Zavřít reklamu

Běžní uživatelé zařízení s Androidem pravděpodobně vědí, jaké značky je jejich telefon, stejně jako to, jaký používají operační systém. Pravděpodobně už ale nebudou znát jeho zákonitosti, jako třeba to, jak vymazat jeho mezipaměť, a proč by to vlastně měli dělat. Přitom si tím uvolníte úložiště a ostatně i zrychlíte zařízení. 

Co je to mezipaměť 

Aplikace ve vašem zařízení dočasně stahují některé soubory, a to ať už při prvním spuštění nebo při dalším používání. Tyto soubory mohou zahrnovat obrázky, videa, skripty a i další multimédia. Nejde přitom jen o aplikace, protože také web využívá mezipaměť zařízení v hojné míře. Samozřejmě se tak děje kvůli zkrácení doby načítání a také zlepšení výkonu zařízení. Protože dočasné soubory jsou již v zařízení uloženy, aplikace nebo webová stránka se může načíst a fungovat rychleji. Například webové stránky ukládají vizuální prvky do mezipaměti proto, aby se nemusely stahovat při každé další návštěvě webu. To pomáhá šetřit váš čas i mobilní data.

Proč je vhodné mezipaměť vymazat 

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že tyto dočasné soubory mohou zabírat gigabajty úložného prostoru vašeho zařízení. Pokud navíc používáte některé z nejnovějších zařízení Samsung, která už nemají slot microSD, může vám toto místo brzy chybět. Zařízení střední nebo nižší třídy, která nepatří mezi výkonnostní špičku, se pak mohou po zaplnění mezipaměti začít zpomalovat. Její vymazání a uvolnění prostoru je ale zase může dostat do kondice. Stává se také, že někdy mohou aplikace a webové stránky z nějakého důvodu zlobit. Vymazání mezipaměti může tyto problémy snadno vyřešit. Tento úkon navíc není nic, co byste museli dělat denně. Stačí jednou za několik týdnů, a jen u těch nejpoužívanějších aplikací. 

Jak vymazat mezipaměť Androidu 

  • Najděte ikonu aplikace, které chcete vymazat mezipaměť. 
  • Dlouze na ní podržte prst. 
  • Vpravo nahoře zvolte symbol „i“. 
  • Sjeďte níže a vklepněte na nabídku Úložiště. 
  • Klepnutím na Vymazat paměť v pravém dolním rohu odstraníte všechny dočasní soubory uložené aplikací 

Podobným postupem můžete tedy vymazat mezipaměti všem aplikacím ve vašem zařízení. Výjimkou ale mohou být webové prohlížeče. Ty mají nabídku vymazání mezipaměti obvykle ve svém vlastním nastavení. Pokud tedy používáte např. Google Chrome, vyberte vpravo nahoře rozhraní nabídku tří teček, zvolte nabídku Historie a zde vyberte Vymazat údaje o prohlížení. Chrome se vás zeptá i na jak dlouhý časový úsek se má zaměřit, hodí se tedy zadat Od počátku věků. Ujistěte se také, že je vybrána možnost Obrázky a soubory v mezipaměti. Vše potvrdíte volbou Vymazat data.

Mezipaměť nemá nic společného s vašimi daty. Pokud ji tedy vymažete u Facebooku, nepřijdete o žádné příspěvky, komentáře ani fotografie. Stejně tak všechna data uložená ve vašem zařízená zůstanou nedotčena. Odstraňují se tedy jen dočasné soubory, které se s postupem používání zařízení zase postupně obnoví. 

Samsung produkty lze zakoupit například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.