Zavřít reklamu

Umělá inteligence je dnes téměř všude, pomáhá lidem dokončit práci, psát dopisy, vytvářet obsah, učit se nové věci apod. S tím přichází strach z toho, že by AI práci některých lidí mohla nahradit. Tato technologie by se měla používat opatrně, protože nemusí nutně poskytovat správné informace a může být zaujatá, rasistická či sexistická. Je tedy důležité ji používat chytře a znát její potenciální nedostatky.

Umělou inteligenci je možné používat různými způsoby, včetně konverzačních nástrojů, jako je ChatGPT nebo Bard, ale také ve formě řešení navržených k vytváření obsahu, obrázků, videí nebo zvukových stop. Několik služeb je dostupných online, včetně Dall-E a Midjourney, které umožňují komukoli vytvořit umělý snímek zadáním toho, co by chtěl vidět.

Tyto fotografie jsou někdy prakticky nerozeznatelné od těch skutečných. Existuje nicméně několik vodítek, které vám pomohou falešné fotky identifikovat. Je však třeba dodat, že stoprocentně se na ně spoléhat nelze a že jsou prostě jen určitými indikátory, že s fotkou, na kterou se díváte, není něco v pořádku.

Podívejte se zblízka na lidi

Jednou z prvních věcí, které byste měli věnovat pozornost, je to, jak jsou na fotografii vyobrazeni lidé. AI má problémy přesně reprodukovat části lidského těla, protože jsou složité, takže když jim budete věnovat důkladnou pozornost, pomůže vám to zjistit, jestli na fotce není něco v pořádku.

Podívejte se na ruce, nohy, uši a nosy. Poté posuďte, zda vypadají nepřirozeně nebo ne. Můžete například narazit na nesrovnalosti, jako je neobvyklý počet prstů, jejich abnormální tvar nebo zvláštní umístění. Podobně se podívejte na detaily obličeje, které mohou vypadat zvláštně, zejména kolem očí a uší, protože ty jsou pro umělou inteligenci obvykle tvrdým oříškem. Složité je pro AI také reprodukovat vrásky a rty, které musejí být na obličeji konzistentní, a jejich rozpor vám může napovědět, že to, na co se díváte, není skutečná fotografie.

Dalšími známkami, že fotka není pravá, může být příliš symetrický obličej, chybějící odrazy světla nebo přirozené nedokonalosti. To samé platí pro zuby – jejich přílišná dokonalost a světlost by měla vzbudit vaše podezření.

Zkontrolujte všechny detaily

Kromě lidských těl a obličejů je také důležité se důkladně podívat na všechny prvky fotografie, jako jsou oblečení či doplňky. Zkontrolujte, jestli dávají smysl a jestli jsou stínování a detaily vyobrazeny přesně. Pokud jsou na snímku zvířata nebo květiny, ujistěte se, že jejich velikost a tvar dávají smysl, a hledejte prvky, které se mohou zdát příliš dokonalé.

Zhodnoťte celkovou scénu

Vedle detailů je důležité se zastavit a podívat se na fotku celkově. Nejprve zkontrolujte osvětlení a stíny, protože AI má s přesným znázorněním těchto prvků často potíže. Stíny by měly odpovídat zdrojům světla a tvaru předmětů, které je vrhají. Podobně se podívejte na pozadí. Pokud se vzor a textury opakují, může se jednat o „fakeový“ obrázek. Také se ujistěte, že celková scéna je realistická, a používejte zdravý rozum. Například není úplně pravděpodobné, že by lev večeřel s rodinou tučňáků, zatímco by v tlapách držel stříbrné příbory.

Prozkoumejte text a štítky

Pokud snímek, na který se díváte, obsahuje texty, jako jsou panely, štítky, reklamy nebo billboardy, podívejte se na ně zblízka. Text vygenerovaný umělou inteligencí se může jevit jako rozpixelovaný nebo roztažený. Pokud jsou na fotce loga, ujistěte se, že jde o skutečná loga a že nejsou změněna. Napovědět vám může rovněž to, jestli obsah textu nedává smysl, je mimo kontext nebo obsahuje fráze, které by člověk normálně nenapsal.

Používejte chytré nástroje

Pokud máte o fotografii pochybnosti a výše uvedené tipy vám nepomohou dospět k jednoznačnému závěru, můžete vyzkoušet speciální nástroje k získání druhého pohledu. Prvním je funkce reverzního vyhledávání obrázků ve vyhledávači Googlu nebo stránka TinEye.com, které vám pomohou určit, odkud fotka pochází a jestli je rozšířená online. I když vám nutně neřeknou, zda je obrázek vytvořený uměle, budete moci zjistit, zda je široce dostupný ve virtuálním prostoru a v jakém kontextu.

Pak zde jsou nástroje pro detekci AI, které za vás mohou posoudit, jestli je fotografie pravá, či nikoli. Jsou relativně nové a nejsou vždy spolehlivé, mezi ty spolehlivější však patří například DeepFake-o-meter.

Výše uvedená vodítka vám mohou pouze napovědět, jestli je fotka, na kterou se díváte, vytvořená umělou inteligencí, stoprocentní jistotu vám nedají. Nemohou zaručit, zda je snímek vytvořený AI, autentický nebo jen špatně upravený. Při prohlížení fotografie je důležité vždy používat zdravý úsudek a mít na paměti, že to, na co se díváte, může být deepfake, ale také autentický obrázek.

Dnes nejčtenější

.