Zavřít reklamu

Ať už je to náhoda, nebo přirozený vývoj designu, všechny smartphony mají společnou DNA. Doba Blackberry je dávno pryč a všechny dnes dostupné chytré telefony mají obdélníkový displej s výřezem, průstřelem nebo výjimečně skrytou selfie kamerou. U chytrých hodinek je tomu ale jinak. 

Apple tvrdí, že mu Samsung ukradl design iPhonu, což v podstatě znamená, že totéž udělal každý další výrobce telefonů s Androidem. Zda je to pravda, nebo ne, je jiné téma, pravda ale je, že většina smartphonů skutečně vypadá hodně podobně alespoň z jejich přední strany. S ohledem na chytré hodinky jdou ale mnohdy výrobci jinou cestou. Je to segment trhu, ve kterém je zřejmě jedno, co dělá Apple, a úspěch mají i jiná řešení.

Vlastní cesta 

Co by pro trh chytrých nositelností znamenalo, kdyby byly Apple Watch kompatibilní i s Androidem, nevíme. Víme ale, že chytré hodinky Galaxy se nikdy nesnažily být Apple Watch. Ačkoli může Apple tvrdit, že každý dnešní telefon Samsungu je nějakým způsobem u iPhonu inspirován, o trhu s chytrými hodinkami totéž tvrdit rozhodně nemůže. Důvod je prostý. Samsung se o design chytrých hodinek Applu nezajímá.

Apple Watch jsou zdaleka nejúspěšnějšími chytrými hodinkami na trhu, to jim upřít nelze. Přesto se Samsung zatím nepokusil napodobit jejich úspěch kopírováním jejich designu. Vzhledem se Galaxy Watch a Apple Watch vlastně ani více lišit nemohou. Samsung si jednoduše zaslouží pochvalu za to, že se drží své vize a nesnaží se kopírovat obdélníkový tvar Applu, se kterým ten přišel už v roce 2015 a dosud jej prakticky nezměnil. 

Samsung si zaslouží uznání i za to, že posílil celý trh nositelností mimo ekosystém společnosti Apple. Řada dalších výrobců chytrých hodinek se vydala spíše v jeho šlépějích, než aby se vezli na úspěchu americké společnosti, a přišly s vlastním kruhovým designem. Ostatně i připravované Pixel Watch Googlu budou mít kruhové pouzdro (ale za to s korunkou namísto tlačítek).

Přetrvávající form factor 

Samsung měl během několika posledních více možností drasticky změnit design svých hodinek Galaxy Watch. To třeba v roce 2021, kdy přešel z operačního systému Tizen na Wear OS, a dokonce i letos, kdy pravděpodobně zruší model Classic a nahradí jej model Pro. Zdá se ale, že nikdy nezpochybnil své rozhodnutí vytvořit kruhové chytré hodinky, a je pořád věrný tomu, co se stalo již jeho tradicí – kruhový displej. 

Samsung si i přes úspěch Apple Watch zachovává svou originalitu. Přesto zde však zůstává otázka: Měl by se pokusit okopírovat úspěch Applu a ukrást mu část tržního podílu vytvořením vlastní obdélníkové varianty hodinek Galaxy Watch? Nebo by měl korejský technologický gigant nadále ignorovat návrhy Applu a zůstat stoprocentně věrný vzorci kruhového pouzdra vycházejícího z klasického hodinářského průmyslu?

Chytré hodinky Samsungu koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.