Zavřít reklamu

Společnost Arm představila nová procesorová a grafická jádra, která budou pohánět příští vlajkový čipset Samsungu Exynos. Jádrová architektura Armu dostává poprvé za deset let výrazné vylepšení – architektura ARMv8, kterou používaly v posledních deseti letech téměř všechny androidové smartphony, nahrazuje architektura ARMv9, která přináší výkonnější a energeticky efektivnější procesorová jádra.

Čipy Exynos 2100 a Snapdragon 888 používají konfiguraci jader big.LITTLE, která sestává ze supervýkonného jádra Cortex-X1, tří výkonných jader Cortex-A78 a čtyř úsporných jader Cortex-A55, přičemž všechna tato jádra nyní dostávají upgrade. Cortex-X1 nahrazuje jádro Cortex-X2, které slibuje o 16 % vyšší výkon a dvakrát vyšší výkon v oblasti strojového učení. Nástupcem jádra Cortex-A78 je Cortex-A710, které má být o 10 % výkonnější a o 30 % efektivnější.

Poprvé za mnoho let Arm představil také nové úsporné jádro. Cortex-A510 má nabídnout až o 30 % lepší výkon a až o 20 % lepší efektivitu než stávající Cortex-A55. Vzhledem k tomu, že tato nízko výkonná, ale vysoce efektivní jádra používá řada levných smartphonů, bude tento upgrade v rámci nové architektury zřejmě tím největším.

Podle Armu budou nová jádra používána v podobné konfiguraci jako dosavadní, takže v nových vlajkových čipech Qualcommu a Exynosu, které dorazí příští rok, bychom měli vidět jedno jádro Cortex-X2, tři jádra Cortex-A710 a čtyři jádra Cortex-A510.

Arm kromě toho uvedl na scénu i tři nové grafické čipy, z nichž nejvýkonnější – Mali-G710 – slibuje až o 20 % vyšší herní výkon než Mali-G78, které používá čipset Exynos 2100.

Související články

Dnes nejčtenější

.