Zavřít reklamu

K definitivnímu skonu Google Stadia došlo před několika měsíci. Přestože je celkem očividné, co bylo jeho příčinou, nově odhalené komentáře bývalého vedoucího projektu Dova Zimringa dokreslují, co nakonec zabránilo pokračování platformy.

Soudní dokumenty případu Federální obchodní komise (FTC) versus Microsoft zmiňují na základě výzvy k vyjádření ke cloudovým herním službám a konkurenci v herním prostoru zajímavé Zimringovy postřehy. Bývalý vedoucí pracovník Google Stadia zde komentuje, proč nebyla platforma konkurenceschopná z pohledu společnosti Google.

Podle všeho v Mountain View v únoru 2021, tedy přibližně v době, kdy byla uzavřena studia Stadia Games & Entertainment, „revidovali“ obchodní plány Google Stadia a s nimi také původní očekávání. To mělo za následek pokles zájmu předplatitelů, který přes zjevný, ale nenaplněný potenciál služby i tak nebyl dostatečný, aby představoval životaschopný byznys. Situace nakonec, podle Zimringa „bez jasné cesty k dosažení kritického množství předplatitelů“ 29. září 2022 vyústila v oznámení Googlu, že službu Stadia v lednu 2023 ukončí.

Jak vyplývá z předchozích soudních dokumentů, Stadia zaujímala pouhých 10 % trhu cloudových her a v jednu chvíli se uvádělo, že ji v dřívějších dobách využívalo jen asi 750 000 předplatitelů, což neodpovídalo ani nižším předpokladům, jež počítaly alespoň s 1 000 000. Zimring dále rozvádí, že nízký počet hráčů vedl k problémům se získáváním AAA her, což následně snížilo atraktivitu Google Stadia jako platformy pro vývojáře, kteří by na ni své hry chtěli přenést.

„Vývojáři, kteří vlastnili nejcennější videoherní obsah, vysvětlovali, že jejich rozhodnutí, zda hru přenést na novou platformu, jako je Stadia, se řídilo potenciálem růstu jejich her na nově vznikající službě,“ uvedl Zimring. Stadia se tak dostala do začarovaného kruhu, kdy deficit důležitého AAA obsahu na platformě, vedl k nedostatku předplatitelů a mnoha vývojářům AAA her zase kvůli malé uživatelské základně nestálo za to pro ni tvořit.

Společnost Activision předtím, než ji chtěl získat Microsoft, zřejmě s Googlem delší dobu jednala a „pravidelně požadovala aktualizované údaje o počtu předplatitelů“, ale k vůli nízkým číslům nakonec k dohodě nedošlo. K akvizici Activision Microsoftem Zimring dodává, že „ztíží stávajícím i novým platformám přilákat uživatele a konkurovat službám Microsoftu“.

Přes úsilí hlasité menšiny nejoddanějších fanoušků platformy během posledních měsíců její existence, která si kladla za cíl vykreslit stav zájmu v lepších barvách, se nakonec ukázalo, že má Stadia obrovské problémy udržet hráče u služby, jak ostatně potvrzují i Zimringovy komentáře. Po skonu Google Stadia společnost přesunula svou pozornost k některým dalším herním projektům, jako Google Play Games for Windows, „Playables“ na YouTube a další.

Dnes nejčtenější

.