Zavřít reklamu

Včera to byl pro Apple skutečně velký den. V rámci své Keynote k WWDC24 totiž představil celou sadu nových verzí operačních systémů a konečně ukázal i něco ze své umělé inteligence. Průšvih to ale není, a může za to především fakt, že se Apple jasně inspiruje u své konkurence. 

Společnost představila visionOS 2, tedy druhou verzi systému pro její headset Vision Pro. Ze systémů však bylo tím nejzásadnější iOS 18, protože to samozřejmě jede v iPhonech, tedy nejrozšířenějším produktu Applu, takže se také dotkne nejvíce uživatelů. Došlo i na iPadOS 18, na watchOS 11 pro Apple Watch, macOS 15 Sequoia pro počítače Mac a nějaké zmínky kolem AirPodů a Apple TV. 

iOS 18 

Apple dohání, kde mu už dávno ujel vlak. Dělal tak s widgety, nyní tak dělá s plochou zařízení. Pro nás zcela běžné, pro Apple velká novinka – s novým systémem si totiž budete moci přeskládat ikony podle toho, jak budete chtít. Zároveň je půjde přebarvit. Ano, i to Android umí. Předělalo se Ovládací centrum, které si také můžete editovat dle libosti. Zprávy dostávají mnoho dalších efektů, a to i pro jednotlivá slova, možnost odeslat zprávu později nebo konečně také RCS, z čehož budeme profitovat i my. AI pak umí tvořit emotikony podle textového vstupu. Apple také kompletně redesignoval aplikaci Fotky, která se více zaměřuje na organizaci. iOS 18 bude dostupné v září, a to na iPhony X, XS a novější. 

iPadOS 18

Nový systém pro tablety Applu vlastně kopíruje novinky iOS 18, kdy jsou zde ty zásadní prakticky jen dvě – jedna je plovoucí nabídka napříč aplikacemi, kterou si také budete moci lépe definovat, a druhou nativní Kalkulačka. Apple skutečně dosud vlastní aplikaci kalkulačky na iPad nenabízel. Tato je ale skutečně unikátní. Rozpozná i Apple Pencilem psané informace a dokáže s nimi dále pracovat, stejně jako s grafy, tabulkami, rovnicemi atd. Některé funkce se z ní přenášejí i do Poznámek. Kompatibilita iPadOS 18 je pro iPady po roce 2019 a modely iPadu Pro po roce 2018.

macOS 15 Sequoia

Tady jsme u Samsungu zásadně ochuzeni, protože ten sice nabízí své počítače, ale k nám je nedistribuuje. Co ale Apple ukázal, je poměrně úžasné. I zde se samozřejmě zavádějí stejné novinky pro Zprávy, Fotky a další aplikace, aby byl jejich vzhled jednotný napříč platformami. Přibyla ale funkce iPhone Mirroring, se kterou můžete na Macu ovládat iPhone, který při tom zůstává uzamčený. 

Můžete vyřizovat notifikace, můžete spouštět aplikace, můžete cokoli. Propojení funguje skrze Wi-Fi. Přibyla také aplikace Hesla, která je nicméně společná i pro iOS a iPadOS. Jejím cílem je lepší jejich organizace. Safari se třeba naučilo PiP. Podpora macOS 15 je zajištěna pro MacBooky Pro od roku 2018, Air od roku 2020, Mac mini 2018 a novější, iMac Pro, iMac 2019 a novější, Mac Pro 2019 a novější a Mac Studio 2022 a novější. 

watchOS 11

Hodinky Apple Watch dostanou s novým systémem tréninkový režim a aplikaci Vitals. Ta vás má informovat o tom, jestli příliš nedřete a nehrozí přetrénování, nebo zda na vás neleze nějaká nemoc. CheckIn může informovat rodinu o vašem sportovní progresu, aplikace Kondice je nově přepracovaná tak, aby na první pohled nabízela pro vás ta důležitá data. Systém watchOS 11 je kompatibilní s Apple Watch 6 a novějšími, včetně modelů SE a Ultra 1. i 2. generace. 

AI, tedy Apple Intelligence 

Tím hlavním samozřejmě byla AI, která ale není běžná umělá inteligence, nýbrž Apple Intelligence. Ta je integrována přímo do systémů, kdy spoléhá na po 13 letech poprvé zásadně vylepšenou Siri a také ChatGPT 4o. S hlasovou asistentkou nicméně půjde i plně komunikovat textem, kdy bude stačit dvakrát klepnout na spodní lištu. Její integrace vypadala na ukázkách ale skutečně poutavě. Pracuje ale nejen v zařízení, nýbrž i na cloudu. 

Samozřejmě jsou zde pro nás už dobře známé funkce, jako tóny konverzací, shrnutí, retuš fotek, přepis audia na text atd. Jako hlavní výhoda se jeví snad jen ta integrace a provázanost chatbota, který dokáže plnit úkoly, kterému řeknete, a to napříč aplikacemi. Na toto si pravděpodobně musíme u Samsungu počkat, až integruje Gemini Googlu. 

Jenže Apple stejně všechno totálně podělal dostupností. Jeho AI totiž bude k dispozici jen na iPhone 15 Pro a 15 Pro Max (a samozřejmě očekáváme, že iPhonech 16) a zařízeních s čipy řady M, tedy iPady Air a Pro a počítače Mac od roku 2020. Na druhou stranu hned společnost zmínila, že její AI bude zdarma. Nové systémy vyjdou na podzim letošního roku. 

Dnes nejčtenější

.