Zavřít reklamu

Přes původní příslib, že síť Find My Device bude spuštěna toto léto, společnost Google oznámila, že start sítě v plánovaném rozsahu v tuto chvíli odkládá. Jejím prostřednictvím mohou být uživatelé informováni na neznámá sledovací zařízení, skrze která by se někdo snažil zaznamenávat jejich polohu. Zatímco Google uvedl, že všechna trackovací zařízení Bluetooth kompatibilní s FMD budou podporovat upozornění na neznámé sledovače v systému Android, iPhone prozatím podobnými detekčními schopnostmi nedisponuje.

TIP: Podívejte se i na další skvělé párty doplňky, které by vám doma neměly chybět!

Na začátku května technologičtí giganti Google a Apple oznámili společné úsilí při tvorbě specifikace upozornění na nechtěné sledování v celém odvětví. Sledovací zařízení Bluetooth, které tento přístup dodržují, tak bude možné zjistit pomocí systémů Android i iOS. Obě mobilní platformy se zavázaly přidat podporu, jakmile bude specifikace dokončena.

Google síť Find My Device nespustí, „dokud Apple nezavede ochranu pro iOS“. Tím, že majitelé iPhonů budou moci najít sledovací zařízení kompatibilní s FMD, by se tedy mělo omezit a pomoci zabránit tomu, aby síť Google byla využívána ke sledování zařízení Apple bez vědomí jejich majitelů, což by vrhlo špatné světlo na FMD i související produkty.

Android vás bude varovat již teď, jen jinak

Pozoruhodné je ovšem potvrzení Googlu, že novinka Androidu v podobě upozornění na nechtěné sledování zařízeními AirTag, kterou nyní zavádí, je založena na jeho vlastní implementaci, která se od připravované specifikace liší. Systém Android tak přináší výstrahy již nyní, aby rozptýlil případné obavy zákazníků, a to vzhledem k široké dostupnosti trackerů Applu.

air-tag-6221396_1920

Zařízení se systémem Android vás upozorní, pokud se „neznámý Bluetooth tracker oddělí od svého majitele a zjistí se, že cestuje s vámi“. Toto upozornění „Tracker cestuje s vámi“ informuje o tom, že majitel zařízení „může vidět jeho polohu“, a tedy i tu vaši. Po otevření oznámení se zobrazí mapa, s údaji kde a kdy se s vámi začal tracker pohybovat. Nechybí ani možnost přehrát zvuk, který vám pomůže jej lokalizovat, aniž by se o tom dozvěděl majitel. Dále Google nabízí tři kroky, které lze podniknout, zahrnující doporučení ke kontaktování patřičných orgánů, pakliže se necítíte bezpečně, získání a uložení informací o sledovacím zařízení, jež jsou k dispozici po dobu 48 hodin a jako poslední způsob, jak sledování zamezit deaktivací trackeru společně s návodem, jak odklopit kryt zařízení AirTag a vyjmout baterii.

Kromě automatických kontrol prováděných systémem Android lze kdykoli neznámé sledovací zařízení vyhledat ručně, a to tak, že vstoupíte do Nastavení, pak zvolíte položku Bezpečnost a nouzové situace a zde vyberete Upozornění na neznámé sledovací zařízení. Pak už zbývá jen potvrdit volbu skrze Prověřit nyní. Tento proces trvá zhruba 10 sekund a vygeneruje seznam všech nalezených trackerů ve vašem okolí. Nová funkce bude v následujících týdnech postupně dostupná na všech zařízeních se systémem Android 6.0 a vyšším prostřednictvím aktualizace služeb Google Play.

Snad do konce roku

V současnosti lze najít pouze Apple AirTag, Google však spolupracuje s dalšími výrobci těchto zařízení, přičemž mu podporu na rozšíření kompatibility v rámci společné průmyslové specifikace vyjádřily společnosti Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security a Pebblebee. Co se týče termínu spuštění sítě Find My Device, Google uvádí pouze předpokládané dokončení specifikace koncem roku 2023. S velkou pravděpodobností bude následovat další období čekání na aktualizaci systému iOS. V současné době dokáže FMD lokalizovat ztracené telefony a hodinky, které jsou připojeny k internetu, přičemž je k dispozici také podpora některých Bluetooth sluchátek na základě jejich posledního známého připojení k telefonu či tabletu.

Nová síť však dokáže vyhledat zařízení, která jsou offline nebo nedisponují určováním polohy. Funguje totiž na principu, kdy více než miliarda přístrojů se systémem Android na světě pravidelně kontroluje blízká zařízení a hromadně vyhledává polohu těch chybějících.
V zákulisí Google říká, že údaje o poloze získané crowdsourcingem ze sítě jsou end-to-end šifrovány a že je nemůže vidět ani použít k žádným jiným účelům. Síť Find My Device dokáže lokalizovat telefony a sledovací zařízení, stejně jako sluchátka od společností Sony a JBL nebo Pixel Buds.

Dnes nejčtenější

.