Zavřít reklamu

Satelitní telefony nejsou ničím novým. Tato velká a objemná zařízení se připojují přímo k satelitu pomocí specializovaného hardwaru. Kvůli designu „normálních“ telefonů do nich není „nacpat“ technologii satelitního telefonu možné. Tedy skoro.

Americká společnost AST SpaceMobile nyní dokázala, že pro satelitní připojení nemusíte do smartphonu nic přidávat. Společnost ve spolupráci s telekomunikačním gigantem AT&T uskutečnila první satelitní hovor pomocí běžně dostupného smartphonu, konkrétně Samsungu Galaxy S22 Ultra. Společnost zavolala z Texasu na telefon v Japonsku.

Možná si říkáte, že hardware k tomu je pouze v novějších telefonech, jako je Galaxy S23 s čipsetem Snapdragon 8 Gen 2. To je pravda, ale to je něco úplně jiného. Snapdragon 8 Gen 2 satelitní komunikaci podporuje, ale jen prostřednictvím textových zpráv. Tento systém využívá satelitní síť Iridium a funguje stejně jako satelitní komunikátory Garmin InReach a jejich konkurenti. Nelze jej použít pro telefonní hovory.

S tímto prvním satelitním hovorem přešel signál z Texasu z Galaxy S22 Ultra do satelitu BlueWalker 3, odkud zamířil do Japonska na jiný smartphone. Jako prostředník posloužilo blíže neurčené spektrum AT&T, což je důvod, proč telefony nebylo nutné upravovat, aby přenos fungoval. Teoreticky by bylo možné takovýto satelitní hovor provést na jakémkoli smartphonu s podporou LTE.

Jak společnost AST SpaceMobile uvedla pro web Business Wire, tento první test také prokázal, že by satelit BlueWalker 3 by mohl podporovat mobilní širokopásmové datové rychlosti. Jinými slovy tento test dokazuje, že je možné se připojit kdekoli i bez drahé infrastruktury celulárních věží bez nutnosti smartphony jakkoli modifikovat. V budoucnu by to mohlo umožnit lidem, kteří žijí ve venkovských oblastech nebo rozvojových zemích, mít mobilní připojení. Mohlo by to také snížit zátěž celulárních věží, pokud jde o hlasové, textové a datové signály.

Dnes nejčtenější

.