Zavřít reklamu

Pokud jste někdy vlastnili chytrý telefon značky Samsung, víte, že společnost do zařízení instaluje spoustu softwaru nad rámec toho, co je skutečně potřeba k jeho používání. Částečně je to proto, že One UI je systém postavený na jiném operačním systému, částečně proto, že vás chce výrobce zamknout ve svém ekosystému. Je to ale dobře? 

Jednoduše budete mít duplicitní aplikace. Je tu obchod Google Play a obchod Samsung Galaxy Store, zprávy Google a zprávy Samsung a tak dále. Při prvním spuštění zařízení značky Samsung jsou nainstalovány další aplikace, jako například Samsung Health, Zóna AR, Global Goals atd. Některé aplikace smažete, jiné ne, některé se vám do zařízení vrátí s aktualizací systému, jiné přibudou.

Co je bloatware 

Bloatware je termín, který označuje tendenci novějších počítačových systémů zanechat po své instalaci větší stopu, než je nutné. Typicky se jedná o software, který má mnoho zbytečných funkcí, které nejsou běžnými uživateli zcela používány. Bohužel obvykle také užívají více systémových prostředků, než je nutné, přestože nabízejí svým uživatelům jen malý nebo žádný užitek. Bloatware také označuje software, který je předinstalovaný na zakoupeném počítači nebo smartphonu a obvykle se jedná o nějaké časově omezené zkušební verze nebo základní o funkce okleštěné verze. 

Předinstalovaný software je pak i jistým bezpečnostním rizikem, a to s ohledem na osobní údaje. Na mobilních telefonech je ale většina bloatwaru označena jako „systémové aplikace“, takže se nedají jednoduše odinstalovat. Dříve jste tak neměli možnost z telefonů Samsungu odinstalovat třeba Facebook. A právě kvůli tomu, že se bloatware nedá odinstalovat, je s ním většina lidí nespokojena (což je tak všechno, co s tím mohou dělat).

Bloatware zpomalí váš telefon a zaplní vám úložiště 

Pokud pomineme to, že podobné aplikace jen překáží (jde je skrýt), jsou zde palčivější problémy. Když se staré smartphony začnou zpomalovat, problém se neomezuje jen na starý hardware. Je to také způsobeno množstvím aplikací a souborů, které byly v průběhu let do zařízení nainstalovány, a které mohou zaplnit úložný prostor a tím zpomalit smartphone. Čím více aplikací je nainstalováno, tím více procesů na pozadí v zařízení probíhá. Proto se uživatelům, kteří zjišťují, že je jejich smartphone stále pomalejší, doporučuje kompletní obnovení a nová instalace operačního systému.

Je pochopitelné, že jste si po několika letech stáhli mnoho aplikací a přidali mnoho datových souborů, které zpomalují systém. Co však pochopitelné není, je to, že předinstalovaný bloatware od společnosti Samsung může váš smartphone brzdit od samého počátku. Vzhledem k tomu, že většina telefonů už nemá rozšiřitelné úložiště, platí, že co si koupíte, to dostanete. Telefony se 128GB nebo dokonce i 256GB úložištěm lze poměrně rychle zaplnit fotografiemi a videji, aplikacemi a médii. Aplikace, které pak Samsung běžně instaluje bez vašeho souhlasu, tak mohou zabírat cenný úložný prostor nebo omezovat výkon. 

Je problém opravdu tak velký? 

Praxe Samsungu instalovat aplikace a hry do chytrých telefonů bez rozhodnutí uživatele může opravdu ovlivnit uživatelský zážitek, který lze v telefonech této společnosti nalézt. Přispívá to i ke zmatku, po které z aplikací sáhnout, pokud zde máte i ty od Googlu. Je zde třeba i OneDrive Microsoftu. Na druhou stranu je logické, že se vás snaží výrobce zaháčkovat ve svém řešení, pokud už jej začnete používat. Právě to pak může rozhodovat, že si příště zvolíte telefon stejné značky, jen abyste nemuseli přecházet na jinou aplikaci z té, na kterou už jste zvyklí, i když by dělala to samé a třeba lépe. 

Ostatně se za to na Samsung nejde zlobit. I Apple má svůj bloatware, kterým mohou být nejen Zprávy ale i webový prohlížeč Safari nebo aplikace Hudba. Cesta z tohoto vede jen jedna, a to dát hned při startu uživateli podrobného průvodce, který mu dá na výběr z těch aplikací, které chce instalovat a které chce používat. Jenže seznam to může být dlouhý a uživatel netrpělivý, takže se může stát více škody než užitku. Místo toho prostě systém nainstaluje všechno, a pak už si vyberte z toho, co chcete používat a co smazat (pokud to tedy jde). 

Dnes nejčtenější

.