Zavřít reklamu

Pero S Pen již není součástí jen řady Galaxy Note. Ona vlastně byla sama tato řada definitivně zrušena. Dala ale světu, tedy alespoň světu uživatelů zařízení Samsungu, jednu zajímavou věc. Jenže co je zajímavé, nemusí být zákonitě užitečné. Zde tak najdete druhý pohled na to, jestli má S Pen v Galaxy S22 Ultra skutečně smysl, nebo je to jen zbytečná hračka. 

Samsung loni představil podporu pera S Pen v řadách Galaxy S a Galaxy Z Fold a letos zasadil poslední hřebíček do rakve Galaxy Note s modelem Galaxy S22 Ultra, který pero S Pen nejen že podporuje, ale má pro něho i vestavěný slot. A zde právě vzniká onen rozpor. Pokud zákazníka ovládaní dotykovým perem oslovovalo, mohl si pořídit model řady Note, pokud ne, pravděpodobně sáhl po řadě S. Nyní nemá na výběr, a i kdyby S Pen nechtěl, s modelem Ultra jej prostě dostane.

Baterie zůstává stejná 

Samsungu se zdárně podařilo jeho S Pen do zařízení integrovat bez jakýchkoli větších obětí na kapacitě baterie. Galaxy S22 Ultra má tedy stejnou baterii s kapacitou 5 000 mAh, jakou měly modely Galaxy S20 Ultra a Galaxy S21 Ultra. Jestli se to však společnosti podaří i u modelu Galaxy Z Fold4, který by měl být rovněž vybaven vestavěným slotem pro S Pen, je však otázkou. Nebo ještě lépe, bude pero S Pen stát v cestě vylepšení baterie a dalších komponent u Galaxy Z Fold4 nebo jiných telefonů, které s ním Samsung uvede na trh?

Jak jsme vás nedávno informovali, integrace pera do zařízení nemá na velikost baterie natolik zásadní vlil. Už s modely Galaxy Note totiž bylo odhadnuto, že S Pen ubírá jen přibližně 100 mAh kapacity baterie, což je u tak výkonného a energeticky náročného smartphonu zanedbatelné. Je tomu proto, že tento S Pen je nepoměrně menší a tenčí než ten, který si můžete přikoupit k modelu Galaxy S21 Ultra.

Až příliš kompromisů 

Vezměte si, že jste uživateli řady Note a přejdete na model S22 Ultra. Prakticky dostanete nástupce svého zařízení se vším všudy, jen evolučně vylepšeným a s novým jménem. Pokud jste uživateli modelu S21 Ultra a koupili jste si k němu S Pen a kryt k jeho uložení, potěší vás celkově menší rozměry a S Pen v těle. I když si na něho budete muset zvykat, protože je přece jen rozměrově úplně jiný.

Pokud jste ale uživateli řady S a přejdete na Galaxy S22 Ultra, dostanete zde pro vás třeba zcela nepodstatný S Pen, pro který si stejně nenajdete využití, a z důvodu jeho integrace jste navíc v jistém slova smyslu kráceni na výdrži baterie a jejím výkonu. Ano, oněch 100 mAh nemusí být rozhodujících, ale co kdyby prostor pro S Pen využil Samsung pro efektivnější chlazení? To už by byla jiná pohádka, která by napomáhala efektivnějšímu využívání celého zařízení zejména při velké jeho zátěži (hraní náročných her).

Pro zastánce řady je Ultra zklamáním 

Pero S Pen prostě není životně důležitou součástí telefonu, kterou by používala většina lidí. Je to účelové příslušenství, a pokud pro něj ten správný nenajdete, pak by vás jeho samotná přítomnost mohla začít obtěžovat. Galaxy S22 Ultra je jistě skvělý telefon, ale nemůžeme popřít, že pro zastánce vlajkových lodí Galaxy S je trochu zklamáním.

Nové pero jim totiž bylo víceméně vnuceno restrukturalizací produktových řad společnosti a už jen z tohoto pohledu možná mělo zůstat jako volitelné příslušenství, tedy jako tomu bylo u předchozí generace Ultry. Proč totiž obětovat už tak omezený vnitřní prostor pro funkci, kterou moc lidí nepoužívá, místo toho, aby se využil pro třeba důležitější ale především možná užitečnější funkce?

Nově představené Samsung produkty bude možné zakoupit například na Alze

Související články

Dnes nejčtenější

.