Zavřít reklamu

Během úvodní Keynote Applu k zahájení konference WWDC jsme viděli smršť nových funkcí, které se s novými operačními systémy naučí produkty společnosti. Jenže pro nás tyto funkce mnohdy nové vůbec nejsou, protože je používáme roky. Opět to jen dokládá, jak se Apple rád inspiruje jinde. Samozřejmě u Samsungu a Androidu obecně. 

Pokročilá úprava obrázků 

Samsung již nabízí pokročilou editaci fotografií, která je založena na umělé inteligenci. Ještě před tím ale uměl i obyčejnou retuš, kterou Apple prezentoval až s iOS 18. Pokud jste to totiž nevěděli, nativní aplikace Fotky nenabízí v aktuálním iOS 17 možnosti retuše zcela žádné. 

Změna barev ikon aplikací 

Android nabízí už pár let Material You design, se kterým si můžete měnit nejen barvu prostředí ale i ikon. Samsung k tomu pak nabízí vlastní palety barev. Navíc Google Play poskytuje bohatou sadu spouštěčů, které vám ikony přebarví dle libosti. Apple toto nyní umožní i v iOS 18 a iPadOS 18. 

Panel rychlého spuštění 

Apple k němu má alternativu v podobě Ovládacího centra. To bylo dosud poměrně hloupé a téměř pevně dané, i když jste si mohli pár drobností upravit. Nové systémy uživateli ale konečně umožní více si jej přizpůsobit. Můžete měnit polohu prvků i jejich velikost (konkrétně to ale Samsung neumí) nebo mít více stránek. 

Herní režim 

Herní režim v systémech iOS 18 a iPadOS 18 pozastaví aktivitu zařízení na pozadí, aby nabídl lepší výkon při hraní her a omezil také rušení vás od zbytečných oznámení. Samsung nabízí stejné funkce prostřednictvím Game Booster a jeho prioritního režimu. 

Skrytí aplikací 

Samsung má možnost skrýt aplikace a hry z domovské obrazovky telefonů Galaxy už roky. Apple jej představil až nyní s iOS 18 a iPadOS 18. Pořád ale budou do jisté míry viditelné v Knihovně aplikací, půjde k nim ale zamknout přístup, i pokud se někdo do iPhonu dostane skrze jeho uzamčení. 

Vlastní rozvržení domovské obrazovky 

Jedná se vlastně o jednu z těch nejzákladnějších funkcí, která byla přítomna na telefonech a tabletech se systémem Android prakticky od začátku, tedy i těch od společnosti Samsung. Apple tuto funkci, která umožní dát si ikonu aplikace a hry kamkoli po ploše, představil s velkou slávou až letos. 

Přizpůsobení obrazovky uzamčení 

Vlevo byla vždy svítilna, vpravo fotoaparát. Nově to budete moci v iOS 18 i iPadOS 18 změnit tak, jak potřebujete. Samsung toto samozřejmě již nabízí. Lze sem vložit libovolnou aplikaci nebo vybranou funkci. 

Aplikace Hesla 

Samsung Wallet nabízí správu hesel, která vám umožní uložit přihlašovací údaje pro vaše aplikace, e-mailové účty a další online služby. Zatímco Apple má již léta základního správce hesel ve formě Klíčenky, s iOS 18 a iPadOS 18 přešel na plnohodnotného správce hesel v přehlednější aplikaci, než tomu bylo dosud jen skrze volbu Hesla v Nastavení. 

Korekce textu a návrhy tónu jazyka 

Se silou velkých jazykových modelů (LLM) a strojového učení (ML) představil Apple způsob, jak upravovat dokumenty, e-maily, poznámky a textové zprávy. Také představil návrhy stylu psaní. Samsung podobnou funkci uvedl na začátku tohoto roku pro telefony a tablety Galaxy s One UI 6.1 a Galaxy AI. 

Podpora RCS 

Telefony a tablety Samsungu již standard RCS podporují několik let. Nyní se tato funkce konečně dostane i do nativní aplikace Zprávy iPhonů se systémem iOS 18. Výhoda to bude i pro nás, protože iPhony Applu budou konečně moci především odesílat ale i přijímat vysoce kvalitní obrázky a videa z telefonů Android, aniž by to šlo skrze MMS. Korektně se budou zobrazovat i nálepky a třeba indikátory psaní. 

Integrace připomenutí s Kalendářem 

iOS 18 a iPadOS 18 nyní mohou zobrazovat připomenutí vytvořená ve stejnojmenné aplikaci přímo v aplikaci Kalendář. Tuto funkci představil Samsung na telefonech a tabletech Galaxy s aktualizací na One UI 6.0. 

Shrnutí 

S One UI 6.1 a Galaxy AI přinesl Samsung možnost sumarizovat články a webové stránky prostřednictvím vlastního internetového prohlížeče. Stejná funkce bude nyní k dispozici ve webovém prohlížeči Safari na zařízeních Applu se systémem iOS 18, iPadOS 18 a také macOS 15. 

Dnes nejčtenější

.