Zavřít reklamu

Když Samsung představil v roce 2019 skládací smartphone v podobě původního modelu Galaxy Fold, museli jste být opravdu skalní fanoušci společnosti, abyste si jej koupili. Nehledě na to, že stál 2 000 dolarů nebo že měl od začátku jisté problémy. To byl také jeden z důvodů, proč zařízení nebylo široce dostupné, i tak ale sloužilo jako ukázka dlouho řešeného konceptu. Samsung chtěl světu ukázat, co je to možné a že se chystá na novou revoluci v odvětví chytrých telefonů. 

Následující rok přišel s modelem Galaxy Z Flip. Tento skládací smartphone už upoutal pozornost celého světa. Měl známé tvary vycházející z „véčkové“ konstrukce a působil jako zařízení, které vydrží každodenní používání. Za cenu 1 380 dolarů byl ale pořád dost drahý. O několik měsíců později přišla společnost s modelem Galaxy Z Fold2. Ten sice pořád stál 2 000 dolarů, ale jeho vylepšení už byla natolik slušná, aby se tento segment začal brát vážně.

Vzhledem k tomu si tato zařízení zakoupili miliony nejvěrnějších zákazníků společnosti Samsung po celém světě, i když museli brát v potaz, že tato zařízení nové generace smartphonů nemusí mít trvanlivost napříč časem. I tak svým nákupem společnost v její misi znovu změnit odvětví chytrých telefonů podpořili. V loňském roce pak přišly Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Fold3.

3. generace byla jasným úspěchem

Obě tato zařízení s cenou 1 799 a 999 dolarů se dočkala výrazného snížení ceny, čímž se samozřejmě staly přístupnější. Byla jim také zvýšena jejich odolnost a skládací displeje se staly spolehlivějšími. Jedná se také o první skládací smartphony na světě, které jsou odolné vůči vodě. Tentokrát se zdálo, že i ti, kteří v minulosti nebyli skládacím zařízením plně nakloněni, jsou nyní ochotni zariskovat. Samsung nakonec prodal více kusů, než předpokládal.

Až dosud se společnost vědomě rozhodovala, že své skládací smartphony bude prezentovat jako prémiová zařízení. Každé zařízení, které ostatně stojí více než 900 dolarů (cca 20 tisíc Kč), je celosvětově považováno za prémiové a vlajkové. Zákazníci zde chápou, že platí vysokou cenu nejen za tvarový faktor, ale také za špičkové specifikace. Oceňují také, že utrácení tolika peněz za skládací smartphone je odlišuje. Je to jako být členem exkluzivního klubu.

Tlak na cenu (a tím i prodeje) 

Objevilo se ale několik zvěstí, které naznačují, že by se Samsung mohl zabývat výrobou levnějšího skládacího smartphonu. Údajně se Samsung chystá do roku 2024 vydat skládací smartphony s cenovkou dokonce pod 800 dolarů. Tato zařízení budou zřejmě uvedena na trh pod značkou Galaxy A, což je řada, která je známá svým ideálním poměrem cena/výkon, ale spadají do střední třídy.

Zákazníci, kteří si poté zakoupí Galaxy Z Fold nebo Galaxy Z Flip, tak jasně přijdou o exkluzivitu tohoto tvarového faktoru. Nijak by se to nelišilo od koupě Galaxy A53 oproti Galaxy S22 Ultra. Form factor je stejný, jen ty specifikace se liší. Většině lidí stačí, jakou službu jim Galaxy A53 udělá, takže necítí potřebu utratit více za Galaxy S22 Ultra. U skládaček by to bylo podobné.

Jenže podobnou situaci Samsung vytvoří i pokud na trh skládací model nižší řady skutečně uvede. Pokud je někdo schopen za 449 dolarů získat stejný zážitek jako za 999 dolarů a je ochoten přistoupit na kompromisy ve specifikacích, bude i tak vlastně spadat do onoho „exkluzivního klubu“ majitelů skládaček, jen se do něho dostane za mnohem nižší cenu.

Jedinečnost prémiových skládacích smartphonů přispěla k jejich prudkému nárůstu popularity a prodejů. Mnoho zákazníků si tato zařízení pořídilo právě kvůli tomuto. S levným řešením by mohli mít pocit, že Samsung fakticky zlevňuje atraktivitu celého segmentu skládacích smartphonů, pokud už nejsou nabízeny pouze v onom nejvyšším/vlajkovém.

Mají skládačky budoucnost? 

Tito zákazníci se nakonec nemusí rozhodnout utratit své peníze za nejnovější modely Galaxy Z, pokud jsou podobné tvary a možnosti nabízeny v řadě Galaxy A (nebo jiné nižší). Pravděpodobně nikdo stejně nebude u daného majitele studovat, jestli má vyšší nebo nižší model, a jestli má aktuální špičkový čipset, nebo ten odlehčený. Skládací smartphone se bude skládat stejně, ať už bude stát 1799 dolarů nebo 449 dolarů.

Možná proto Samsung pracuje na pokročilejších skládacích, rolovacích a posuvných displejích. Jakmile společnost začne rozšiřovat své portfolio skládacích zařízení do segmentu střední třídy, může i nadále nabízet skutečně jedinečné produkty, které ospravedlní své prémiové cenovky. O úspěchu a pádu celého skládacího segmentu nicméně pravděpodobně rozhodně právě připravovaná 4. generace. Bohužel pro ni přijde zrovna do nevlídné doby, ve které je pokles prodejů smartphonů nechvalným důsledkem celosvětových krizí.

Telefony řady Samsung Galaxy Z koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.