Zavřít reklamu

TikTok přechází do protiútoku poté, co byl nedávno v americkém státě Montana schválen zákon, který zde aplikaci zakazuje. V pondělí TikTok proti státu podal žalobu a označil jeho krok za nezákonný. Informoval o tom web TechCrunch.

Zákon, který 17. května podepsal guvernér Montany Greg Gianforte, zakazuje fungování TikToku a nařizuje, aby jej obchody s aplikacemi ve státě znepřístupnily. Obchody, které by nařízení porušily, by dostaly pokutu 10 000 dolarů (necelých 220 000 Kč) za každý den porušení. Podle Gianforteho byl zákon, který vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, schválen proto, aby „chránil osobní a soukromá data obyvatel Montany před čínskou komunistickou stranou“.

TikTok ve své žalobě uvádí, že zákaz porušuje první dodatek americké ústavy a že je založen na „nepodložených spekulacích“. Tvrdí v ní také, že stát Montana nemá právo aplikaci zakázat, protože národní bezpečnost a zahraniční záležitosti jsou věci, které je nutné řešit s federální vládou. „Napadáme protiústavní zákaz TikToku v Montaně, abychom ochránili naše podnikání a statisíce zdejších uživatelů TikToku,“ uvedla společnost v pondělním prohlášení. „Věříme, že naše žaloba na základě mimořádně silného souboru precedentů a faktů obstojí,“ dodala.

Navzdory snahám americké vlády označit TikTok za hrozbu pro národní bezpečnost společnost tvrdí, že nesdílí žádná uživatelská data s čínskou vládou a že o to ani nebyla požádána. Již dříve také nastínila způsoby, jak chrání data, která shromažďuje, zejména pak „omezená“ data shromažďovaná od uživatelů v USA. TikTok je velkou celosvětovou otázkou a klidně se může stát, že Montanou to jen začalo a může se strhnout vlna mnoha zákazů, která z USA přeskočí i k nám do Evropy. I když se tak TikTok může bránit, jak chce, jisté kontroverzně s ním spojeny prostě jsou a pravděpodobně i nadále budou, takže může jít jen o to, ne jestli, ale kdy se s touto platformou budeme muset nadobro rozloučit.

Dnes nejčtenější

.