Zavřít reklamu

Loterie a dárky

Přestože loterie a jiné dárky na Instagramu jsou často pravé – protože jde o ideální způsob propagace značky – je důležité dvakrát ověřit pravost daného účtu. Podvodníci někdy založí účty, které se za ně vydávají, ukradnou obrázky a pak spustí giveaway, v níž jsou výherci požádáni o zaplacení peněz nebo o sdílení zbytečně citlivých informací, například bankovních údajů.

Skutečná dárková akce (obvykle) nebude vyžadovat o mnoho víc než lajkování, sledování, označování nebo komentování obsahu na Instagramu, případně přihlášení k odběru externího newsletteru. Některé soutěže mohou vyžadovat sdílení kreativního obsahu, ale o tom budete vědět předem. Společnost vás nakonec bude muset oslovit a kontaktovat, ale vždy buďte opatrní při klepání na vnější odkazy – i když jsou někdy nezbytné, pokud adresa URL vypadá podezřele, může se jednat o phishingový útok.

Phishing

Phishing je používání falešných webových stránek k tomu, abyste podvodem sdíleli soukromé informace, například přihlašovací údaje k bance nebo Instagramu. Kromě bezprostředních důsledků, jako je krádež financí nebo ztráta kontroly nad Instagramem, hrozí riziko vydírání, vydávání se za někoho jiného nebo toho, že podvodníci použijí vaše metainformace k přihlášení do jiných služeb.

Společnost Meta/Instagram vám nikdy nebude vyhrožovat pozastavením účtu, pokud si ho neověříte, a už vůbec ne například klepnutím na odkaz v e-mailu, aplikaci WhatsApp nebo SMS. Phishingové adresy URL také vypadají jinak než ty, které patří skutečným společnostem, takže pokud adresa URL nezačíná jako instagram.com, je to pravděpodobně podvod. Pokud skončíte na externím odkazu, dávejte si pozor na pravopisné chyby, nešikovné překlady a další známky toho, že je webová stránka nelegitimní.

Padělky

Někteří podvodníci tvrdí, že prodávají luxusní zboží, často s výraznou slevou. Budete jim moci poslat peníze, ale pokud za ně vůbec něco obdržíte, půjde o méně kvalitní napodobeninu. V některých případech se dokonce mohou vydávat za značku, kterou prodávají.

Nejlepším pravidlem je, že pokud se vám nabídka zdá příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, pravděpodobně je na ní něco podezřelého. Kabelka od Hermès nebo Louis Vuitton nebude najednou tak cenově dostupná jako něco, co se prodává v běžném řetězci a Apple málokdy nabízí na nové iPhony nějakou slevu, natož takovou, aby byl cenově dostupný jako levný telefon s Androidem.

Stejně jako v případě phishingu můžete padělatele potenciálně identifikovat díky pravopisným chybám, špatným překladům a neobvyklým či zavádějícím adresám URL. Navíc zde mohou používat špatně vyfotografované obrázky produktů.

Falešní influenceři

Jedná se o velmi širokou kategorii, která se může překrývat s dalšími. Někdy vás mohou oslovit uživatelé, kteří tvrdí, že nabízejí například investiční poradenství nebo širší zviditelnění na Instagramu. V druhé kategorii to znamená někoho, kdo tvrdí, že vám může získat více lajků nebo sledujících, ať už jde o skutečné lidi, nebo jen o boty.

Falešné influencery lze často poměrně snadno identifikovat návštěvou jejich profilů. Jejich popisy bývají nejasně formulované nebo zaměřené na to, abyste otevřeli externí odkaz, čemuž měli ideálně vyhnout. Na jejich fotografiích se zase často objeví atraktivní žena, která však nemá nic společného s tím, co propagují. Existuje poměrně velká šance, že jsou ukradené z jiného účtu na Instagramu nebo z online portfolia modelky.

Podvody s kryptoměnami

Každý, kdo „zaručuje“ zisky z kryptoměn, se na vás místo toho pravděpodobně snaží vydělat, zejména pokud očekává, že zaplatíte za tajného průvodce nebo počáteční investici do těžby kryptoměn.

Agresivnější podvodníci mohou tvrdit, že vám mohou zajistit zisky v řádu hodin nebo dnů. Mějte však na paměti, že i ten, kdo slibuje realističtější časový rámec, může být stále podvodníkem. Než začnete investovat do jakékoli kryptoměny, vyhledejte si objektivní zdroje k danému tématu, investujte sami a buďte připraveni na možnost ztráty tisíců dolarů, pokud se trh propadne. Jen velmi málo reálných investic je vždy v černých číslech.

Investiční podvody

Investiční podvody na Instagramu ve vás mají vyvolat představu, že po počáteční investici můžete rychle zbohatnout. Může to být o výše zmíněné kryptoměny, nebo o věci jako akcie nebo fyzické zboží. S největší pravděpodobností podvodník zmizí nebo přeruší kontakt, jakmile získá vaše peníze. I kdyby to neudělal, může se stát, že nebudete schopni získat svou investici zpět, podobně jako v případě mutilevel marketingu (MLM).

Příznaky tohoto podvodu jsou podobné jako u jiných podvodů, ale je zde kladen velký důraz na propagaci „úspěchu“ podvodníka prostřednictvím jeho účtu na Instagramu. Budou se ukazovat, jak žijí bohatým životním stylem, například jezdí drahými auty nebo jezdí na exotické dovolené, a propagovat myšlenku „být svým vlastním šéfem“.

Falešné sponzorství

Pokud jste sami influencerem, může vás oslovit někdo, kdo vám slíbí sponzorskou smlouvu s pochybnými podmínkami. Ty mohou být tak zřejmé, jako že budou chtít vaše bankovní údaje za účelem dodání počátečního „bonusu“, ale další možností je, že budete požádáni, abyste se s někým setkali někde daleko a uhradili související cestovní náklady, dokud vám nebudou proplaceny. Obecně platí, že každá společnost, která očekává, že budete cestovat, by měla být ochotna uhradit hotel a letenku předem.

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale potenciálně se jedná o jeden z nejzávažnějších podvodů. Pokud se necháte vylákat na vzdálené místo, můžete být potenciálně okradeni, uneseni, nebo i něco horšího. Než se k čemukoliv odhodláte, udělejte si o společnosti a jejích účtech na sociálních sítích domácí úkol a ujistěte se, že je poctivá a má ověřitelnou historii.

Falešná pracovní místa

Když jste nezaměstnaní, můžete potenciálně zoufale hledat novou práci, abyste zaplatili účty. Prostřednictvím Instagramu mohou být sdílena skutečná volná pracovní místa, ale pokud vás někdo požádá, abyste sdíleli soukromé informace, jako je váš bankovní účet nebo jiné citlivé údaje, aniž by proběhl přijímací proces včetně pohovoru a smlouvy, jedná se o podvod. Podvodům s nabídkami práce se obvykle vyhnete, když budete nejprve hledat na stránkách zaměřených na kariéru, jako je LinkedIn.

Romantické a erotické podvody

Mnoho uživatelů Instagramu, přinejmenším mužů, bylo osloveno cizími lidmi, kteří slibovali placený nebo nezávazný sex. Pokud naletíte, nedostanete to, co chcete, a navíc můžete o ledacos přijít. Ještě zákeřnější je romantický dlouhodbý podvod. Někteří podvodníci flirtují a budují iluzi autentického vztahu a čekají, až nastane správný čas, aby si řekli o peníze – ty ze své oběti vylákají obvykle pod záminkou nepravdivé nešťastné situace.

Vztahy na dálku mohou být nepochybně skutečnou záležitostí. Ale Instagram není seznamovací aplikace a nikdy byste neměli příliš rychle důvěřovat někomu, koho jste nikdy osobně neviděli.

Falešní promotéři

Sociální sítě jsou kromě jiného plné více či méně talentovaných hudebníků, kteří doufají, že prorazí. Pokud jste právě proto na Instagramu, můžete se nakonec stát terčem podvodníků, kteří tvrdí, že vaši hudbu mohou dostat k masovému publiku. Jedná se o formu podvodu s falešnými influencery, která se však vyznačuje tím, že pokud zaplatíte, může vás falešný hudební promotér navnadit – dokonce vám dodá statistiky ukazující, jak dobře si vedete. Pravdou je, že pokud čísla nejsou zcela vymyšlená, může se stát, že vás zviditelňují pouze boti. Boti neposlouchají Spotify ani neplatí za alba.

Tomuto typu podvodu se můžete vyhnout tím, že odmítnete nevyžádané nabídky Instagramu a budete zdravě skeptičtí k podmínkám. Existují poctiví, zavedení promotéři, kteří čekají na spolupráci s vámi, pokud prokážete dostatečný talent nebo alespoň tu správnou image.

Dnes nejčtenější

.