Zavřít reklamu

Vaše e-maily vás špehují. Z mnoha e-mailů, které se každý den dostávají do našich schránek, má většina z nich skryté sledovače, jež jsou schopné informovat příjemce, kdy je otevřete, kde je otevřete, kolikrát jste si je přečetli a mnoho dalšího. Naštěstí existují způsoby, jak můžete sebe a svou schránku chránit.

Hlavně inzerenti a marketingové firmy vybavují své propagační e-maily tzv. sledovacími pixely, aby měli přehled o svých hromadných kampaních. V závislosti na tom, jak s nimi příjemci komunikují, mohou odesílatelé zjistit, na které řádky předmětu příjemci nejvíce klikají a kteří z nich mohou být potenciální zákazníci. Pokud chcete vědět, co tyto pixely jsou a jak s nimi skoncovat, čtěte dál.

Co jsou sledovací pixely v e-mailech?

Sledovací pixely (někdy se jim také říká webové majáky) jsou až překvapivě jednoduchý koncept, který umožňuje komukoli o vás tajně shromažďovat řadu informací, jakmile budete interagovat s jeho zprávami. Když chce někdo sledovat, jestli jste přečetli jeho e-mail, vloží do něj malý obrázek o rozměrech 1 x 1 px. Jakmile takový e-mail otevřete, odešle ping na server, kde je obrázek uložen, a zaznamená vaši interakci. Odesílatel nejen sleduje, zda jste klikli na jeho e-mail a kolikrát na něj bylo kliknuto, ale může také zjistit vaši polohu, a to tím, že zkontroluje, kde byl tento síťový ping spuštěn a jaké zařízení k tomu bylo použito.

Jsou dva důvody, proč tento obrázek nikdy neuvidíte. Za prvé: je miniaturní. Za druhé: je ve formátu GIF či PNG, což odesílateli umožňuje, aby byl průhledný a pouhým okem neviditelný. Odesílatel toto také často skryje ve svém podpisu. Proto může být efektní font nebo blikající logo, které najdete ve spodní části komerčního e-mailu, více než jen neškodná kosmetická záležitost.

Ještě důležitější je, že studie zjistily, že inzerenti a další aktéři v digitálním prostoru mohou propojit vaše e-mailové aktivity se soubory cookie vašeho prohlížeče tak, aby odpovídaly vaší poloze a specifikacím zařízení. To jim umožňuje identifikovat vás, ať jste kdekoli online, propojit vaši e-mailovou adresu s historií vašeho prohlížeče a mnoho dalšího.

Zjistěte, které e-maily vás špehují

Pokud jsou sledovací pixely neviditelné, jak je poznáte? Většina e-mailových klientů, jako je Gmail či Outlook, pro to nemá zabudovaný mechanismus, je však možné použít nástroje třetích stran. Pro Gmail lze doporučit rozšíření prohlížečů Chrome a Firefox s názvem Ugly Email. To přidá vedle mailů, které mají sledovací pixely, ikonu oka a poté jim zabrání, aby vás špehovaly. Pokud používáte Outlook, můžete vyzkoušet rozšíření pro Chrome i Firefox s názvem Trocker, který funguje podobně.

Tato rozšíření lze ovšem použít jen na počítačích. Pro detekci sledovacích pixelů na telefonech si budete muset předplatit prémiového e-mailového klienta, jako je např. HEY.

Jak sledovací pixely blokovat

Vzhledem k tomu, že sledovače e-mailů se spoléhají na skryté mediální přílohy, je poměrně snadné je zablokovat. Nejjednodušší metodou je ve výchozím nastavení zabránit vašim e-mailovým aplikacím načítat obrázky a dělat to ručně jen u e-mailů, kterým důvěřujete, nebo když mají přílohu, již si chcete stáhnout.

Pokud používáte Gmail (ve webové i mobilní verzi), možnost blokovat externí obrázky najdete v Nastavení→Obrázky→Zeptat se před zobrazením externích obrázků.

Zřiďte si proxy soukromou e-mailovou adresu

Problém s výše uvedenými metodami je ten, že sledovací pixely blokují až poté, co e-mail s nimi dorazil do vaší schránky. Pro zajištění toho, že e-maily s „dárečkem“ nikdy omylem neotevřete, budete potřebovat proxy adresu, která vaše zprávy „prošacuje“ a odstraní z nich veškerý pašovaný materiál, než do vaší schránky dorazí.

Služeb, které nabízejí proxy e-mailovou adresu zdarma, je celá řada, tou patrně nejznámější je však DuckDuckGo Email Protection. Ta vám umožňuje vytvořit si novou vlastní proxy adresu, která před posláním pošty do vaší schránky ji zabezpečí spuštěním sledovačů a zašifrováním všech nezabezpečených odkazů v těle e-mailu. K poslaným zprávám navíc přidává malou sekci, která vám řekne, jestli v nich byly objeveny nějaké sledovače, a pokud ano, které společnosti za nimi stojí.

Na Androidu či iPhonu si stáhněte aplikaci DuckDuckGo a jděte do Settings→Email Protection, abyste se zaregistrovali. Na počítači můžete začít stažením rozšíření prohlížeče DuckDuckGo.

Dnes nejčtenější

.