Zavřít reklamu

V rámci úvodní keynote k WWDC22 toho řekl Apple opravdu hodně. Dočkali jsme se představení nových operačních systémů společnosti, byl nám představen i nový čip M2, který tepe v novém MacBooku Air a MacBooku Pro. I tak se ale mohlo mnohé z představených věcí zdát uživateli Androidu tak trochu povědomým. Zde tak najdete 6 věcí, které Apple oznámil na WWDC 2022 a Google je již dříve přidal do Androidu. 

Zamykací obrazovka a customizace 

Kdepak, žádné Allways On, ale možnost přizpůsobit si zamykací obrazovku zcela dle svých preferencí, z několika stylů hodin, písem, barev atd. Dokonce si zde můžete nastavit různé zamykací obrazovky a jen se mezi nimi přepínat podle toho, jaký máte nastavený režim Soustředění. K dispozici jsou zde také widgety.

Google představil widgety na zamykací obrazovce v systému Android 4.2, tedy téměř před deseti lety, avšak nedlouho poté byly v systému Android 5.0 Lollipop zrušeny. Samsung však podobnou funkci stále nabízí, i když už není součástí systému Android ale jeho nadstavby One UI. Za předpokladu, že budou widgety skutečně užitečné, je velice pravděpodobné, že se podobná funkce v příštích několika letech do Androidu vrátí.

Sdílené knihovny fotografií 

Jednou z nejlepších funkcí Fotek Google je možnost sdílet alba s dalšími lidmi, kteří mohou do jednoho přidávat své vlastní fotografie. Nechybí v nich ani možnost automatického sdílení fotografií obsahujících určité tváře do určených alb. V iOS 16 získají Fotky na iCloudu podobnou funkci, i když typicky po „applovsku“ patřičně rozšířenou.

Uživatelé budou mít možnost vytvořit samostatnou sdílenou knihovnu fotografií na iCloudu až pro šest uživatelů. Každá fotografie přidaná do knihovny skupiny je pak k dispozici všem, s nimiž ji sdílíte, včetně možnosti ji upravovat nebo mazat. Uživatelé budou moci fotografie importovat ručně, ale budou zde také návrhy na přidávání fotografií obsahujících třeba tváře členů skupiny. Zajímavé je, že aplikace fotoaparátu v iOS 16 bude obsahovat také ukazatel, který bude pořízené fotografie přímo do této skupinové knihovny odesílat.

Vylepšení aplikace Mail 

Apple oznámil, že se jeho Mail dočká napříč všemi operačními systémy řady vylepšení. Po odeslání e-mailu jej tak budete moci ještě zrušit, nechybí plánování odeslání e-mailu, stejně jako nastavení si jejich opětovného doručení v čase, kdy na ně máte čas. Samozřejmě tím Apple neobjevil Ameriku, protože Gmail tyto funkce poskytuje už dlouhá léta.

Na webu můžete zrušit odeslaní mailu již více než 10 let, kdy se později samozřejmě funkce podívala i do mobilní aplikace. V roce 2018 pak zavedl Google funkci připomínání e-mailů, o rok později přišlo také plánování jejich odesílání.

Apple Mapy a podpora více zastávek 

Pokud si v Apple Mapách naplánujete nějakou cestu, tak jí nově můžete zadávat více zastávek. Google Maps toto samozřejmě umí také, a to už od roku 2016. Umožní vám však přidat 9 dalších bodů, kdežto Apple musí jít samozřejmě dále, a proto umí pracovat až s 15 zastávkami. Novinek v Mapách je ale více.

Společnost zapracovala na podkladech ve velkých městech se snaží poskytnout skutečně kvalitní zážitek. Česká republika zatím ale do seznamu zahrnuta nebyla. Nově si s iOS 16 také půjde přidávat do Peněženky nové jízdenkové karty, sledovat zůstatek, doplňovat kredit a zjistit, na kolik vás vyšla jedna cesta – to všechno přímo v Mapách.

Diktování interpunkce a emotikonů 

Apple v iOS 16 vylepšuje funkci diktování a umožňuje tak uživatelům zadávat a upravovat text pomocí klávesnice na obrazovce a hlasovým zadáváním současně. V systému Android, pokud se během hlasového zadávání dotknete klávesnice, zařízení už předpokládá, že jste domluvili, a vypne mikrofon.

Diktování iOS 16

Diktování v systému iOS přejímá i funkce, které se prvně ukázaly v Pixelu 6. Automaticky totiž přidává interpunkci, takže už není třeba vyslovovat „čárka“ a umožní vám diktovat emoji (např.„smějící se emoji“). Jak ale jistě tušíte, tato funkce nebude zprvu pro tuzemské majitele iPhonů dostupná.

Zážitek z cvičení bez hodinek 

Google má Google Fit, Apple má Zdraví. Zdraví ale není o cvičení, dosud totiž Apple razil cestu, že k cvičení slouží Apple Watch. Nyní tuto strategii mění a přinese plnohodnotnou aplikaci Kondice i pro iPhony, k jejímuž používání nebudete potřebovat Apple Watch.

Kondice ios 16

Aplikace Kondice vám pak může pomoci s dosahováním tréninkových cílů, i bez nositelného zařízení na ruce. Z údajů pohybových senzorů iPhonu, počtu kroků, vzdálenosti, kterou urazíte, a záznamů tréninků z aplikací jiných vývojářů se teď odhaduje množství spálených kalorií, které se započítávají do denního cíle pohybu. 

Dnes nejčtenější

.