Zavřít reklamu

Samsung uvádí, že nový Galaxy S24 Ultra je vybaven technologií Quad Tele System, která nabízí čtyři úrovně zvětšení: 2x, 3x, 5x a 10x. Prostředních dvou je dosaženo pomocí optiky, první a poslední pomocí pokročilého zpracování obrazu. To je jen pro přiblížení, Galaxy S24 Ultra má sice na zadní straně čtyři skutečné fotoaparáty, není to ale tak dávno, kdy telefony měly jen jeden.

Bylo tomu tak například v roce 2016, kdy přišly Samsung Galaxy S7 a S7 edge – tam byl jediný 12Mpx fotoaparát s 26mm objektivem f/1,7. Byl sice poměrně pokročilý díky automatickému ostření Dual Pixel a OIS, ale stále byl vázán na jedinou ohniskovou vzdálenost. Samsung ale vymyslel plán, jak toto omezení obejít.

Jednalo se o speciální pouzdro pro modely S7 a S7 edge, které mělo držák objektivu. Dodávalo se se dvěma objektivy, jedním ultraširokoúhlým (110°) a jedním teleobjektivem (2x). Jednalo se o vysoce kvalitní objektivy vyrobené z nerezové oceli, které byly bezpečně našroubovány do pouzdra (to bylo navrženo tak, aby byly umístěny ve správné poloze nad fotoaparátem telefonu).

Byly úhledně zabalené do plastového válce a měly ochranné krytky proti poškrábání, pokud jste chtěli nosit jen jednu z nich. Stejná sada byla k dispozici i pro Galaxy Note7. Samozřejmě tomu tak bylo s 12Mpx snímačem a starou čipovou sadou, navíc se softwarem napsaným před rozmachem výpočetní fotografie. V dnešní době je digitální zoom díky vylepšením ve všech těchto oblastech mnohem lepší.

Strategie přídavných objektivů měla ale také své mouchy. Teleobjektivu se příliš nedařilo v rozích snímků. Sice jste mohli fotografovat v poměru 16:9, abyste většinu ořízli, ale to je u tohoto typu objektivů vždy problém. Zatímco největším problémem teleobjektivu byla měkkost v rozích, ultraširoký objektiv měl své vlastní problémy v podobě geometrického zkreslení.

Tyto objektivy bylo možné použít při nahrávání videa, kdy disponovaly skrytou výhodou. Galaxy S7 a Note7 dokázaly nahrávat video v rozlišení 4K, digitální zoom byl však k dispozici pouze v rozlišení 1080p. S teleobjektivem jste mohli získat rozlišení 4K i bližší pohled na fotografovaný objekt.

Myšlenka objektivů v pouzdře se nakonec z pochopitelných důvodů neujala a Samsung od ní po roce 2016 upustil. V následujícím roce vyšel Galaxy S8, který měl stále jediný fotoaparát, ale Note8 přidal do své sady nástrojů 52mm (2x) teleobjektiv, takže externí 2x objektiv nebyl nutný. S generací S10/Note10 v roce 2019 přibyl ultraširokoúhlý fotoaparát, který potřebu externích objektivů zcela odstranil.

V některých případech se ale přídavný hardware naopak osvědčil – velké popularitě se těšila například soustava Photography Kit pro Xiaomi 13 Ultra. Také tato souprava byla dodávána ve formě pouzdra, ale místo přídavných objektivů obsahovala filtry určené pro standardní 67mm adaptérový kroužek. To umožňovalo nasadit filtry s neutrální hustotou (ND) a cirkulárně polarizované filtry (CPL), které byly dostatečně velké na to, aby pokryly celý ostrůvek fotoaparátu. ND filtry umožňovaly snížit množství světla, které procházelo do fotoaparátu, aniž by uživatelé museli měnit clonu nebo rychlost závěrky. CPL filtry skvěle redukovaly odrazy a odlesky.

Řadu Galaxy S24 nejvýhodněji koupíte zde

Dnes nejčtenější

.