Zavřít reklamu

Není neobvyklé, že bude mít váš telefon s Androidem více paměti RAM, než počítač, na kterém pracujete. Na současných Androidech se snadno dostáváme na 12 GB paměti RAM, kterou disponuje třeba nejvyšší konfigurace modelů Galaxy S22 Ultra nebo Google Pixel 6 Pro. Některé telefony mají i 16 GB RAM. Na druhé straně iPhony 13 Pro mají jen 6 GB, iPhony 13 dokonce jen 4 GB. Fungují přitom stejně dobře (nebo ještě lépe), jako ty nejvybavenější Androidy. Jak je to možné? 

Co je to paměť RAM? 

RAM je v informatice označení používané pro polovodičové paměti s přímým přístupem umožňující čtení i zápis. Existuje více typů paměti RAM, ale paměť SDRAM používaná v chytrých telefonech je volatilní. Na rozdíl od nevolatilní paměti flash telefonu, kde jsou informace uloženy dlouhodobě, může paměť RAM uchovávat informace pouze po dobu, kdy je zařízení zapnuto. Je to v podstatě pracovní paměť telefonu – obsahuje informace, které zařízení v daném okamžiku aktivně používá.

Čím více paměti RAM telefon má, tím více věcí může uchovávat ve své operační paměti. Při otevírání dalších aplikací (nebo dalšího obsahu v rámci jedné aplikace) telefon přiděluje dostupnou paměť RAM každému novému procesu. Když už žádná dostupná paměť RAM nezbývá, tak se zařízení musí rozhodnout, které procesy ukončit, aby vše běželo pořád hladce. Za stejných podmínek bude telefon s 8 GB paměti RAM schopen udržet více aktivních procesů než telefon se 4 GB paměti RAM, takže přeskakování mezi jednotlivými činnostmi bude na telefonu s větší pamětí RAM rychlejší.

Android potřebuje více paměti RAM než iOS 

Neexistuje jednoznačný důvod, ale spíše několik faktorů, které k tomuto faktu přispívají. Za prvé, aplikace pro Android a iOS jsou postaveny odlišně. Každý rok se objeví jen několik nových iPhonů a iPadů, které běží na podobném hardwaru. Protože aplikace pro iOS běží pouze na několika stejnorodých čipových sadách, mohou být vytvořeny speciálně pro tyto čipové sady pomocí tzv. nativních programovacích jazyků (zejména Swift a Objective-C). Kód napsaný pro aplikace pro iOS se kompiluje přímo do instrukcí, kterým procesory Apple rozumí bez jakéhokoli překladu.

Na druhou stranu systém Android běží prakticky na neomezeném množství rozličných zařízení, přičemž stejné aplikace musí spouštět čipové sady společností Qualcomm, Samsung, MediaTek a dalších. Protože by bylo nemožné ručně zajistit kompatibilitu se všemi těmito různými hardwarovými konfiguracemi, jsou aplikace pro Android psány v programovacích jazycích (Kotlin a Java), které lze přeložit do jakéhosi společného jazyka, který je pak podruhé přeložen do nativního kódu pro danou čipovou sadu. Tento společný jazyk se nazývá bytecode. 

Bytecode není specifický pro žádný konkrétní hardware, takže zařízení musí kód před spuštěním převést na nativní kód. V porovnání s přímým spuštěním nativního kódu, jak to dělá systém iOS, zabírá tento proces další prostředky, což znamená, že aplikace, která vypadá a funguje stejně v systémech Android a iOS, bude pro svůj běh na zařízení Galaxy S22 obvykle vyžadovat více dostupné paměti RAM než na iPhonu 13.

Automatické čištění RAM 

Každý operační systém také paměť RAM jinak spravuje. Android používá metodu správy paměti zvanou garbage collection. Tento proces pravidelně odstraňuje z paměti náležitosti, které se již nepoužívají, čímž ji uvolňuje. Systém iOS však používá automatické počítání referencí (ARC), které objektům v paměti automaticky přiřazuje číselnou hodnotu podle toho, kolik jiných objektů na ně odkazuje, a odstraňuje ty, jejichž hodnota dosáhne nuly.

Vzhledem k tomu, že garbage collection pouze pravidelně vyhledává nepoužívané objekty, může dojít ke krátkému nahromadění neužitečných informací, které paměť RAM zahlcují. Naproti tomu ARC tento problém nemá – jednotlivé nepotřebné objekty jsou z paměti odstraněny, jakmile jsou identifikovány jako nevyužívané. Systém Android také méně omezuje aplikace běžící na pozadí, než je tomu u iOS, takže aplikace, které aktivně nepoužíváte, mohou v telefonech se systémem Android zůstat v paměti RAM snadněji než v iPhonech. Flexibilita systému Android je sice jednou z největších předností této platformy, ale tato flexibilita může také vyžadovat méně efektivní využití paměti RAM.

Ve finále je to vlastně jedno 

Android a iOS tedy mají odlišné požadavky na paměť RAM, protože oba operační systémy fungují odlišně. Android je flexibilnější než iOS, a to jak z hlediska toho, na jakých zařízeních jej lze provozovat, tak z hlediska toho, jak jej mohou používat a využívat sami vývojáři. Taková flexibilita je ovšem daní za vyšší nároky na paměť RAM pro dosažení podobného výkonu, jaký je přítomný u iPhonů. Ale vzhledem k tomu, že iPhone 13 Pro Max za 31 990 Kč a Samsung Galaxy A33 5G za 8 990 Kč mají každý 6 GB paměti RAM, je celkem jasné, že právě paměť není příliš velkým faktorem ovlivňujícím ani srovnatelný výkon zařízení, ani náklady výrobce na jeho konečnou cenu.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.