Zavřít reklamu

V roce 2013 byl Samsung jedním z největších výrobců chytrých telefonů na světě, ale zároveň měl v době, kdy společnosti Apple, HTC, Sony a další prosazovaly jako materiál pro vlajkové lodě kov, pověst výrobce plastových telefonů. Nabízel zároveň poměrně rozměrné smartphony ve srovnání s relativně drobnými iPhony od Applu – tehdejší iPhone 5S měl úhlopříčku pouhé 4″, zatímco Galaxy S5 5,1″. Není tedy divu, že se firma pokusila přijít s přístrojem, který by se trochu přiblížil tehdejším iPhonům.

Světlo světa tehdy spatřil model s názvem Samsung Galaxy Alpha – telefon, jehož hlavním účelem bylo otřást designovým jazykem společnosti. Ačkoli byl telefon oznámen v srpnu, do prodeje se měl dostat v září, tedy ve stejném měsíci jako iPhone 6. 4,7″ Super AMOLED displej modelu Alpha předznamenal zásadní změnu v designové filozofii společnosti Apple. Původní iPhone měl 3,5″ displej s poměrem stran 3:2. U iPhonu 5 se obrazovka zvětšila (4″, 16:9), ale šířka zůstala stejná. O dva roky později se iPhone 6 stane prvním modelem, který pořádně zvětší obrazovku na 4,7″ s poměrem stran 16:9.

Rám modelu Galaxy Alpha byl vyroben z opracovaného kovu s hranatými boky, čímž se vymanil z trendu převážně zaobleného plastu, který byl součástí DNA modelu Galaxy S od počátku. V té době se jednalo o nejtenčí telefon s operačním systémem Android, který společnost Samsung vyrobila – 6,7 mm. Přístroj vážil pouhých 115 g.

Galaxy Alpha byl pro společnost Samsung do jisté míry odrazovým můstkem k zásadní změně designu modelu Galaxy S6. Vlajková loď řady S z roku 2015 měla kovový rám a tloušťku 6,8 mm. To však nebyl největší odklon od designu modelu S5. Společnost Samsung schovala baterii modelu S6 za skleněná záda. Aby toho nebylo málo, tato baterie měla menší kapacitu než baterie v modelu S5 (2 550 mAh oproti 2 800 mAh). Samsung ale nepochyboval o tom, že vše bude fungovat tak, jak má.

Samsung Galaxy Alpha byl někdy kritizován za baterii s kapacitou 1860 mAh, zároveň měl ale v rukávu tajnou zbraň – Exynos 5430, první 20nm čipset na světě. Ten v kombinaci s rozlišením obrazovky 720p zajistil slušnou výdrž 52 hodin. Galaxy S6 se díky 14nm procesoru Exynos 7420 posunul ještě dál, ačkoli menší baterie (ve srovnání s S5) a nový 1440p displej způsobily, že hodnocení výdrže bylo nižší než u Galaxy S5. S6 také odstranil slot na microSD kartu, což se nesetkalo ze strany uživatelů s příliš chápavým přijetím. Dnes je Samsung Galaxy Alpha považován za odvážný a relativně povedený experiment, který zčásti ovlivnil další smartphony z dílny Samsungu.

Aktuální portfolio Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.