Zavřít reklamu

Společnost Samsung i Apple nabízí své vlastní lokalizační přívěsky. Zatímco z dílny jihokorejského giganta vzešla již druhá generace lokalizátorů Galaxy SmarTag, pod křídly společnosti Apple již před několika lety vznikly populární AirTagy. V čem se od sebe oba tyto modely liší, jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Přestože Apple a Samsung nevstoupily na trh s chytrými přívěsky nebo sledovacími zařízeními Bluetooth jako první, rozhodně se jejich lokalizátory dají označit za nejúspěšnější.

Cena a specifikace

AirTag stojí kolem 890 korun, Apple také prodává cenově výhodnější sadu čtyř kusů AirTagu zhruba za 2490 korun. Samsung Galaxy SmartTag druhé generace lze sehnat za cenu kolem 749 korun. Jak Apple AirTag, tak i Samsung Galaxy SmartTag je v současnosti na trhu k dostání naprosto bez problémů. A jak jsou na tom oba lokalizátory, co se týče technických specifikací a  vlastností?

Samsung Galaxy SmartTag nabízí podporu Bluetooth LE, Ultra Wideband a NFC, zatímco AirTag od Applu Bluetooth, Ultra Wideband a NFC. Baterie SmartTagu 2 vydrží až 700 dní, baterie AirTagu až jeden rok. Oba modely disponují odolností třídy IP67.

Funkce

Původní model SmartTag od společnosti Samsung byl poněkud chudý na funkce, ale společnost to u druhé generace napravila a má téměř vše, co je potřeba k tomu, aby vynikl na trhu chytrých přívěsků, stejně jako AirTag. Jak AirTag, tak SmartTag 2 tedy mají Bluetooth pro obecné sledování polohy a ultraširokopásmový (UWB) čip pro přesné sledování. K přesnému sledování však budete potřebovat telefon s vlastním čipem UWB. Zatímco všechny modely iPhone 11 a novější (kromě iPhonu SE 2 a SE 3) jsou vybaveny čipem Ultra Wideband, ten je přítomen pouze v omezeném počtu telefonů Samsung Galaxy vlajkové třídy.

Když se zařízení AirTag nebo SmartTag 2 nachází mimo dosah telefonu, spoléhá se každé sledovací zařízení na síť zařízení příslušného výrobce, aby předalo údaje o poloze vašemu telefonu. Oba lokalizátory navíc podporují oddělená upozornění pro oznámení, když náhodou někde ponecháte své předměty označené lokalizátorem, a umožňují uložit kontaktní údaje, které lze přečíst jakýmkoli telefonem podporujícím technologii NFC.

Jednou z funkcí, kterou u zařízení AirTag nezískáte, je funkce chytrého dálkového ovládání domácnosti. Pokud máte kompatibilní zařízení Samsung Smart Home, můžete pomocí aplikace SmartThings nastavit tlačítko na štítku tak, aby spustilo automatizaci – v tomto směru tedy nabízí SmartTag jednoznačnou výhodu. Jak se dalo očekávat, AirTag funguje pouze se zařízeními se systémem iOS, ale překvapivě je SmartTag 2 omezen i na telefony Samsung. Pokud tedy máte jakýkoli jiný telefon s operačním systémem Android, musíte vzít zavděk lokalizátorem od jiného výrobce.

Instalace je bezproblémová u obou chytrých značek. Nainstalujete baterii a orientujete tracker v blízkosti telefonu, aby se proces spustil. Telefon je automaticky detekuje a vy už jen musíte postupovat podle pokynů na obrazovce. Jak Apple AirTag, tak i Galaxy SmartTag 2 poskytují upozornění na nežádoucí sledování, aby se zabránilo jejich zneužití.

Závěrem

Apple AirTag i Samsung Galaxy SmartTag 2 jsou poměrně schopné chytré trackery. AirTag využívá rozsáhlou síť zařízení Apple pro sledování vašich cenností. Samsung má také rozsáhlou síť, ale za společností Apple zaostává. V případě SmartTagu je ale nesporným bonusem jeho možnost využití v rámci chytré domácnosti. Jak již bylo zmíněno, výběr mezi těmito dvěma zařízeními závisí výhradně na tom, který chytrý telefon vlastníte. Majitelé telefonů Galaxy by měli sáhnout po SmartTag 2, a pokud máte telefon s podporou UWB, stává se sledovací zařízení obzvláště užitečným.

AirTag je pro majitele iPhonů jednoznačně výhodnou volbou. Můžete si sice pořídit i jiné trackery, které využívají síť Najít, ale žádný z nich nefunguje tak bezproblémově jako AirTag. Přestože je AirTag už několik let starý, stále skvěle plní to, co má.

Dnes nejčtenější

.