Zavřít reklamu

Samsungu se v posledních měsících navzdory koronavirové pandemii v segmentu smartphonů velmi daří. Poté, co vyšlo najevo, že jeho podíl na domácím trhu ve třetím kvartálu dosáhl historického maxima, nyní do éteru pronikla zpráva společnosti IDC, podle níž technologický gigant v předposledním čtvrtletí dominoval i trhu označovanému jako EMEA (zahrnuje Evropu, Blízký východ a Afriku). Jeho podíl zde činil 31,8 %.

Na druhém místě se s velkým odstupem umístilo Xiaomi s podílem 14,4 % (z roku na rok však zaznamenalo největší růst – o téměř 122 %), třetí místo obsadila u nás prakticky neznámá čínská značka Transsion s podílem 13,4 %, čtvrtý skončil Apple, jehož podíl činil 12,7 %, a první pětici uzavírá Huawei s podílem 11,7 % (ten naopak meziročně nejvíce ztratil, podíl mu klesl bezmála o 38 %).

Pokud bychom brali samostatně jen Evropu, tam byl podíl Samsungu ještě dominantnější – dosáhl 37,1 %. Druhé Xiaomi na něj ztrácelo přesně 19 procentních bodů. Nejvíce na starém kontinentu ztratil Huawei – jeho podíl činil 12,4 %, což představuje meziroční pokles téměř o polovinu.

Pokud jde o samotné dodávky, Samsung vyexpedoval 29,6 milionu smartphonů, Xiaomi 13,4 milionu, Transsion 12,4 milionu, Apple 11,8 milionu a Huawei 10,8 milionu. Celkově bylo na trh EMEA v předmětném období dodáno 93,1 milionu smartphonů (největší podíl tvořila s 53,2 miliony Evropa), o 2,1 % více než ve stejném období loni, a jejich hodnota činila 27,7 mld. dolarů (přibližně 607,5 korun).

Dnes nejčtenější

Další články