Zavřít reklamu

Máte pocit, že váš telefon nabíjí příliš pomalu? Objevuje se vám často upozornění o pomalém nabíjení po připojení k nabíječce? Tato situace není ideální, zejména pokud máte jen několik minut na dobití baterie. Proč k tomu dochází a jak to lze opravit? V tomto článku si v kostce shrneme typické důvody, proč se váš Android telefon nabíjí pomalu. Někdy stačí obnovit vaše každodenní nabíjecí návyky, aby to znovu fungovalo, nebo si koupit telefon s vynikající výdrží baterie.

Vadný nebo slabý zdroj energie a kabel

Váš telefon nemusí dodávat dostatečný výkon například tehdy, kdy je jeho baterie příliš stará nebo poškozená. Většinu chytrých telefonů pohánějí lithium-iontové baterie, které se skládají z katody, anody a oddělovací elektrodové vrstvy. Pokud jsou materiály uvnitř baterie degradovány nebo poškozeny, elektrochemická reakce je narušena. Degradace může nastat přirozeně v průběhu času. Můžete vyměnit baterii (pokud víte, co děláte) nebo se rozhodnout pro nový telefon.

Li-ion_baterie_ilustr._obr.

Poškozené nabíjecí kabely

Baterie není jediným viníkem vedoucím k nízké rychlosti nabíjení telefonu. Pokud zásuvka nefunguje, váš telefon se nenabije, protože pochopitelně nemůže čerpat žádný proud. Zapojte telefon do jiné zásuvky nebo zkontrolujte zásuvku pomocí multimetru pro měření napětí. Funkční zásuvka by měla v našich končinách vykazovat hodnotu 220V až 240V. Pokud je vaše zásuvka v dobrém stavu, pomalé nabíjení může mít příčinu v kabelu. Pokud je kabel poškozen, vyměňte jej. Poškozený kabel může být bezpečnostním rizikem a vést k neefektivnímu přenosu elektrického proudu, což negativně ovlivňuje rychlost nabíjení nebo může zabránit nabíjení telefonu.

Příliš vysoká teplota

Telefony jsou citlivé na prostředí, ve kterém jsou uloženy, protože jsou vyrobeny z kovu, skla a plastu. Skleněné a plastové materiály nemají dobrou tepelnou vodivost, což znamená, že pravděpodobně absorbují teplo. Pokud necháte svůj chytrý telefon na slunci, vnitřní teplota zařízení stoupá. Vyšší vnitřní teplota přerušuje elektrochemické reakce (které se vyskytují v baterii) zvýšením kinetické energie iontů (baterie se samonabíjí, čímž ztrácejí energii). Zatímco většina lidí nabíjí své telefony při pokojové teplotě, váš telefon může vyžadovat ochlazení před nabíjením. V žádném případě ale neumisťujte vaše mobilní zařízení do ledničky nebo mrazničky, abyste snížili teplotu. To může způsobit trvalé poškození telefonu.

Baterie na konci sil

Podobně jako důvod vadného zdroje energie může být baterie vašeho telefonu příliš stará. Baterie časem degradují a již neudržují optimální úroveň nabití. Zakoupení telefonu s dobrou kapacitou baterie také hraje v tomto směru významnou roli. Kapacita baterie určuje, kolik energie může telefon udržet. Čím lépe drží nabití, tím méně ji musíte nabíjet a tím méně nabíjecích cyklů podstupuje. S přibývajícím věkem telefonů se kapacita baterie snižuje. Mezi příčiny patří poškození teplem (nabíječka produkuje teplo) a časté rychlé nabíjení. Často je nejlepší zkontrolovat stav baterie vašeho telefonu. Někdy můžete zobrazit maximální kapacitu, kterou může váš telefon udržet.

Většina baterií má relativní měření kapacity, což znamená, že skutečné hodnocení označené výrobcem je pouze částečně přesné. V praxi byste měli očekávat nižší hodnocení. Typická kapacita baterie telefonů se může pohybovat mezi 2 500 a 4 000 mAh. Vyšší kapacity baterií korelují s většími telefony (ale větší ne vždy znamená lepší), což je důvod, proč má Google Pixel 9 Pro XL referenční hodnotu 5 060 mAh ve srovnání s Google Pixel 9 Pro 4 700mAh.

Nadměrné používání telefonu při nabíjení

Práce v aplikacích, hraní her a zdrojově náročné aktivity mohou zpomalit proces nabíjení telefonu. Náročné aplikace a hry nutí k aktivnímu používání procesoru telefonu, což může způsobit vybíjení baterie. Kdykoli zůstane obrazovka zapnutá, používá baterii. Některé aplikace a hry mají vyšší obnovovací frekvenci, což ubírá baterii. Stálé svícení pixelů přispívá ke ztrátě baterie. Zařízení s výkonnými procesory (například čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 pohánějící Samsung Galaxy S24 Ultra) mají optimalizované procesy pro náročné hry a aplikace. Totéž nelze říci o zařízeních s nižším rozpočtem s méně výkonnými procesory.

Používání aplikací a aplikace na pozadí

Možná jste nechali aplikace v telefonu a zapomněli je správně zavřít. Nekonzistentní aplikace třetích stran mohou vybíjet baterii. Spuštění těchto aplikací na pozadí může vyžadovat více zdrojů, než se očekává, podobně jako používání telefonu při nabíjení. Vypněte Wi-Fi a Bluetooth připojení nebo použijte režim letadla.

Špinavé nabíjecí porty a poškozené konektory

Nahromaděná špína a prach na nabíjecím portu může také ovlivnit rychlost nabíjení. Nečistoty v portech mohou negativně ovlivnit elektrické připojení mezi telefonem a nabíječkou nebo zásuvkou. Vyčištění portu může obnovit připojení, ale buďte opatrní, abyste jej nepoškodili. Poškozený nabíjecí port vyžaduje výměnu, pokud chcete, aby se váš telefon pravidelně nabíjel znovu. Prohlédněte si také USB port, zda není poškozen. Pokud je USB kabel v portu nepříjemně umístěn, možná budete muset vyměnit vnitřnosti. Pokud se připojení zdá být volné, je to další známka toho, že port potřebuje opravu.

Použití bezdrátové nabíječky jako primární metody nabíjení

Podle společnosti Xfinity je nevýhodou bezdrátového nabíjení jeho pomalost. Trvá o 30 až 80 % více času, než se vaše zařízení plně nabije, než pomocí kabelu, protože bezdrátové nabíjení je méně účinné při přenosu energie. Některé standardy bezdrátového nabíjení mají také omezení výkonu, což znamená, že váš telefon přijímá méně energie, což zpomaluje nabíjení. Pokud chcete rychlejší nabíjecí rychlosti, kabelové nabíjení je vaše nejlepší řešení.

Výrobní vada

Je to vzácné, ale může se stát, že novější telefon byl součástí špatné produktové šarže. Buď selže čip, nebo baterie nedodává dostatek energie. Pokud jste vyzkoušeli tovární reset a problémy přetrvávají, jedná se o hardwarový problém. To je místo, kde se hodí použití záruky vašeho telefonu. Většina zařízení přichází alespoň s roční zárukou. Pokud máte podezření, že váš telefon trpí vadou, kontaktujte zákaznický servis výrobce, abyste požádali o výměnu nebo opravu.

Dnes nejčtenější

.