Zavřít reklamu

Chytré hodinky mohou být fantastickými fitness nástroji a zařízeními pro sledování zdravotního stavu, ale pokud jde o jejich design, mnoho lidí tvrdí, že musí ještě dospět, než budou skutečně moci konkurovat klasickým hodinkám. Někteří totiž tvrdí, že chytré hodinky se jim vzhledově nevyrovnají, dokud nebudou mít tenčí rámečky displeje. I když může mít tento názor něco do sebe, je to dvousečná zbraň. 

Co se týče chytrých telefonů, nepatřím zrovna mezi ty, kteří podporují neustálé změny designu kvůli uměle předstírané evoluci. Nijak mě neuráží, že je Galaxy S22 Ultra stejný jako Galaxy S23 Ultra, což platí i o situaci mezi iPhony. Pokud jde ale o chytré hodinky, obávám se, že Galaxy Watch Samsungu ještě nedosáhla vrcholu svého designu.

První úniky vzhledu naznačují, že chystané Galaxy Watch6 Classic nemusí vlastně vypadat příliš zajímavě. Mohly by nakonec vypadat k nerozeznání od modelu Watch4 Classic, a to včetně výstupu mezi tlačítky, kterého se model Watch5 Pro zbavil. Jenže ještě jsou zde ty zvěsti, které naopak hovoří o tom, že se Samsung pokusí modernizovat design novinky především použitím tenčích rámečků displeje. Je to ale dobrý nápad?

Není prostor pro to obětovat použitelnost 

Používám Galaxy Watch4 Classic, zkoušel jsem i Galaxy Watch5 a Watch5 Pro. Musím však přiznat, že design aktuálních Galaxy Watch mi nepřipadá nějak vybroušený k dokonalosti. Není v žádném případě nějak ošklivý, ale je tu prostor pro zlepšení. Přesto bych netvrdil, že nejlepší způsob, jak rozvíjet design, je ztenčit rámečky displeje.

Mnoho ciferníků hodinek má interaktivní prvky uživatelského rozhraní přímo na okraji aktivní obrazovky, která je ohraničena poměrně tlustým rámečkem ničeho/černoty bez pixelů. Patří mezi ně měřiče srdečního tepu a stresu, monitory stavu baterie, počítadla kroků a další. Na tyto prvky uživatelského rozhraní lze klepnout a získat tak další informace, a pohodlně tedy nahradit dlaždice, kterými musíte nejdříve projet, abyste se dostali k té kýžené, kterou máte až několikátou v pořadí. 

Většinou jsem zjistil, že přesnost dotykové obrazovky u těchto velmi malých prvků uživatelského rozhraní je na jedničku. Mám však pocit, že problém, který je vlastní tenkým rámečkům chytrých hodinek, by ubíral těmto prvkům na ciferníku na použitelnosti, obzvláště třeba u vysoké hrany u Galaxy Watch5 Pro, kde by jich bylo velice nepohodlné se dotknout, u Galaxy Watch5 by to takový problém být nemusel, protože zde je displej plochý. Jenže právě chystané Watch6 Classic budou mít opět otočnou lunetu, čili zde by nastal stejný nešťastný scénář.

Jednoduše řečeno, rámečky chytrých hodinek možná budou muset být tlustší proto, aby pomohly použitelnosti a neznepříjemňovaly dotykový vstup uživatele, ať už má model s lunetou nebo bez. A dokud si toho bude Samsung vědom, možná se displejů Galaxy Watch od okraje k okraji nikdy nedočkáme, pokud společnost nebude ochotna obětovat samotnou použitelnost. Jistě, Samsung by mohl své ciferníky patřičně přepracovat, ale co všechny ty třetích stran?

A co zakřivený displej? 

Možná jediným rozumným způsobem, jak může Samsung „vylepšit“ design svých hodinek, je dát jim trochu toho zakřivení podobně, jako je tomu u hodinek Google Pixel Watch a stejně tak ostatně i u Apple Watch. Mohla by to být kombinace toho nejlepšího ze dvou světů, alespoň pro uživatele, kteří se shodnou na tom, že zakřivený displej chytrých hodinek vypadá lépe než ten použitý nyní a zcela plochý.

Jenže ano, to už zde máme a Samsung se aktuálním designem drží své jisté originality. Osobně si však myslím, že by to nemusel být špatný evoluční krok. Ostatně si jej společnost může nejdříve vyzkoušet na základní řadě, než ji poskytne té prémiové v podobě modelů Classic a Pro.

Chytré hodinky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.