Zavřít reklamu

Jako každá baterie se i ta vašeho telefonu časem opotřebovává, ztrácí kapacitu, a může dokonce úplně selhat. Její stav je pro fungování vašeho telefonu životně důležitý – pokud není v dobré kondici, vaše zařízení se může zpomalovat, přehřívat, nebo úplně přestat fungovat. Zde jsou tři příznaky toho, že váš telefon potřebuje novou.

Snížená výdrž baterie

V průběhu času baterie vašeho telefonu přirozeně ztrácí svou kapacitu v procesu zvaném chemické stárnutí. Z tohoto důvodu si můžete všimnout, že váš telefon mezi nabitími nevydrží tak dlouho jako dříve.

Snížená výdrž baterie smartphonu je jedním z hlavních ukazatelů, který vám řekne, kdy byste měli vyměnit jeho baterii. I když chemické stárnutí je nejčastějším faktorem snížené výdrže, existují další faktory, které mohou mít na kapacitu baterie vliv. Těmi nejvýznamnějšími jsou tyto:

  • Aktualizace softwaru
  • Energeticky náročné aplikace
  • Časté a nepřetržité používání telefonu

Telefon se nabíjí pomalu, nebo se nenabíjí vůbec

Pokud je příčinou pomalého nebo minimálního nabíjení baterie a nikoliv faktory jako zanesený nabíjecí port či nesprávné nebo poškozené kabely (kteréžto možnosti jste předtím vyloučili), může to zcela znemožnit používání vašeho telefonu. Můžete také zaznamenat náhlé vypínání telefonu, i když se procento baterie zdá vysoké nebo ukazuje plné nabití. Stejně jako u jiných varovných signálů může ignorování tohoto problému vést k většímu poškození baterie nebo dokonce samotného telefonu.

Přehřívání telefonu

Pokud se váš telefon během používání nadměrně zahřívá, může to znamenat, že baterie se hlásí o výměnu. Mějte na paměti, že k přehřívání může dojít, pokud používáte aplikace, které spotřebovávají hodně energie (typicky hry) nebo pokud telefon používáte po dlouhou dobu. Příčinou vašeho problému však může být také vadná baterie. Pokud tomu tak je, může to vést k přetížení systému a kratší životnosti baterie i telefonu. Z tohoto důvodu je zásadní baterii vyměnit co nejdříve, aby nedošlo k dalšímu poškození vnitřních komponent zařízení.

Jak zkontrolovat stav baterie

Účinným způsobem, jak zjistit, jak dlouho vám baterie telefonu vydrží, než přijde čas na její výměnu, je provádět pravidelné kontroly jejího stavu. K tomu existují dvě možnosti:

Kontrola stavu baterie v Nastavení

Většina moderních smartphonů má zabudovaný nástroj na kontrolu stavu baterie, který obvykle poskytuje informace o její aktuální kapacitě, výkonu a využití. V případě telefonů Samsungu si stav baterie můžete zkontrolovat pomocí aplikace Samsung Members. Po její instalaci jděte do Nastavení→Péče o baterii a zařízení→Diagnostika→Diagnostika telefonu a klepněte na možnost Stav baterie.

Použití aplikace třetí strany

Druhou možností je stáhnout si monitorovací aplikaci třetí strany, která poskytuje podrobnější pohled na stav vaší baterie. Tyto aplikace mohou například poskytovat informace o její kapacitě, nabíjecích cyklech a výkonu v průběhu času. Některé aplikace tohoto druhu kromě toho nabízejí i užitečné tipy pro správu často používaných aplikací a pro to, jak dlouhodobě šetřit životnost baterie. Jednou z nejlepších aplikací pro monitorování stavu baterie je AccuBattery, případně Device Info.

Možná se teď ptáte, co se považuje za dobré zdraví smartphonové baterie. U svých telefonů Samsung uvádí kapacitu 80 % a vyšší. Pokud kapacita klesne pod tuto hodnotu, baterie se bude vybíjet rychleji, což povede k horšímu výkonu zařízení.

Dnes nejčtenější

.