Zavřít reklamu

Společnost Asus podala žalobu na Samsung za údajné porušení jejích patentů v oblasti bezdrátové komunikace. Konkrétně se má dotýkat telefonů 4G, 5G i Galaxy Z Flip5. Před rokem a půl bylo oznámeno, že Asus oslovil společnost Samsung s žádostí o licenční poplatky za využití podle něj patentované technologie, vývoj situace ale nedospěl k řešení a obě firmy se nedokázaly dohodnout.

Právě díky obrovskému portfoliu patentů Asus zůstává ve hře na poli mobilních zařízení, navzdory složitým problémům v tomto odvětví, se kterými se potýká. Patenty společnosti vlastní nedávno založená firma Asus Technology Leasing and Innovative Sonic Limited.

Asus již několik let stabilně investuje do mobilních technologií a navzdory vlastním potížím v odvětví chytrých telefonů tak nashromáždil značné portfolio patentů. Žaloba stojí na obvinění společnosti Samsung ve státě Texas z porušení patentu na bezdrátovou komunikaci. Ten se vztahuje na zařízení 4G a 5G a je charakterizován jako „metoda a aparát pro zlepšení přenosu pomocí nakonfigurovaného zdroje v systému bezdrátové komunikace“.

Od svého debutu v roce 2003 se společnosti Asustek na trhu chytrých telefonů výrazněji prosadit nepodařilo. Podle tvrzení DigiTimes podnik očekává, že prodej jeho řady ROG Phone a Zenfone se bude v letošním roce pohybovat kolem 600 000 zařízení, zatímco jich Samsung v předchozím roce sám dodal přibližně 260 milionů. Duševní vlastnictví společnosti Asus je však stále silnou zbraní v jejím arzenálu, jejímž prostřednictvím dokáže konkurovat těžkým vahám odvětví i přes výrazně silnější pozici Samsungu na trhu.

I kdyby soud nakonec došel k závěru, že společnost Samsung má Asusu za jeho duševní vlastnictví zaplatit, k výraznému zvýšení lukrativnosti segmentu smartphonů to u něj pravděpodobně nepovede. Soudní spory týkající se standardních patentů mohou trvat roky, pročež existuje také eventualita vyjednání licenční dohody mezi společnostmi Samsung a Asustek.

Dnes nejčtenější

.