Zavřít reklamu

Co uděláte jako první věc, když spustíte nový telefon společnosti Samsung? Pro mnohé je odpovědí vypnutí hlasového asistenta Bixby, a nahrazení klávesnice Samsung Keyboard klávesnicí Google GBoard. Proč tedy Samsung tyto často zmiňované funkce prostě neodstraní? 

Analytici zkrátka tvrdí, že by pro Samsung nebylo životaschopné ani finančně rozumné opustit veškerý svůj proprietární software a aplikace s cílem zůstat pouze u nabídky Google. Souhlasí však s tím, že Samsung se musí zaměřit na „vytváření lépe diferencovaného softwaru, než aby se snažil kopírovat něco, co někdo jiný dělá lépe“. Softwarová rozhodnutí společnosti Samsung často působí, jako by byla ve prospěch společnosti, a ne nás.

Lepší zaměření 

Jitesh Ubrani, manažer výzkumu pro celosvětové sledování zařízení společnosti IDC, uvádí, že společnost Samsung, která má jedny z nejlepších telefonů se systémem Android na světě, musí zúžit své ambice, pokud jde o software a služby, a zaměřit se jen na to dobré. To by podle něj mohlo znamenat, že když nebude moci nabídnout špičkovou zkušenost, přenechá ji společnosti Google nebo jiným řešením.

asistent

V tomto případě Ubrani souhlasí s tím, že Bixby zdaleka nepatří mezi vyzdvihované funkce společnosti, což se právě liší např. od zkušenosti s perem S Pen a jeho softwarovému odladění. Zároveň však říká, že by nebylo chytré, kdyby se Samsung zbavil veškerého svého softwarového úsilí, protože mnoho jeho zákazníků přitahuje společnost ke svým řešením právě kvůli vlastnímu softwaru.

 

Podle Anshela Saga, vedoucího analytika společnosti Moor Insights & Strategy, by společnost Samsung měla přehodnotit, kterému softwaru a aplikacím se daří. „Nemyslím si, že by pro Samsung mělo smysl vzdát se veškerého softwaru a aplikací vzhledem k jeho současným investicím,“ říká. „Pro Samsung by bylo nejlepší, kdyby přehodnotil všechna svá softwarová řešení a zjistil, kde je a kde není konkurenceschopný, a ořezat aplikace, které konkurenceschopné nejsou, aby se mohl zaměřit na nové oblasti, které by se mohly vyplatit tam, kde se dnes exponuje především Google.“ 

asistent

Náskok Googlu není nepřekonatelný 

A zatímco Ubrani a Sag souhlasí s tím, že Bixby není nijak dobrý, a dokonce volají po jeho odstranění ze zařízení Samsungu, Mishaal Rahman, starší technický redaktor Esperu a bývalý šéfredaktor XDA Developers, si myslí, že i když Bixby není nijak dobrý, Samsung by si jej mě určitě ponechat. Zmiňuje totiž, že náskok Googlu není ve všech oblastech nepřekonatelný. Bylo by samozřejmě bláhové, kdyby se Samsung snažil o vlastní vyhledávač, ale v oblasti virtuálního asistenta rozhodně nemá Google žádnou dominanci zaručenou.

asistent

Rahman dodává, že udržování vlastní sady aplikací společností Samsung jí také dává páku na Google při vyjednávání o licencích. Navíc v polovině roku 2021 odhalilo 36 amerických generálních prokurátorů, že se společnost Google cítí ohrožena tím, jak Samsung posiluje svůj obchod Galaxy Store uzavíráním exkluzivních smluv s populárními vývojáři aplikací. Dále během soudního procesu Epic Games vs. Google uváděly různé dokumenty, jak společnost Google odhadovala ztrátu příjmů až na 6 miliard dolarů, pokud by alternativní obchody s aplikacemi „získaly plnou podporu“.

I když tedy Bixbyho třeba nevyužíváte, a i když vás nechává chladným i Google Assistant, je důležité, že zde tyto funkce jsou. Neustále se totiž zdokonalují a učí a je možné, že jednou skutečně budou takovou umělou inteligencí, se kterou budeme běžně dnes a denně komunikovat.

Aktuálně dostupné jazykové verze Bixby:

  • Angličtina (UK) 
  • Angličtina (US) 
  • Angličtina (Indie) 
  • Francouzština (Francie) 
  • Němčina (Německo) 
  • Italština (Itálie) 
  • Korejština (Jižní Korea) 
  • Mandarínská čínština (Čína) 
  • Španělština (Španělsko) 
  • Portugalština (Brazílie) 

Dnes nejčtenější

.