Zavřít reklamu

Samsung je ve světě skládacích smartphonů nezpochybnitelnou jedničkou, které se ostatní výrobci snaží alespoň přiblížit. Korejský obr minulý týden představil nové „ohýbačky“ Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 a krátce poté přišlo s novou skládačkou i Xiaomi. Mix Fold 2, jak se novinka čínského giganta jmenuje, by mohla být prvním vážným konkurentem modelů Galaxy Z Fold. Podívejme se na přímé srovnání obou nových Foldů a zjistěme, zda se má Samsung v oblasti skládacích smartphonů skutečně začít bát.

Galaxy Z Fold4 i Mix Fold 2 pohání stejný čip, tedy Snapdragon 8+ Gen 1. Mají i podobné paměťové varianty, včetně 12 GB operační a 1 TB vnitřní paměti. Co se týče baterie, skládačka od Xiaomi je na tom o 100 mAh lépe (4500 vs. 4400 mAh) a podporuje podstatně rychlejší nabíjení (67 vs. 25 W). Oproti čtvrtému Foldu však nemá bezdrátové (a tedy ani reverzní bezdrátové) nabíjení.

Mix Fold 2 je vybaven 8palcovým ohebným displejem s rozlišením 2160 x 1914 px, 120Hz obnovovací frekvencí a ochranou Schott UTG a vnějším zobrazovačem s velikostí 6,56 palců, rozlišením 2560 x 1080 px, 120Hz obnovovací frekvencí a poměrem stran 21:9. Fold4 disponuje o něco menším hlavním displejem, konkrétně s úhlopříčkou 7,6 palců, který má rozlišení 2176 x 1812 px, 120Hz obnovovací frekvenci a ochranu UTG, a rovněž o trochu menším vnějším displejem s velikostí 6,2 palců, rozlišením 2316 x 904 px a taktéž 120Hz obnovovací frekvencí.

Obě zařízení mají přes velmi podobně vypadající displeje jiný design kloubu. Zatímco kloub Foldu4 vytváří na ohebném displeji jediný záhyb, kloub jeho konkurenta hned několik. Záhyby na displeji Mix Foldu 2 jsou zřejmě o něco více rušivé na dotyk a pravděpodobně zachycují odrazy světla z více úhlů.

Další oblastí, kde chce Xiaomi vyzvat Samsung, je fotoaparát. Mix Fold 2 dostal do vínku trojitý zadní fotoaparát s rozlišením 50, 13 a 8 MPx, přičemž druhý je „širokáč“ a třetí slouží jako teleobjektiv. Zadní fotosestavu doplňuje 20MPx přední kamerka, zapuštěná do vnějšího displeje. Čtvrtý Fold je osazen též trojitým zadním fotoaparátem, který má rozlišení 50, 12 a 10 MPx, přičemž druhý a třetí plní stejné role jako ty u Mix Foldu 2 (ultraširokoúhlý objektiv má stejný úhel záběru 123 °, teleobjektiv je ovšem lepší – umožňuje až trojnásobný optický zoom oproti dvojnásobnému u konkurenta). Přední kamerka (integrovaná do vnějšího displeje) má rozlišení 10 MPx. Samsung se zde oproti Xiaomi chlubí poddisplejovým fotoaparátem (s rozlišením 4 MPx) a v oblasti fotoaparátu má ještě jeden trumf – režim Flex.

I když interní hardware i specifikace fotoaparátů obou skládaček jsou srovnatelné, Xiaomi má navrch, pokud jde o cenu, ovšem s jednou výhradou – Mix Fold 2 není dostupný mimo Čínu a v zemi může své ceny dosáhnout pravděpodobně díky dotacím. Stát bude v přepočtu zhruba 31 200 Kč, zatímco Fold4 bude Samsung prodávat (alespoň v Česku) za 44 990 Kč.

I když Fold4 nabízí úplnější a dokonalejší uživatelský zážitek (díky lepšímu softwaru, multitaskingu, fotoaparátům, kvalitě zpracování nebo kloubu či bezdrátovému nabíjení), nelze popřít, že i Mix Fold 2 má své kvality, které v poměru k ceně vycházejí velmi dobře. Jeho nevýhodou je nicméně zmíněná omezená dostupnost. Pokud se to změní, nová skládačka Xiaomi by mohla být více než důstojným soupeřem řady Galaxy Z Fold.

Samsung Galaxy Z Fold4 předobjednáte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.