Zavřít reklamu

On-line tržiště Facebook Marketplace se může pochlubit více než 250 miliony obchodů a 1 miliardou uživatelů měsíčně. Je to místo, kde mohou uživatelé prodávat a kupovat zboží, včetně smartphonů, počítačů, nábytku, oděvů, kosmetických výrobků, her, hraček nebo i aut. Rušný, snadno přístupný online trh, jako je tento, přitahuje bohužel i podvodníky.

Pokud jste se někdy pokusili něco na Facebooku prodat, možná jste se setkali s podvodnými zprávami. Zde jsou tipy, které vám pomohou vyhnout se až příliš dobře znějící nabídce a ochránit se před podvody na tržišti největší sociální sítě na světě. To i proto, že se dá očekávat, že s blížícími se Vánoci se počet podvodů jistě opět zvýší.

Proč dochází k podvodům na Facebook Marketplace?

Facebook Marketplace umožňuje komukoli s účtem na Facebooku nakupovat, prodávat nebo obchodovat se zbožím. Vzhledem k tomu, že Facebook prodejce neověřuje, mohou podvodníci zveřejňovat příspěvky jako každý jiný a lákat zákazníky k nákupu falešných nebo vadných produktů. Na rozdíl od Amazonu Facebook Marketplace překlenuje vzdálenost mezi kupujícími a prodávajícími a propojuje je přes Messenger. To obě skupiny činí zranitelnými a vystavuje je podvodníkům.

Podvody na Facebook Marketplace mohou vypadat přesvědčivě. Jakmile si ale uvědomíte určité varovné signály, je poměrně snadné je na platformě odhalit. Na co si tedy dát pozor?

Zkontrolujte profil prodejce

Před odesláním zprávy prodejci zkontrolujte jeho stránku. Pokud nevidíte profilový obrázek, obrázkový banner nebo minulé záznamy na Facebook Marketplace, prodejce je pravděpodobně falešný a snaží se vás na platformě podvést.

Nový špičkový produkt se nabízí za podezřele nízkou cenu

Slibuje prodejce zbrusu nový špičkový telefon s Androidem za několik tisícovek? Nebo jste narazili na sluchátka Samsungu, která prodejce nabízí za 1 500 Kč, i když se obvykle prodávají několikrát dráž? Podezřele nízká cena u nových špičkových produktů může naznačovat podvod. Na druhou stranu někteří prodejci používají nízkou cenu, aby upoutali vaši pozornost, a poté se snaží prodat jinou drahou věc nebo tu stejnou za vyšší cenu.

Prodejci požadují zaplacení na jiné platformě

K realizaci nákupu používejte pouze důvěryhodné platební metody, jako je PayPal nebo Facebook Checkout. Tyto metody jsou zabezpečeny ochranou nákupu, což znamená, že pokud koupený produkt neobdržíte, dostanete své peníze zpět. Pakliže prodejce trvá na přijímání plateb prostřednictvím platebních služeb jako Venmo, CashApp nebo kryptoměn, je to jasný varovný signál. Někteří prodejci slibují za použití jiné platební platformy slevu, tím se však nenechte obalamutit.

Kupující nebo prodávající žádají pro konverzaci jinou platformu

Kupující i prodejci by se měli kvůli komunikaci držet tržiště Facebooku. Pokud vás prodejce požádá, abyste přešli na jinou komunikační platformu, jako je např. Telegram nebo Signal, odmítněte, protože je to opět varovný signál, že se vás někdo snaží podvést.

Prodejci odmítají osobní setkání

Osobní setkání s prodejcem vám umožní prohlédnout si produkt před zaplacením. Pokud prodejce žije ve stejné oblasti nebo městě a odmítne se s vámi setkat, abyste si zboží zkontrolovali, neztrácejte s někým takovým čas, protože to bude nejspíše podvodník.

 

Kupující vás žádají o odeslání zboží před zaplacením

Pokud jste prodávajícím, vyhněte se kupujícím, kteří vás žádají o odeslání produktu před jeho zaplacením. Takoví podvodníci vás mohou snažit přesvědčit, že před odesláním platby musejí zkontrolovat zboží a jeho funkční stav. Pokud se necháte přesvědčit, pak vězte, že po obdržení balíku nejspíše zmizí na opuštěném místě.

Co dělat, když se na Facebook Marketplace stanete obětí podvodu

Facebook si je rostoucích podvodů na svém tržišti vědom, a proto již dříve vytvořil zásady pro ochranu nákupu, které vám pomohou dostat vaše peníze zpět. Zahrnují konkrétně tyto scénáře:

  • Zaplacené zboží vám nepřišlo.
  • Zboží je poškozené nebo se výrazně liší od popisu.
  • Prodejce nedodržel pravidla Facebooku pro vrácení peněz.

Podvodné prodejce můžete také Facebooku nahlásit. To učiníte takto:

  • Přejděte na podvodníkovu stránku s produktem.
  • Najeďte kurzorem na profilový obrázek podvodníka.
  • Klikněte na tlačítko Hlášení.

Nakupovali jste někdy na tržišti Facebooku? Pokud ano, stali jste se někdy obětí podvodu? Dejte nám vědět do komentářů.

Dnes nejčtenější

.