Zavřít reklamu

Od doby, kdy se objevil první Fitbit, zaujaly různé fitness trackery v technologickém světě skutečně důležité místo. Ačkoli Fitbit nebyl zdaleka prvním fitness trackerem, položil základ miliardám dolarů, které dnes fitness nositelná zařízení generují.

Dnešní fitness trackery musí být schopny sledovat minimálně srdeční tep. Co se týče zdravotních ukazatelů, je to jeden z těch  nejzákladnějších – a jen málo dalších měření poskytuje takovou okamžitou užitečnost. Tepová frekvence přímo informuje o intenzitě cvičení a může vám pomoci optimalizovat trénink tak, abyste splnili své cíle. Klidová tepová frekvence může být také důležitým parametrem, informujícím o vašem celkovém zdravotním stavu (obecně platí, že nižší je lepší).

Fotopletysmografie

Jak tedy vaše chytré hodinky měří srdeční tep po celý den v tak malém těle, a to i několik dní bez nabití? Většina chytrých hodinek používá techniku zvanou fotopletysmografie. V podstatě využívá světlo k zaznamenávání změn objemu vašich cév. Většina chytrých hodinek toho dosahuje pomocí zelené LED diody a fotodetektoru.

Zelené světlo osvětluje kůži, tkáň a pod ní ležící cévy, zatímco fotodetektor měří drobné změny v odraženém světle. Jak se cévy rozšiřují a plní krví, pohlcují více zeleného světla; jak se smršťují, odrážejí více zeleného světla. Tyto výkyvy vytvářejí vlnu zvanou fotopletysmogram (PPG), jejíž vrcholy a poklesy indikují srdeční frekvenci. Zelené světlo se používá proto, že neproniká kůží tak hluboko jako červené a infračervené světlo.

Elektrokardiografie

Zlatým standardem pro neinvazivní měření srdce je elektrokardiogram – EKG. Ačkoli nositelné EKG existuje již desítky let, na chytrých hodinkách je k dispozici teprve od roku 2018. EKG měří elektrickou aktivitu srdce sběrem dat prostřednictvím elektrod připevněných na kůži. Tyto elektrody zachycují nepatrné elektrické signály srdeční kontrakce a relaxace, které se šíří po těle. Zatímco nemocniční EKG obvykle používá 10 elektrod, zařízení jako Google Pixel Watch používají pouze dvě.

Jak fitness trackery měří saturaci krve kyslíkem

Saturace krve kyslíkem (SpO₂) se dostala do povědomí veřejnosti již v roce 2020, kdy ve zprávách začal dominovat COVID. Od té doby téměř každé chytré hodinky a fitness trackery nabízí technologii pro její záznam. Ačkoli znalost SpO₂ může nabídnout informace o vašem zdravotním stavu, není pro vaši kondici tak bezprostředně užitečná jako znalost tepové frekvence. Stejně jako u srdečního tepu používají fitness trackery k výpočtu SpO₂ technologii PPG. Pro zjištění tohoto poměru produkují chytré hodinky a fitness trackery PPG vlnu ze dvou LED diod, jedné červené a druhé infračervené. Porovnáním intenzity těchto dvou signálů lze odhadnout SpO₂.

Jak fitness trackery a nositelná zařízení měří tělesný tuk

Fitness trackery, které měří také tělesný tuk, se poprvé začaly objevovat kolem roku 2020. Chytré hodinky, jako jsou třeba Samsung Galaxy Watch5, odhadují procento tělesného tuku (a celkové složení těla) pomocí techniky zvané bioelektrická impedanční analýza (BIA). Zařízení na zápěstí, která využívají BIA, vysílají elektrický proud přes paže a měří rozdíl elektrického signálu na obou koncích.

Protože voda je hlavním vodičem elektřiny v těle, BIA v podstatě poskytuje odhad (na základě vaší výšky, hmotnosti a pohlaví) celkového objemu vody v těle. Většina vody v našem těle se nachází v krvi, svalech a orgánech; jen velmi málo je jí v tukových zásobách. Obecně platí, že přibližně 73 % vody se nachází v beztukové hmotě našeho těla. Odečtením této beztukové hmoty od celkové tělesné hmotnosti můžeme přiměřeně odhadnout procento tělesného tuku.

Jak fitness trackery měří teplotu kůže

Teplota kůže se stává stále vyhledávanější funkcí fitness trackerů, zejména u žen, které sledují svůj ovulační cyklus. Fitness trackery měří teplotu pokožky pomocí infračervených teploměrů, které využívají kombinaci termočlánku a termistoru.

Jak fitness trackery a chytré hodinky počítají kroky

Počítání kroků je základem, na kterém je postaven moderní průmysl fitness trackerů. Na rozdíl od některých jiných technologií, o kterých jsme dosud hovořili, je počítání kroků docela triviální. Téměř v každém fitness trackeru, chytrých hodinkách a smartphonu je tříosý akcelerometr, elektrické zařízení, které dokáže měřit změny rychlosti při pohybu nahoru a dolů, dopředu a dozadu,  a doleva a doprava. Analýzou vrcholů a propadů dat z akcelerometru a jejich porovnáním se známými vzorci lidské chůze lze do značné míry aproximovat počet kroků, které člověk udělal.

Galaxy Watch6 Classic koupíte zde

Dnes nejčtenější

.