Zavřít reklamu

Svět s Rusko-ukrajinským konfliktem nesouhlasí, a snaží se to dávat řádně najevo. Po uvalení mnoha sankcí zejména na finanční sektor a vyjádření technologických společností, jako je Apple nebo i Samsung, že již nebudou do země dodávat své produkty, následují různé služby omezující své působení na území Ruska. Sociální sítě pak zakazuje sama tamní vláda a cenzoři. 

Netflix 

Americká společnost Netflix, která je zároveň na poli VOD služeb ta největší, prohlásila, že na celém ruském území pozastavuje své služby z důvodu projevení nesouhlasu chování Ruska vůči Ukrajině. Už minulý týden přitom streamovací gigant zařízl několik projektů, které měly být určeny zejména pro ruské diváky, stejně jako vysílání ruských propagandistických kanálů.

Spotify 

I tato švédská společnost zabývající se streamování hudby omezila své fungování na celém území Ruska, samozřejmě ve spojitosti se stále probíhajícím ozbrojeným konfliktem. Informovala o tom platforma Nexta na svém Twitteru. Spotify nejdříve zablokovala obsah kanálů Sputnik nebo RT s tím, že obsahuje propagandistický obsah, nyní tedy podnikla druhý krok, a to v podobě nedostupnosti prémiových služeb platformy.

TikTok 

Sociální platforma TikTok je sice čínská, a Čína s Ruskem udržuje spíše „neutrální“ vztahy, nicméně poté, co ruský prezident podepsal zákon týkající se fake news, se společnost ByteDance rozhodla zamezit možnost živého vysílání a upload nového obsahu na síť. Není to na rozdíl od předchozích situací z toho důvodu, aby na Rusko vyvíjela tlak, ale protože se bojí o své uživatele a sebe samu, protože není úplně jisté, jestli se na ní zákon také vztahuje. Vyjma finančních postihů totiž zákon hovoří i o 15 letech vězení.

Facebook, Twitter, YouTube 

Od 4. března se ruští obyvatelé nemohou přihlásit ani k Facebooku. Ne tedy že by jej odstřihla společnost Meta, ale Rusko samotné. Přístup k síti totiž zablokoval Ruský cenzurní úřad s informací, že je nespokojen se zprávami ohledně invaze na Ukrajinu, které se v síti objevovaly. Jako dodatečné vysvětlení bylo uvedeno, že Facebook diskriminoval ruská média. Ten skutečně omezil přístup k médiím, jako je RT nebo Sputnik a to hned v celé EU. Meta se však bude snažit v Rusku opět Facebook obnovit.

Chvíli po informacích o zablokování Facebooku přišly i ty o zablokování Twitteru a YouTube. Oba kanály totiž přinášely záběry z míst bojů, které však prý pro ruské „publikum“ neuváděly pravdivá fakta.

Světový internet 

Jedna z posledních zpráv pak hovoří o tom, že se celé Rusko chce odpojit od světového internetu a fungovat jen na tom s ruskou doménou. Je tomu z prostého faktu, aby se obyvatelé Ruska nedozvěděli žádné informace zvenčí a místní vláda si tak mohla šířit takové informace, které se jí aktuálně hodí do krámu. Mělo by k tomu dojít už 11. března.

Dnes nejčtenější

.