Zavřít reklamu

V loňském roce se proslýchalo, že Samsung vybaví Galaxy S23 satelitním připojením pro nouzové volání a zasílání zpráv, podobně jako to umí řada iPhonů 14. K tomu však, jak víme, nedošlo a Galaxy S23 satelitní konektivitu pro tísňové služby postrádá. Korejský gigant ji však s největší pravděpodobností konečně přinese do svých telefonů už příští rok.

V rozhovoru pro Yonhap News, zveřejněném prostřednictvím @Tech_Reve, jihokorejský ministr vědy, informačních a komunikačních technologií, Lee Jong-ho, prohlásil, že domácí značky chytrých telefonů by příští rok měly spustit službu, která přinese přenos dat mezi 5G telefony a satelity. Vzhledem k tomu, že Samsung je jediným velkým hráčem na poli chytrých telefonů v Jižní Koreji, poté, co LG svou divizi smartphonů uzavřela, má se za to, že by společnost mohla příští rok integrovat schopnost satelitního připojení do svých telefonů.

Lee Jong-ho v rozhovoru uvedl: „Nemohu to říci s jistotou, ale vím, že domácí průmysl zvažuje komercializaci této služby v příštím roce, přičemž očekává, že standard týkající se satelitní komunikace bude příští rok připraven.“

Snapdragon 8 Gen 2, který je srdcem špičkových telefonů Samsung uvedených na trh v letošním roce, se pro nouzové volání a zasílání zpráv dokáže připojit k satelitům na nízké oběžné dráze, tedy Low Earth Orbit, pro něž se používá zkratka LEO. Modely Galaxy S23, Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5 se však satelitním připojením pochlubit nemohou. Samsung to vysvětluje tím, že ekosystém satelitního připojení ještě není vyzrálý a že před uvedením nové funkce společnost počká, až dojde ke zlepšení. Jihokorejská firma údajně spolupracuje se společností Iridium Communications, která disponuje sítí satelitů na nízké oběžné dráze pro nouzovou komunikaci.

V průběhu prvního čtvrtletí příštího roku bychom se na trhu měli dočkat Galaxy S24. Očekává se, že modely Galaxy S24, Galaxy S24+ a Galaxy S24 Ultra budou k dispozici ve dvou verzích. Jedna s čipem Exynos 2400 a druhá s procesorem Snapdragon 8 Gen 3. Pokud Galaxy S24 dostane satelitní připojení, bude tato funkce muset být dostupná na hardwarové úrovni i v případě Exynos 2400. Samsung již pro čipy Exynos své obousměrné satelitní připojení vyvinul, pročež se jejich využití u Galaxy S24 nabízí. V tuto chvíli jsou v rámci systému Android takto vybaveny pouze telefony Huawei.

Snaha už zde je delší dobu

Obousměrné satelitní připojení pro nouzovou komunikaci dovoluje telefonům připojit se k satelitům na nízké oběžné dráze a tak zprostředkovat uskutečnění nouzových volání a posílání zpráv za okolností, kdy není v dosahu žádná mobilní síť. Jejím účelem je zajistit uživatelům pomoc záchranných složek v krizových situacích, jako je možné zranění při výletech, nehodách a podobně. V budoucnu by technologie mohla umožnit běžným telefonům obousměrnou satelitní komunikaci bez dalšího hardwaru. Jedna taková byla testována v telefonu Galaxy S22.

Snad nás Samsung s řadou S24 mile překvapí a rozšíří skvělé schopnosti svých vlajkových smartphonů i o tuto užitečnou funkci. Prvenství si v tomto směru připisuje Apple s iPhony 14, ovšem spuštění služby se neobešlo bez potíží a dnes je dostupná pouze v USA, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Irsku, Rakousku, Belgii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku a Portugalsku. Doufejme, že ji korejský gigant pojme velkoryseji a tak se jí dočkáme i v našem „srdci“ Evropy.

Dnes nejčtenější

.