Zavřít reklamu

Autoportréty stále dominují našim galeriím, a to ať už se jedná o ty z běžného výletu dokumentující navštívené místo (spolu s námi), setkání s přáteli a rodinou, dovolenou nebo nadcházející prázdniny. Hodně lidí pořád dává přednost přednímu fotoaparátu telefonu, a to i protože se jeho technologie pořád zlepšuje a poskytuje tak lepší a lepší výsledky. Pokud chcete poradit, jak pořídit dokonalé selfie, zde k tomu najdete 8 tipů. 

Jen nastavení fotoaparátu na ten čelní z vás lepšího fotografa určitě neudělá. Je tak vhodné zvládnout alespoň základy fotografování autoportrétů, která vám právě zde přinášíme.

Úhel pohledu 

Držte telefon nahoře, bradu dejte dolů a vyzkoušejte různé úhly zprava i zleva, dokud nenajdete takový, který vám sluší. Fotografie tváře z podhledu je to nejhorší. Ne vždy je také nutné upřeně civět do kamery. Příliš ji ani nepřibližujte, protože vzhledem k ohnisku se vám bude obličej zakulacovat, což má za následek zvětšování nosu.

Hlavně přirozeně 

Pokud si pořídíte selfie s falešným úsměvem, bude jedno, jaká bude sama scéna a kompozice na fotografii, protože výsledek nebude vypadat přirozeně. Zejména pak vaši přátelé a rodina pozná, že je váš úsměv strojený. Buďte tedy sami sebou, protože zubící se tvář není pro selfie podmínkou.

Čelem ke zdroji světla 

Ať už vlastníte jakékoli zařízení, je vždy vhodné, aby byl zdroj světla před vámi – tedy aby vaši tvář osvětloval. Je tomu jednoduše proto, že pokud jej budete mít v zádech, vaše tvář bude ve stínu a tedy i příliš tmavá. Tím pádem nevyniknou patřičné detaily a výsledek nebude líbivý. V takovém případě si také dejte pozor, a to zejména v interiéru, abyste si od zdroje světla nestínili rukou s držený telefonem a vyvarujte se přepalům, které může zdroj světla způsobovat.

Fotoaparát

Blesk obrazovky 

Přisvětlení maximálně zvýšeným jasem obrazovky je v mobilních telefonech spíše jen do počtu. Použití této funkce je hodně specifické, a opravdu se příliš nehodí, pokud chcete pořizovat selfie v noci. Výsledky totiž nejsou nijak líbivé. Kdy ale této funkce můžete využít, je v protisvětle, což se váže k předchozímu kroku. Pokud to nejde jinak a zdroj světla musí být opravdu za vámi, tak vám blesk obrazovky dokáže alespoň nepatrně osvítit obličej.

Blesk

Spoušť fotoaparátu 

Držet telefon jednou rukou, pózovat před ním, a ještě stisknout spoušť na displeji je poněkud obtížné a u větších telefonů téměř nemožné. Je zde ale jednoduchý trik, kterým si pořizování selfie snímků zpříjemníte. Stačí totiž stisknout tlačítko hlasitosti. Je přitom jedno, jestli to horní nebo spodní. Jděte do Nastavení fotoaparátu a zde vyberte Metody fotografování. Hned nahoře máte možnost volby pro tlačítka, takže zde stačí mít Vyfotografovat nebo nahrát. Níže ještě najdete volbu Ukázat dlaň. Když máte tuto možnost zapnutou, rozpozná-li fotoaparát dlaň ruky, pořídí fotografii bez nutnosti tisknout spoušť. U zařízení podporující S Pen můžete pořizovat selfie i s jeho pomocí.

Uložit selfie jako v náhledu 

Nastavení však hned nahoře skrývá ještě volbu Uložit selfie jako v náhledu. Tato možnost povolí ukládat selfie a selfie videa tak, jak vypadají v náhledu na displeji, tedy bez překlopení. Ideální je vyfotit se v obou případech a poté si vybrat, jakou možnost bude používat.

Selfie jako v náhledu

Širokoúhlý režim 

Pokud je vhodné dostat na jeden záběr početnější skupinku lidí, je ideální k tomu použít širokoúhlý záběr – pokud jím tedy vaše zařízení disponuje. Symbolizuje jej ikona nad spouští. Ta vpravo je určena spíše pro autoportréty s jedním člověkem, ta vlevo, na které jsou dvě postavy, se pak právě hodí pro skupiny. Stačí na ni klepnout a scéna se oddálí, takže se na ni vejde více účastníků.

Režim Portrét 

Samozřejmě – i selfie kamery umí líbivé rozostření pozadí, o které se stará portrétový režim. V tomto případě mějte ale na paměti, že zde jde především o vás, nikoli právě o to, co se odehrává za vámi, protože to nebude na fotografii v portrétovém režimu patrné. Je zde ale ještě možnost určit si intenzitu rozostření, ani zde pak nechybí možnost širokoúhlého nastavení scény. Jak můžete vidět v galerii níže, Portrét naopak skryje nezajímavé pozadí.

Související články

Dnes nejčtenější

.