Zavřít reklamu

Když Apple přišel s AirTagem, hodně změnil svět trackovacích zařízení. Ne ani tak samotným produktem, jako napojením na síť Najít. Samsung se snažil jít v jeho šlépějích s modely Galaxy SmartTag a SmartTag+, avšak neúspěšně. Jenže Galaxy SmartTag2 vrací úder a je to jeden z nejzajímavějších produktů společnosti letošního roku.

Galaxy SmartTag2 prošel kompletním přepracováním. Design je to, čím zaujme na první dobrou. Nepodobá se totiž ničemu známému, nekopíruje minimalismus Applu, neodkazuje se ani na starší své generace, nekouká ani k jiné konkurenci. Je svůj, jiný, vlastní a neokoukaný a je to super. Má to ale i své proti.

Je totiž velký. Galaxy SmartTag byl obr, i když se snažil působit malým dojmem. 2. generace je elegantnější, ale stále velká. Dominuje jí kruhový prostor, který je však praktický k uchycení tagu vlastně na cokoli. Kdyby zde ale nebyl, mohli byste SmartTag2 dát i do peněženky, to takhle sice také jde, ale hodně obtížně (záleží samozřejmě na velikosti samotné peněženky). Na druhou stranu máte jistotu, že tag nepřehlédnete.

Na výběr jsou dvě barvy, tedy černá a bílá, kdy druhá vypadá o poznání lépe, ale zase je více znatelná, což nemusí být vždy výhodou, pokud chcete, aby byl tag diskrétní. Samozřejmě je na ní také více viditelné opotřebovaní. Mimochodem vnitřní kruh tagu je ocelový, aby se plast nepoškodil o karabinu nebo kroužek na klíčích.

Skutečně snadná manipulace

SmartTag2 má tlačítko, které slouží k několika funkcím. Dvojím stisknutím prozvoníte smartphone nebo tablet, automatizace lze provádět pro jedno stisknutí nebo delší podržení tlačítka. V Nastavení ještě můžete určit hlasitost (vysoká/nízká) nebo vyzváněcí tón. Reproduktor je malý, děrovaný, takže hrozí jeho ucpání, ale jinak je poměrně hlasitý. Vyzvánění si můžete i určit, pokud jich máte, nebo časem budete mít, více, abyste je poznali „po zvuku“.

V ocelovém kruhu je pak dírka na vložení nástroje z balení, kterým vyndáte baterii, abyste ji mohli vyměnit. Teď je to ale úplně jedno, protože na to dojde klidně až za dva roky. Vysunutí jde z tuha, ale ničemu to nevadí, protože to nebude váš denní chléb. Baterie je mimochodem klasická CR2032 a je zasazena do plastového rámečku. Celek má hodnocení voděodolnosti podle IP67.

Jen Samsung a nikdo jiný

Je důležité zmínit, že SmartTag2 komunikuje pouze s telefony Samsungu. Je jedno, že je aplikace SmartThings dostupná i na jiné Android telefony. Toto je rozhodně škoda, a to i když jsou telefony Samsungu nejprodávanější na světě a dalo by se tedy soudit, že je to největší lokalizační síť. Je to třeba brát tak, že si zde Samsung buduje vlastní ekosystém, přes který v tomto ohledu nejede vlak.

Vše se zde spoléhá na Bluetooth Low Energy 5.3, UWB a po případě NFC. Samsung udává dosah 120 m (UWB cca 5 metrů). To vám stačí pomalu i na louku, když na to přijde. Minimálně vždy znáte to místo, kde jste se s tagem odpojili. O čemž vám mimochodem přijde notifikace, pořád je ale možnost, že jí nebudete věnovat pozornost. Je zde i funkce Hledat poblíž, která vás za tagem vede, dokonce i navigace na delší vzdálenosti. Jakmile jste však poblíž a nevidíte, pořád můžete prozvánět a jít po zvuku.

Přítomno je také sledování historie, které přehledně na mapě aplikace zobrazuje časovou osu a ukazuje zaznamenané body pohybu tagu. Je tu také možnost nadefinovat zprávu pro nálezce, který k tagu přiloží svůj smartphone s NFC. Pokud tedy bude vědět, že může něco takového vlastně udělat.

Je tisíc Kč hodně nebo málo?

Ke SmartTagu2 je samozřejmě třeba přistupovat tak, že není všespásný. Budete vlastně rádi, když jej budete na dané věci mít, ale nikdy jej cíleně nepoužijete. Jenže když ta chvíle nadejde, chcete se na něho spolehnout, a to určitě můžete. Může vám hlídat klidně i domácí mazlíčky, a to nejen tou formou, že víte, kde se nacházejí.

K tagu si pak můžete pořídit také skutečnou kopu různých pouzder přímo od Samsungu, samozřejmě tím ale navýšíte jeho počáteční cenu. Nestává se příliš často, aby jihokorejský výrobce něco nacenil výš, jak to má sám Apple. Zde tomu ale tak je, a můžeme jen hádat, proč. Třeba za to může tlačítko, automatizace, další použité technologie. Standardní cena za Galaxy SmartTag2 je 990 Kč, v případě, že sáhnete po balení čtyř kusů, zaplatíte 3 190 Kč. Kryty stojí cca 690 Kč. Nevíte, co rodině a přátelům k Vánocům? Samsung to řeší za vás, protože praktičtější dárek, který je navíc skutečně užitečný, těžko pohledáte.

Dnes nejčtenější

.