Zavřít reklamu

Řada Galaxy S je sice vrcholem portfolia chytrých telefonů Samsungu, ale Galaxy Z Fold jednoduše ční i nad ní. Je to totiž smartphone kombinovaný s tabletem. Nepřevyšuje ji ale jen kvůli tomu, může za to i jeho bezkonkurenčně nejvyšší cena. Jenže ta může být vzhledem k tomu, co Fold umí, skutečně oprávněná. Jaký je tedy Galaxy Z Fold4 po prvních minutách jeho používání? 

Revolucí mohla být první generace, ty následující přináší jen evoluční vylepšení, ve kterých Samsung poslouchá zpětnou vazbu a vše ladí. Mohl nechat vše při starém a jen přihodit lepší foťáky a čipset, ale bylo by to málo. I kvůli těm pár milimetrům, o kterých se šasi zařízení snížilo a rozšířilo, tak stálo za to přeprogramovat všechny výrobní linky, protože celek se pak ovládá o to lépe.

Tak to tedy alespoň sám prezentuje. Zařízení je na výšku nižší a přední displej tak více odpovídá těm klasickým dotykovým, i když je pořád o něco užší. Očekává se, že to hlavní obslouží až ten vnitřní. Když Fold4 vezmete do ruky v jeho zavřeném stavu, bude to pro vás jen o něco tlustší telefon. Jenže je zde jasná přidána hodnota, kdy jej v mžiku přetvoříte v tablet.

Ani zde ale není pružina kloubu, takže zařízení otevřete do takové polohy, do které potřebujete. Bohužel ani zde se neodehrálo nic s ohledem na limitaci jeho drážky, takže vám nezbyde nic jiného než si na ní prostě zvyknout. Selfie kamera v předním displeji je v průstřelu, ta vnitřní je poddisplejová. Samsung zde udělal hustější pixely, takže i na světlém podkladu je méně rušivá, ale budete o ní vědět. Tato technologie je poměrně mladá, takže možná příště. 

Fotoaparáty z řady Galaxy S 

Další velká změna se odehrála v oblasti hlavních fotoaparátů. Ty jsou větší a více vystouplé a jsou to ty, které společnost použila i u telefonů řady Galaxy S22. Ty z Ultry by se nevešly. Co se tedy hardwaru týče, je Galaxy Fold4 rovnocenným zařízením pro řadu S, u nás navíc bez Exynosu ale se Snapdragonem 8+ Gen 1 (ten má i Flip4), což je po problémech s řadou Galaxy S jen dobře.

Co je důležité, že Samsung se zaměřil i na softwarovou část, takže zařízení lépe pracuje s multitaskingem a gesty drag and drop. Dostanou je sice i starší modely s aktualizací systému, ale přece jen je jim věnováno hodně prostoru, protože dojem z používání zařízení povyšují na další úroveň. I zde je nutné zmínit, že Fold4 obsahuje onu „bezpečnostní“ fólii a to, že S Pen podporuje jen vnitřní displej. A ne, zabudovaný není.

Tlustý, těžký, ultimátní 

Galazy Z Fold4 je velké zařízení. Pokud o něm budete uvažovat, musíte s tím počítat. Nebude vám vadit jeho výška ani šířka, ale zejména tloušťka a váha. V kapse ho ucítíte, a pokud jej obalíte krytem, bude to ještě více umocněno. Chodit s ním po horách si příliš představit nedokážu, používat ho ale jako kombinaci telefonu a tabletu, k čemuže je nicméně ostatně primárně určen, bude velice pohodlné.

Pro takové zařízení musíte mít využití. Pokud se vám líbí jen ona konstrukce, vezmete za vděk i Flipem, který je také o poznání levnější. Fold je hi-end zařízení, které se také nechá dobře zaplatit. Za to vám ale poskytne maximum toho, co moderní elektronická zařízení umí. Uvidíme, jak se osvědčí v dlouhodobějším testu, je ale jasné, že co se výkonu a fotoaparátů týče, bude to špička, displeje jsou také patřičně kvalitní, otázkou tedy zůstává, jestli se s ním bude člověk ochotný tahat. Pokud však vlastníte předchozí generaci, odpověď už znáte, těch pár gramů, o kterých zhubnul, není příliš znatelných.

Samsung Galaxy Z Fold4 předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.