Zavřít reklamu

Samsung v létě uvedl na scénu dvoje nové chytré hodinky Galaxy Watch6 a Galaxy Watch6 Classic. Recenzi na „klasický“ model jste si mohli přečíst už před pár týdny, nyní je na řadě model základní. Už nyní vám můžeme prozradit, že jde o nejlepší androidové chytré hodinky bez otočné lunety, které si dnes můžete pořídit. Jestli vás zajímá, proč tomu tak je, čtěte dál.

Obsah balení nepřekvapí

Galaxy Watch6 se dodávají v podlouhlé bílé krabičce vyrobené z recyklovaného papíru, která kromě hodinek se silikonovým řemínkem obsahuje už jen to nezbytné – magnetický nabíjecí puk se zakončením USB-C a několik příruček. Náhradní řemínek nebo ochranné sklo zde tedy nehledejte. To však není žádné překvapení, protože pokud máte od Samsungu smartphone, víte, že krabička od něj také nenabízí nic navíc. To je určitě trochu škoda, protože od takového technologického obra, jakým je Samsung, by se přece jen něco navíc očekávalo.

Galaxy_Watch6_01

Design a zpracování se opět povedly na jedničku

Design a zpracování chytrých hodinek vždy patřily k silným stránkám Samsungu a jinak tomu není ani v případě Galaxy Watch6. Hodinky vypadají už na první pohled velmi pěkně a působí sportovním a zároveň dostatečně reprezentativním dojmem. Design jako takový se od loňska nezměnil – hodinky mají opět kulatý tvar a na pravé straně dvě protáhlá navigační tlačítka s jistým stiskem.

Rozdíl není ani ve zpracování – hodinky jsou vyrobeny z tvrzeného hliníku a displej chrání safírové sklíčko. Vzhledem k použitému materiálu jsou téměř dvakrát lehčí než model Classic, který je vyroben z nerezové oceli, a na ruce je téměř neucítíte. Doplňme, že se stejně jako předchůdce se nabízejí ve dvou velikostech, a to 40 a 44 mm (my jsme měli k dispozici menší variantu), a že disponují stupněm krytí IP68 (voděodolností do 5 ATM, tedy do hloubky až 50 m po dobu 10 minut) a vojenským standardem odolnosti MIL-STD-810H.

Stejná zůstává i šířka řemínku, tedy 20 mm, tak jako možnost jej vyměnit za jakýkoli jiný pásek této velikosti. V této souvislosti se sluší zmínit nový systém uchycení, kterému Samsung říká One Click Solution. Ten má podobu tlačítka na vnitřní straně řemínku, po jehož stisknutí se oba čepy zasunou do stěžejky. Díky tomuto systému je manipulace s řemínkem podstatně jednodušší a rychlejší.

Na displej je radost se dívat

Silnou stránkou hodinek korejského obra vždy byly i displeje a Galaxy Watch6 to jen potvrzuje. Jejich zobrazovač má velikost 1,3 palců (je tedy o 0,1 palce větší než ten u minulé generace; u 44mm je to 1,5 palců), velmi jemné rozlišení 432 x 432 px (vs. 396 x 396 px u Watch5), vrcholový jas 2000 nitů (vs. 1000 nitů u předchůdce) a oproti loňsku podstatně tenčí rámečky. Na displej je skutečně radost pohledět – je perfektně ostrý, má živé barvy, dokonalou černou a vynikající pozorovací úhly. Díky vylepšenému jasu se chlubí excelentní čitelností i na tom nejprudším slunci. Samozřejmostí je podpora režimu Always-on.

Šlapou jako „hodinky“

Galaxy Watch6 – stejně jako sourozence – pohání nový 5nm čipset Samsungu Exynos W930, který obsahuje dvě procesorová jádra Cortex-A55 s taktem 1,4 GHz a grafickou jednotku Mali-G68. Je to v podstatě jen přetaktovaný Exynos W920, který používají řady Galaxy Watch5 a Watch4. Samsung tvrdí, že „nový“ čip je o 18 % výkonnější než ten starý, nicméně v praxi tento „papírový“ upgrade není nijak poznat – jako u minulých řad jede vše zcela plynule, nikde se nic neseká ani nezpožďuje a to se týká i sledování kondice a aktivit. Jak už jsme psali v recenzi na model Classic, toto vylepšení zřejmě oceníme až v budoucnu. Dodejme, že čipsetu sekunduje 2 GB operační paměti (vylepšení z 1,5 GB) a 16GB úložiště, jehož velikost se od minula nezměnila.

Výdrž baterie stejná jako loni

Galaxy Watch6 dostaly do vínku baterii s kapacitou 300 mAh, což je o 16 mAh více, než kolik činí kapacita baterie loňského modelu. Pokud byste si mysleli, že toto navýšení v kombinaci s novým čipsetem přinese lepší výdrž, musíme vás zklamat. Výdrž je „plus minus“ srovnatelná s předchůdcem. Pokud tak hodinky využíváte málo, vydrží vám na jedno nabití dva až tři dny, pokud intenzivně (provádíte sportovní aktivity, máte zapnuté sledování spánku, režim Always-on apod.), je výdrž zhruba jednodenní. Pokud jde o rychlost nabíjení, hodinky se z 0–100 % dobijí za necelé dvě a půl hodiny.

One UI 5 Watch je maximálně intuitivní

Galaxy Watch6 jsou stejně jako jeho sourozenec softwarově postaveny na operačním systému Wear OS 4 s nadstavbou One UI 5 Watch. Systém je nepřekvapivě podobný One UI na smartphonech Galaxy, logicky uspořádaný a intuitivně se v něm pohybuje – přejetí obrazovky shora dolů zpřístupňuje nastavení, zezdola nahoru nabídku aplikací, zleva doprava oznámení a zprava doleva funkce spojené s fyzickými aktivitami a zdravím, aplikace Počasí a Kalendář a možnost přidat do této nabídky nové dlaždice. V rámci této nabídky můžete také přejetím z horní části obrazovky obloukem doprava/doleva listovat mezi jednotlivými položkami. Klepnutím horního tlačítka se vrátíte na hlavní obrazovku a klepnutím na spodní se vrátíte o krok zpět (na obě si ale můžete namapovat jiné akce). Ovládání je skutečně maximálně intuitivní a jednoduché.

Hodinky lze ovládat i pomocí gest, která se zapínají v Nastavení→Usnadnění→Interakce a obratnost→Univerzální gesta, což bude jistě pro řadu uživatelů preferovaný způsob navigace. Těmito gesty jsou konkrétně současné poklepání palce a ukazováčku pro výběr další položky, dvojité poklepání palce a ukazováčku pro výběr předchozí položky, sevření pěsti pro klepnutí a dvojité sevření pěsti pro vyvolání menu Akce. Chce to trochu cviku, ale až si na to zvyknete, možná se už k dotykové navigaci nevrátíte.

Za zmínku ještě stojí, že díky otevřenosti systému do něj můžete instalovat aplikace a ciferníky a že Samsung pro něj slibuje čtyři upgrady. Hodinky vám tak po softwarové stránce jen tak nezastarají.

Zdravotní a fitness funkce uspokojí začátečníky i pokročilé

Galaxy Watch6 stejně jako Watch5 disponují řadou základních i pokročilých zdravotních funkcí, jako je měření/monitorování srdečního tepu, stresu, nasycenosti kyslíku v krvi, složení těla, EKG a krevního tlaku. Pokud se týká sportovních aktivit, těch máte na výběr několik desítek včetně chůze, běhu, plavání, cyklistiky, rotopedu, kruhového tréninku, posilovacích strojů nebo jógy. Sluší se dodat, že hodinky tři z těchto aktivit – chůzi, běh a cyklistiku – rozpoznají automaticky.

Za zmínku stojí také funkce sledování spánku, která vám na základě vašich spánkových vzorců pomůže vytvořit zdravější spánkové návyky. Všechny zdravotní i sportovní údaje jsou pochopitelně synchronizovány s aplikací Samsung Health a poskytují detailní a přehledné informace o vašem těle a kondici.

Je třeba dodat, že co se týče zdravotních funkcí, Galaxy Watch6 ani jiné Galaxy Watch nejsou lékařským přístrojem (což zdůrazňuje i Samsung), při správném použití však dokáží měřit velmi přesně. (O tom koneckonců svědčí i různé studie v prestižních lékařských časopisech, viz např. loňská studie časopisu The American Journal of Clinical Nutrition týkající se přesnosti měření stavby těla, která zjistila, že toto měření je až z 98 % přesné jako u profesionálních lékařských přístrojů.) Jsou tak v této oblasti užitečné, pokud chcete mít základní přehled o svém zdraví.

Vyplatí se koupit?

Jak z výše uvedeného vyplývá, Galaxy Watch6 oproti svému předchůdci nabízejí jen velmi málo vylepšení. V podstatě je to jen o něco větší displej s vyšším maximálním jasem a jemnějším rozlišením a nový čipset, jehož vyšší výkon však v praxi nepoznáte, spolu s vyšší operační pamětí. Samsung zde evidentně hodně hraje na jistotu, což ovšem nemusí být nutně na škodu. Pokud každopádně vlastníte Galaxy Watch5 či Watch4, upgrade na „šestky“, se vám zcela určitě nevyplatí. Pokud však máte ještě starší Galaxy Watch nebo přemýšlíte o koupi svých prvních chytrých hodinek a nemáte hluboko do kapsy, Galaxy Watch6 vám můžeme s klidným svědomím doporučit. Jsou to v tuto chvíli nejlepší chytré hodinky bez lunety.

Galaxy Watch6 a Watch6 Classic koupíte zde

Dnes nejčtenější

.