Trvalo to poměrně dlouhou dobu, než jsem dozrál do stádia nositele chytrých hodinek. Mohlo za to několik faktorů. Předně jako sběratel těch mechanických mi bylo líto, že by se ze mě měl stát tzv. OWG (One Watch Guy), a to navíc hned těch chytrých z tolika funkcemi, které často beztak nevyužiji. Ale je to tady, a není to vůbec špatné.
Jako další důvod mého bránění se nošení čehokoli chytrého na zápěstí bylo to, že doba je technologiemi tak prostoupená, že jsem prostě nechtěl mít další kus elektroniky, který nosím neustále s sebou. Jenže jakmile jednou podobné zařízení vyzkoušíte, zjistíte, že se bráníte zcela zbytečně. Takové zařízení vás totiž neomezuje, ale posouvá vás vlastně dál. Ano, celá hodinková sbírka nyní sice leží ladem, jí to ale spíše prospěje.
Výměna řemenu je hračka
Pokud vlastníte telefon Galaxy značky Samsung, máte mnoho možností, po jaké chytré nositelné elektronice sáhnout. Hodně jsem řešil spíše zařízení společnosti Garmin, jenže co lepšího by mohlo ve spojitosti s telefonem Samsung být, než právě hodinky Samsung? Model Classic navíc nabízí od základních Galaxy Watch4 dvě přednosti – větší 46mm pouzdro a otočnou lunetu.
Galaxy Watch4 a Watch4 Classic jsou ale k dispozici v několika velikostech jejich pouzdra. V případě toho 46mm je zde neduh v tom, že silikonový řemínek nemusí sedět na slabší ruce. A to byl přesně i můj případ. U zápěstí tak nevzhledně přečníval průměr ruky, a proto nebylo nošení hodinek ani nijak pohodlné, i když je řemen jinak velice příjemný. První, co jsem tedy po vyzkoušení udělal, byla jeho výměna.
V hodinářském světě drží řemen v pouzdře hodinek stěžejky. K manipulaci s nimi je pak nutný nástroj, kterému se říká vystěžejkovač. Nicméně doba postoupila, a aby bylo měnění řemínků co nejjednodušší, mají stěžejky výstupy, za které stačí zatáhnout a řemínek se z pouzdra uvolní. Jednoduché jako facka. Stejně jednoduše se pak i nasazuje. Galaxy Watch4 nemají žádné výmysly jako Apple Watch, které mají originální uchycení řemenu, a proto zde můžete použít jakýkoli. V případě 46mm verze Classic vám stačí dodržet šíři řemenu 20 mm.
Intuitivní ovládání
I když jsem se původně 46mm velikosti trochu bál, ve finále je to ideální velikost. Mohou za to i nijak výrazně přesahující nožky pouzdra, takže se vejdou i na zápěstí o průměru 17,5 cm (po výměně řemenu). Prvotní nastavení hodinek je vlastně velice jednoduché, což ostatně platí i o míře personalizace ciferníku, abyste si jej nastavili ku obrazu svému. Pak už si můžete začít užívat jejich vymožeností.
Původní zdrženlivý názor vystřídalo poměrně velké nadšení. Předně s černou PVD úpravou vypadají hodinky opravdu skvěle, elegantně i decentně. Jejich OLED displej je akorát tak veliký, a především se na něho skutečně krásně kouká. Není to ta pixelová divočina, jako u Garminů, což je právě jejich největší neduh. A ta luneta…
Galaxy Watch4 ovládáte skrze dotykový displej, dvě tlačítka a právě lunetu. Ta je v základním modelu virtuální, u modelu Classic ale fyzická. Upřímně doufám, že se jí Samsung v budoucí verzi nezbaví, protože nejen že je to skvělá funkce, že skvěle vypadá a skvěle se s ní manipuluje i v případě mokrých rukou nebo rukou v rukavicích, ale tím, že přesahuje displej, jej i kryje. Ideální ve všech směrech.
Ach ta výdrž
Nemá smysl se vypisovat o všem, co hodinky umí a neumí. Jsou zde aktivity, měření spánku, krevního tlaku, srdečního tepu, EKG, stresu, notifikace z propojeného zařízení, možnost instalovat aplikace a tak dále a tak dále. Vše si jednoduše načtete z produktových stránek. Co je ale důležité, je, kolik to všechno žere.
Bohužel to žere hodně. Samsung udává až 40hodinovou výdrž. Zapomeňte. Při vypnutém Always On, kterému jsem na chuť tedy nepřišel, a zcela běžném používání, tedy nějaká ta aktivita, nějaké to měření, stálé sledování srdečního tepu, obdržení X notifikací vydržíte klasický den (neplést s 24 hodinami), a něco málo vám zbyde. Nemusíte se tak bát, že před spaním budou hodinky vybité, to rozhodně ne.
Baterie limitují všechna zařízení, ať to jsou mobilní telefony, tablety, laptopy, TWS sluchátka i chytré hodinky. Garmin je v tomto ohledu dál, ale je tomu také vzhledem k technologii displeje. Ne nadarmo se říká, že krása něco stojí. Tuto daň za krásu jsem ale ochoten přijmout. Galaxy Watch4 Classic jsou prostě ideálním doplňkem telefonu Samsung Galaxy, na kterých najdete jen málo pih na kráse. Když už přesvědčily i člověka, který se čemukoli chytrému na svém zápěstí zuby nehty bránil, přesvědčí i vás.
Samsung Galaxy Watch4 a Watch4 Classic koupíte například zde
A když je člověk navíc golfista, nahraje si aplikaci SMART CADDIE a má nejen chytré hodinky, ale i golfové. 👍😀
Dvě mouchy jednou ranou. Tedy odpalem:-)
Měl jsem mnoho hodinek. Natahovací i s bateriemi. Některé jsem měl rád, některé miloval. U posledních by oprava pouzdra vyšla na víc, než pořízení luxusnéjši verze. A přišla éra mobilních telefonů. Ne dnešních. Stále bylo nutné otevřít nějaké pouzdro a tu objemnou věc vyndat. Ukazovala však čas. Tak jsem se na dlouhou dobu vrátil ke „kapesním hodinkám“.
Ale s pokrokem je třeba žít, tak jsem si na zkoušku pořídil české hodinky Aligator Watch Pro. Výborné. Za necelé 2000 korun, se třemi pásky..tři týdny výdrž…paráda. Pro mnoho lidí..na celý život.
Jenže…náhle jsem si po pár desetiletích zvykl na hodinky a navíc jsem trošičku technolog. Ale málo. Takže mi stačí Galaxy Note 10+ s půl tera pamětí a 12 giga na ramce. A pokukoval jsem k tomu po Samsung hodinkách. Jasně..které jiné dobijete ze zad telefonu.
Jsem ale občas i maximalista. Mám Galaxy Watch4 Classic 46mm LTE. A asi sem pitomec, ale neumím si představit nic lepšího.
Nelze ani v nejmenším vyjmenovat výhody takového zařízení. Tedy… takových zařízení. Tohle si totiž musí každý zažít sám. Nicméně..
Zcela zásadně se stále řeší výdrž hodinek. V takové kombinaci, jakou mám nejenom já, je to nepodstatné, když si nabijete hodinky skrz telefon. Kdykoliv a kdekoliv. Postačí tak vézt na dovolenou jen jednu nabíječku. Ale i kdyby dvě…
Dřív vám hodinky ukázaly pouze čas. A pokud jste dobře nedědili, nebo neobětovali dva, tři roční platy, k přesnému určení času jste se nedostali. Ale jedno měly přesné i nepřesné hodinové stroje společné…nutnost natažení. Vetšinou každý den. Proč je tedy dnes problém dát hodinky jednou denně „natáhnout“?
Zajímavý pohled na věc. Je pravda, že hodinky s mechanickým strojkem s manuálním nátahem je třeba natahovat každý den, na stranu druhou zde máme automatický nátah, kdy stačí hodinky nosit a nic neřešíte. Až tedy na ty časové odchylky. Reverzní nabíjení se super věc a jak popisuje, dává určitě smysl.
Měl jsem Galaxy S3 Frontier. Velmi se mi líbily a Tizen 4 byl naprosto skvělý OS. Měl některé fce a ext. aplikace pro mě důležité (např. Camera Remote na ovládání foťáku v mobilu včetně reálného obrazu atd.), které nemám ani v dnešním Garmin Epix 2, který je 2,5x dražší než Samsungy.
Ale ta baterie mne mnohokrát dostala do úzkých. Sledování celodenní outdoorové aktivity prostě nevydržela. Často jsem měl problém i na vícedenních služebních cestách. Pokus jsem si zapomněl speciální Samsung kolébku, byly hodinky často 3. nebo i 2. den mrtvé. Zažil jsem i „trapásek“ na jednání, kdy se mě kolega zeptal na čas a já musel přiznat, že moje „parádní“ hodinky jsou vybité.
A to jsem měl kolébky 2. Jednu domácí a druhou u přítelkyně. Uvažoval jsem i o další do auta, ale pak jsem radši přešel na Garminy (verze s amoled). A mám po problémech a nelituji investice. Pokud nemám mnoho aktivit, tak hodinky vydrží i více jak 14 dnů.
Ono to srovnání s každodenním natahováním klasických hodinek trochu pokulhává – prsty schopné natáhnout hodinky nosíme většinou s sebou. Speciální kolébku, event. powerbanku či nabíječku už ne.
Ale to jsou moje zkušenosti a preference. Každý je má jinak.
Tragická výdrž baterie… jak u Aplle watch 7,, Samsung Galaxy 4… jeden den při sledování aktivit je málo… oboje jsem prodal s pořídil Poslední Garmin venu 2 plus, konečně spokojený