Zavřít reklamu

Tento týden proběhla vývojářská konference Microsoftu Build 2023. Pro softwarového obra byl letošní ročník speciální, protože se poprvé od roku 2019 konal fyzicky (až do loňského roku se předchozí ročníky kvůli covidu konaly virtuálně). Zde je pět nejzajímavějších oznámení, která Microsoft na akci učinil.

Windows Copilot

Microsoft letos výrazně rozšiřuje značku funkci Windows Copilot a na své letošní vývojářské konferenci konečně oznámil, že míří do Windows 11 a přináší ještě více možností. Windows Copilot je AI asistent, který funguje na stejných principech jako služba Bing Chat, což znamená, že mu můžete klást stejné otázky, jako byste kladli Bingu. Windows Copilot vám může pomoci, ať už potřebujete vědět, kolik je hodin v jiné zemi, nebo chcete odpověď na složitější otázku.

Windows_Copilot

Integrace do Windows však znamená, že toho umí daleko více. Lze jej například použít ke změně nastavení systému. Pokud jej požádáte, aby vám pomohl se soustředěním, může vám navrhnout přepnutí počítače do tmavého režimu. Můžete jej také požádat, aby přichytil dvě aplikace vedle sebe. Umí dokonce pracovat s obsahem ve vaší schránce, např. přepisovat zkopírovaný text, odesílat obrázek vašim kontaktům apod.

Bing přichází na ChatGPT

Další velkou novinkou je to, že na Bing se stává výchozím vyhledávačem zmíněného chatbota ChatGPT. ChatGPT je v současnosti zřejmě nejpopulárnější konverzační AI, poněkud však trpěla absencí vyhledávače, což znamená, že nemohla získávat nové informace v reálném čase stejným způsobem, jakým to dokáže Bing.

Bing_v_ChatGPT

Tento krok jistě zvýší popularitu vyhledávače a zároveň poskytne nové možnosti uživatelům chatbota. I když uživatelům potenciálně bere některé výhody používání Bingu, jako je prohledávání webu, je to velký krok k tomu, aby byla konverzační AI přístupnější a užitečnější pro každého. Microsoft a OpenAI (organizace stojící za vývojem ChatGPT) také používají společnou platformu pro pluginy, takže schopnosti Bingu Chatu a ChatGPT se budou zvyšovat společně.

Redesignovaný Průzkumník souborů

Další novinkou je Redesignovaný Průzkumník souborů ve Windows, který však Microsoft ve skutečnosti neoznámil ani o něm nemluvil, pouze ukázal krátkou upoutávku z něj. Vyplývá z ní, že Průzkumník bude mít designový jazyk, který je ještě více sladěný s designem Windows 11. Adresní a vyhledávací lišty mají modernější vzhled a jsou umístěny přímo pod lištou karet, zatímco akce souborů a složek jsou přesunuty pod ni.

Redesignovany_Pruzkumnik_Windows_11

Upoutávka kromě toho ukázala nový vzhled navigačního panelu, který taktéž sleduje designový jazyk Windows 11. Vidět byly také doporučené soubory na domovské stránce a nové zobrazení Galerie, které se již testují v programu Windows Insiders.

Vylepšené obnovení aplikací (a další aktualizace obchodu Microsoft Store)

Systém Windows nikdy nevynikal v obnovování vašich aplikací z předchozího zařízení, to se však nyní mění. Microsoft totiž na své letošní vývojářské konferenci Microsoft odhalil některá vylepšení v této oblasti. Díky budoucí aktualizaci bude obchod Microsoft Store schopen nejen obnovit vaše aplikace z předchozího zařízení, ale také obnovit připnuté aplikace v nabídce Start a na hlavním panelu. Když nastavíte nový počítač nebo resetujete svůj stávající, budou díky tomu vaše stávající aplikace v obchodě dostupné tam, kde byly předtím.

Microsoft_Store_AI_generovane_recenze

Obchod softwarového giganta dostane další zajímavé aktualizace, z nichž jedna do něj zavede  souhrny recenzí vytvářené umělou inteligencí. Obchod bude schopen číst uživatelské recenze pro danou aplikaci a generovat souhrn celkových dojmů, takže budete vědět, do čeho jdete, aniž byste museli všechny recenze číst sami. Pro vývojáře obchod navíc rozšiřují reklamy na nová místa, aby se zvýšil jejich dosah, a AI bude možné také použít k vytvoření dalších štítků pro aplikaci a usnadnit její nalezení.

Další nové funkce Windows 11

Toto bylo 5 „velkých“ novinek, které se chystají do Windows 11, kromě nich však Microsoft představil i některé menší. Jednou z nich je vracející se podpora pro oddělení hlavního panelu, což znamená, že každá instance aplikace bude zobrazena jako samostatná položka na hlavním panelu, doplněná štítky pro každou z nich. Kromě toho Microsoft do Windows 11 přidává nativní podporu pro otevírání dalších formátů archivních souborů, jako je .rar a .7z, takže již nebudete potřebovat aplikaci třetí strany. Další menší novinkou je stránka Dynamic Lighting v Nastavení, která vám umožní ovládat RGB osvětlení vašich periferních zařízení v centralizovaném rozhraní, takže již nebudete muset pro každou periferii používat více aplikací třetích stran. A konečně, společnost se zmínila o podpoře technologie Bluetooth LE Audio nejprve pro sluchátka Galaxy Buds2 Pro a později pro další, jež by měla přinést kvalitnější zvuk při nižší spotřebě energie.

Všechny výše zmíněné nové funkce jsou součástí aktualizace s názvem Moment 3, kterou již začal Microsoft vydávat. Na všechna zařízení s Windows 11 se má dostat do 13. června.

Dnes nejčtenější

.