Zavřít reklamu

Samsung a Apple spolu vedly téměř deset let trvající právní bitvu, v níž cupertinská společnost tvrdila, že korejský gigant okopíroval design iPhonu. Hlavní žaloba prošla celým americkým soudním systémem, a nakonec skončila urovnáním mezi oběma společnostmi. Ani jedna společnost podmínky tohoto urovnání nezveřejnila. Zdá se však, že vedoucí pracovníci Applu jsou stále pevně přesvědčeni, že jejich technologie byla Samsungem okopírována. 

Tyto své domněnky nyní uveřejnil marketingový šéf společnosti Apple Greg Joswiak v novém dokumentu od The Wall Street Journal s ohlédnutím za 15letou historií iPhonu a toho, co světu přinesl. Dokument nabízí rozhovory s Tony Fadellem, který je považován za spolutvůrce iPhonu, a marketingovým šéfem společnosti Apple Gregem Joswiakem.

V jedné části videa je zde zdůrazněno, že trend větších displejů prosazovali výrobci Androidu, zejména Samsung, a to ještě předtím, než se k němu uchýlil i Apple u svých iPhonů. Joswiak byl dotázán, nakolik byl v té době Apple ovlivněn tím, co dělal Samsung a další OEM výrobci Androidu. „Byli otravní,“ řekl doslova a dodal: „Jak víte, vykrádali naše technologie. Vzali inovace, které jsme vytvořili, a udělali jejich špatnou kopii, kterou jen osadili větší obrazovkou. Takže ano, nebyli jsme příliš spokojeni.“ 

Některé z prvních modelů řady Galaxy S a Galaxy Note byly označeny za „vykrádačky“ iPhonu a média nepřiměřeně přisoudila Samsungu pověst napodobitele. Jenže svalovat vinu na Samsung za to, že zdánlivě kopíruje design iPhonu, bylo přitažené za vlasy. Ano, jeho telefony sice měly domovské tlačítko pod displejem, stejně tomu ale bylo téměř u jakékoli jiného telefon na trhu. Výtky nicméně jasně směřovaly jen na toho největšího hráče, a tedy i na největší konkurenci Applu.

Samsung udával trendy 

Byl to ale Samsung, který jako jeden z prvních výrobců začal prosazovat větší displeje. Když na začátku roku 2013 přišel Galaxy S4, měl 5palcový displej, zatímco iPhone 5 se v té době stále držel 4palcového řešení. Když Apple viděl, jak se staly větší displeje populárními, tak navzdory zjevnému odporu spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse k větším telefonům hned následující rok přišel s 4,7palcovým iPhonem 6 a 5,5palcovým iPhonem 6 Plus.

Byl to také Samsung, kdo zpopularizoval chytré telefony bez přítomnosti fyzického domovského tlačítka. Na začátku roku 2017 byla uvedena řada Galaxy S8, která jej již postrádala. Díky tomu mohl tento stroj nabídnout větší displej bez nárůstu svých rozměrů. Až poté přišel iPhone X, tedy první smartphone Applu, který domovské tlačítko také postrádal.

Další významnou metou bylo 5G. Samsung už v únoru roku 2019 uvedl na trh Galaxy S10 5G, který byl jedním z prvních vlajkových telefonů s 5G na světě. Až téměř o rok a půl později představil Apple své iPhony řady 12 s podporou 5G. První tablet Samsungu s displejem AMOLED vyšel v roce 2011. Od řady Galaxy Tab S z roku 2014 byly všechny vlajkové tablety společnosti vybaveny displejem OLED. Apple mezitím stále nevyrobil ani jeden iPad s OLED displejem (i když má jeho vrcholný iPad Pro miniLED).

Je to o penězích 

Apple se vědomě snaží upřednostňovat příjmy ze softwarových služeb před těmi z hardwaru. Ztratil svou duši společnosti zaměřené na design, a to byl i jeden z důvodů, proč se jeho bývalý šéf designu a jeden z nejbližších spolupracovníků Steva Jobse Jony Ive rozhodl v roce 2019 odejít. Jednoduše měl pocit, že už v Applu nemá své místo. Apple je dnes úplně jiná společnost než za doby, kdy se Samsungem bojoval v soudních síních. Je to v podstatě softwarová společnost, která vedle toho vyrábí i hardware (když dosahujete téměř 80 miliard dolarů příjmů z prodeje předplatného, je jasné, že mu na ničem jiném záležet nemusí).

Skutečnost je taková, že se vzdal inovací, zatímco se Samsung opět vydal na cestu revoluce v odvětví chytrých telefonů tak, jak ho známe. Samozřejmě narážíme na ohebné telefony, kdy se mu během pouhých tří let podařilo své skládací smartphony přetvořit z obskurního nápadu na dobře propracovaný produkt, který nyní používají miliony lidí po celém světě.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.