Zavřít reklamu

Může se to zdát jako už hodně vzdálená vzpomínka, ale rok 2020 přinesl generační událost v podobě pandemie COVID19. Byla to věc, o které se bude učit v učebnicích dějepisu. Prožili jsme ji, viděli jsme, jak zastavila svět, a donutila nás smířit se s novou realitou.  

Ta po pandemii se ve skutečnosti nevyvíjela tak, jak si mnozí mysleli. Z velké části jsme se vrátili k tomu, jak jsme žili před ní. V kancelářích to opět bzučí, cestování se daří a zdá se, že virus se podařilo dostat pod kontrolu. Ekonomická realita však zdaleka není stejná. Samsung prozíravě provedl nezbytné změny, aby tyto protivětry přežil. 

Modely FE jako cesta 

Strategie společnosti vrátila model Fan Edition, zdvojnásobila svůj podíl na skládacích zařízeních a začala získávat větší hodnotu ze svých zařízení střední třídy. Bylo to znamení věcí příštích. Pokud se zdá, že Samsung u svých vlajkových telefonů netlačí s ohledem na specifikace nijak na pilu, je to z velké části kvůli dynamice trhu. Ta je pro společnosti v segmentu chytrých telefonů obzvláště špatná. Vlajkové lodě stagnují a prodeje střední třídy klesají, protože lidé si své aktuální telefony drží déle, a kvůli rostoucím životním nákladům všude na světě je pro ně obtížné ospravedlnit si takové utrácení velkých částek za telefony, které vlastně nepotřebují. Pak je zde ještě to velké procento těch, kteří přecházejí k Applu.

Samsung nemůže dělat s ohledem na specifikace moc víc, protože by musel obětovat zisky, tedy marži a poslední věc, kterou by společnost chtěla, je telefon, který sice na trhu překonává všechny ostatní, ale neprodává se, protože si ho lidé nemohou dovolit. Samsung potřebuje trvale generovat vysoké zisky, aby mohl dále investovat do výzkumu a vývoje, nových investic, a také zajistit slušnou návratnost svým akcionářům. Vzhledem k tomu, že polovodičová divize, která je hlavní dojnou krávou společnosti, aktuálně krvácí, nemá Samsung v současné době mnoho prostoru pro to, aby si se ziskovostí jakkoli pohrával.

 

Samsungu chybí služby 

Samsungu chybí ale jedna poměrně důležitá, avšak přehlížená věc – předplatné. Nevydělává tak desítky miliard dolarů ročně z něčeho, do čeho už nemusí investovat množství času, vývoje, výrobních kapacit ani jiných sil. Apple to pochopil a tento byznys mu neskutečně šlape, a to navíc i proto, že třeba Apple Music nabízí multiplatformně, Apple TV+ zase můžete používat i v mnoha chytrých televizích atd.

Téměř každá společnost v oblasti podnikání týkající se moderních technologií se potýká se stejným problémem. Dokonce i čínské značky, pro které jsou napěchované specifikace základním kamenem jejich strategie, řeší svou existenci. Hodně se mluví o tom, zda tyto těžké časy, kterým čelí všichni po celém světě, vyústí v novou recesi. Někteří však zastávají názor, že v recesi už vlastně jsme. A co my? Podpořme naše oblíbené společnosti tím, že si jako příští zařízení koupíme opět to jejich.

Vzpomeňme na to, že i Nokia byla lídrem trhu, a kde je dnes? Že jsme zde měli velkého hráče v podobě značky Siemens, že jedněmi z nejprodávanějších mobilních telefonů byly ty značky Sony Ericsson a že smartphonům vládlo BlackBerry. Stačila pak jen chvíle nepozornosti a značky prakticky zanikly. Stane se to i Samsungu? Není to nemožné, i když aktuálně spíše nepravděpodobné. Je přece jen jiná doba, a jediné, co jej může tak drasticky ovlivnit, je nepodchycení nástupu AR/VR.

Telefony značky Samsung koupíte zde

Dnes nejčtenější

.