Zavřít reklamu

Baterie nevydrží věčně – to je fakt, se kterým musejí všichni majitelé smartphonů (a pochopitelně nejen jich) počítat. U telefonů s Androidem ovšem uživatelé postrádají způsob, jak sledovat její stav. To by se však mohlo brzy změnit, neboť informace o zdraví baterie by měl přinést Android 14 (a kromě toho například i ukázat, kolikrát jste telefon za dobu používání nabili).

Než ale příští verze Androidu dorazí, musíte vzít zavděk jednou z mála androidových aplikací pro sledování zdraví baterie. K nim se však dostaneme později.

Jak zkontrolovat zdraví baterie na zařízeních Galaxy?

Pokud máte telefon či tablet Galaxy, Samsung vám poskytne informace o stavu baterie pomocí aplikace Samsung Members, kterou si můžete stáhnout z obchodu Galaxy nebo Google Play. Jakmile si ji nainstalujete, přejděte do Nastavení→Péče o baterii a zařízení→Diagnostika→Diagnostika telefonu a vyberte možnost Stav baterie. Zdraví baterie pak můžete vidět pod výsledkem „Život“.

Samsung v rámci této možnosti nabízí kromě zobrazení jmenovité kapacity baterie telefonu zjednodušený systém hodnocení baterie, a sice „Dobrý“, „Normální“ nebo „Slabý“. Baterie by neměla vyžadovat výměnu, dokud se na displeji nezobrazí třetí zmíněná možnost. Nároční uživatelé však mohou zjistit, že jejich telefon nevydrží tak dlouho jako obvykle, a to ani s hodnocením „Normální“.

Androidové aplikace pro rychlé zobrazení stavu baterie

Nyní se již dostáváme k androidovým aplikacím, které mohou pro sledování stavu baterie využít majitelé telefonů jiných značek než Samsung (ale samozřejmě i vlastníci zařízení Galaxy, protože tyto aplikace o baterii poskytují další informace, jako je teplota nebo napětí). Mezi ty nejznámější patří mimo jiné AIDA64, Device Info HW nebo CPU-Z.

Pokud hledáte aplikaci pro dlouhodobé sledování stavu baterie, patrně nejlépe vám poslouží AccuBattery. Aplikace je zdarma s reklamami, placená verze však reklamy odstraňuje a odemyká další funkce.

Budete jí muset povolit běžet na pozadí, aby mohla sledovat statistiky nabíjení, protože neposkytuje okamžité údaje jako jiné aplikace pro monitorování hardwaru. Než vám poskytne relevantní informace, budete muset telefon alespoň jednou plně nabít.

Vzhledem k tomu, že se se AccuBattery pokouší vypočítat zbývající kapacitu baterie z nabíjecích cyklů, je pravděpodobné, že její výsledky budou přesnější než základní údaje o stavu baterie poskytované aplikacemi pro monitorování hardwaru. Může však trvat několik cyklů úplného nabití, než aplikace poskytne co možná nejpřesnější výsledky.

Dnes nejčtenější

.