Zavřít reklamu

Gigantům, Applu a Samsungu šlape na paty nový hráč na trhu. Druhé místo Samsungu si přivlastnila u nás takřka neznámá značka a skutečnost, že prodeje chytrých hodinek v 1. čtvrtletí 2023 zaznamenaly ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 poměrně citelný propad. Na druhém místě je po Applu v celosvětovém měřítku nyní Fire-Boltt.

Na začátku roku 2022 figurovaly na špici globálním trhu s chytrými hodinkami tři velké společnosti: Apple, Samsung a Huawei. Apple byl jasným lídrem, když s Apple Watch zaujímal solidních 32 % trhu. Samsung se s Galaxy Watch snažil jablečnou společnost dotáhnout, jak jen to šlo a nakonec si připsal druhou příčku s 10% podílem.

Rozbití pozice třetího, společnosti Huawei vedla na spotřebitelském trhu k přeskupení. Podle společnosti Counterpoint Research se však, jak již zaznělo v úvodu, prodeje chytrých hodinek meziročně docela výrazně propadly, což mělo za následek nejen to, že Huawei spadl do kategorie „Ostatní“, ale i ztrátu podílu na trhu těch největších, Samsungu a Applu ve prospěch nováčka Fire-Boltt. Z následující dvojice grafů lze vyčíst, jak vypadá situace při srovnání 1. čtvrtletí 2023 a týmž časovým úsekem roku 2022:

Global-Top-3-Smartwatch-Brands’-Shipment-Share-Q1-2023-vs-Q1-2022

A kdo je vlastně Fire-Boltt? No, pokud nežijete v Indii, pravděpodobně jste o této společnosti nikdy neslyšeli. Podle Counterpoint je to největší značka chytrých hodinek ve zmíněném regionu a zároveň ta nejrychleji rostoucí na světě. Portfolio jejich produktů zahrnuje řadu různých typů chytrých hodinek, které rozhodně nezapřou svou inspiraci v Apple Watch pokud jde o design, ovšem nikoli, bavíme-li se o cenách, které jsou vesměs velmi příznivé. Firma nabízí také jedinečný bodový systém odměn, který uživatelům umožňuje získávat „mince“, jež lze následně vyměnit za další produkty.

Důkazem toho, jak dobře Fire-Boltt rozumí svému trhu, je skutečnost, že dokázal během jediného roku vyskočit z kategorie „Ostatní“ a uchvátit pozici mocného Samsungu. Z údajů společnosti Counterpoint vyplývá, že Fire-Boltt roste ohromujícím tempem 57 %. Jak souvisí prudký růst indické firmy se ztrátami podíl na trhu Samsungu a Applu? Těmto dvěma subjektům prodeje chytrých hodinek klesají díky celosvětovému hospodářskému poklesu, tvrdí Counterpoint. Výraznou ztrátu tržního podílu Applu ve výši 6 % společnost vzhledem ke svému dosavadnímu postavení rozhodně pocítí. Doufejme, že letošní nové Apple Watch přinesou nápravu a neradostné vyhlídky korejského gigantu snad zvrátí nové Samsung Galaxy Watch 6 a údajný návrat varianty „Classic“.

Chytré hodinky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.