Zavřít reklamu

Snad každý, kdo se pohybuje na internetu, se někdy setkal s takzvanou captchou – systémem, který na webových stránkách a u nejrůznějších účtů slouží k ověření, že u počítače nebo smartphonu skutečně sedí člověk, a nejedná se o akci ze strany robota. V mnoha případech spočívá captcha ověření v „zaklikání“ určitých obrázků – například automobilů, přechodů nebo semaforů.

Paradoxně jsou to ale právě boti, kteří jsou v rozpoznávání v rámci captcha ověření schopnější a rychlejší než lidé. Je docela ironické, že systém, který byl navržen pro roboty, je porážen roboty rychleji, než se jím dokáží prokousat lidé. Svědčí o tom jedna z nedávných studií, která postavila umělou inteligenci proti tisícovce skutečných lidí v různých systémech captcha („Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart“) na více než stovce populárních webových stránek. Lidská síla na tomto poli utrpěla nespornou porážku.

Nejrůznější formy captcha ověření se vyskytují prakticky všude. Dokonce i Google ji občas zobrazí, pokud si myslí, že vyhledáváte příliš mnoho věcí příliš rychle. Někdy prostě musíte zaškrtnout políčko, které říká, že nejste robot. Jindy budete muset rozluštit kód, jindy budete vyzváni, abyste určili všechna políčka obsahující semafory. Nebo všechny fotografie s přechodem pro chodce. Díky pokroku v oblasti umělé inteligence v poslední době však roboti tyto testy zvládají lépe. A jsou v nich lepší než my. Porážejí nás jak v přesnosti, tak v celkové rychlosti – někdy s obrovským náskokem. Experti testovali svůj systém na více než 100 populárních webových stránkách. Na stejných webových stránkách testovali také tisícovku lidí různého věku, pohlaví, vzdělání a místa pobytu. Zatímco lidé jako skupina zřejmě obsáhli stejný rozsah webových stránek, každý jednotlivý člověk prověřil maximálně deset webových stránek.

Captcha je mrtvá, ať žije…?

Smyslem testů bylo v podstatě ukázat, že více než dvacet let stará technologie již nestačí k tomu, aby vaše webové stránky ochránila před roboty, před kterými vás má chránit. Vědci volají po lepších metodách, které by umožnily určit, kteří uživatelé na webových stránkách jsou skutečně lidé. Boti působí na webu už od doby, kdy web existuje. Kdysi byla většina z nich přátelská a vstřícná, v dnešní době je pravděpodobně více těch škodlivých než těch neškodných – a určitě se s těmi škodlivými nechcete setkat.

Záměrem těchto testů je, aby je snadno vyřešili lidé, ale aby je obtížně vyřešil bot. Většina botů byla až donedávna poměrně „hloupá“ a dělala jen to, co se jim řeklo. Často byli také naprogramováni tak, že jakmile poprvé uvidí nějaký údaj, kterému nerozumí, prostě to vzdají. V těchto posledních testech se však situace změnila. Lidé v testech porazili captchu v 50-84 % případů, v závislosti na konkrétním testu. Naproti tomu roboti s umělou inteligencí poráželi testy v 85-100 % případů v celém jejich rozsahu.

Captcha vás může potkat i v prohlížeči Google Chrome:

Ve zkratce a velmi zjednodušeně by se dalo říci, že lidé a roboti jsou na tom v případě systémů captcha založených na obrázcích docela dobře, alespoň v tuto chvíli. Vzhledem k rychlosti, jakou se vyvíjejí další technologie umělé inteligence, se to může velmi rychle změnit ve prospěch botů. Je tedy pravděpodobné, že by starou známou captchu již v dohledné době mohl nahradit jiný, „botuodolnější“ systém ověření.

Dnes nejčtenější

.