Zavřít reklamu

Na pomoc Ukrajině proti Rusku v dnes již pět měsíců trvající válce přispěchaly nejrůznější technologické společnosti včetně Googlu. Ten napadené zemi pomohl například tím, že omezil data v aplikace Mapy, aby se zabránilo prozrazení míst, či uzavřením ruských kanálů YouTube, aby zastavil propagandistické úsilí Kremlu. Nyní proruské síly oznámily, že v jimi kontrolovaných regionech chtějí Google blokovat.

Jak upozorňuje web britského deníku The Guardian, Denis Pušilin, který stojí v čele donbaské samozvané Doněcké lidové republiky, oznámil plán na zákaz vyhledávače Googlu s tím, že společnost se podílí na propagaci „terorismu a násilí“ proti Rusům. Zákaz se má vztahovat i na další samozvaný proruský útvar na východě země Luhanskou lidovou republiku. Podle Pušilina jedná Google na příkaz americké vlády a obhajuje násilné činy proti Rusům a obyvatelům Donbasu. Proruské síly v regionu mají v úmyslu Google blokovat tak dlouho, dokud technologický obr „nepřestane s prosazováním své kriminální politiky a nevrátí se k obvyklému právu, morálce a zdravému rozumu“.

Tento zákaz není jediný, který Rusko zavedlo proti americkým technologickým gigantům. Již pár dnů po zahájení invaze byl v zemi zablokován Facebook nebo Instagram, přičemž ve zmíněných pseudorepublikách k tomu došlo o pár měsíců později.

Související články

Dnes nejčtenější

.