Zavřít reklamu

Americká administrativa pohrozila TikToku, že jej v zemi zakáže, pokud se jeho čínští majitelé nezbaví podílu v něm. Informoval o tom web deníku The Guardian.

USA již zakázaly používání TikToku na vládních mobilních zařízeních, nyní je to ale poprvé, co globálně populární aplikaci na vytváření krátkých videí hrozí v zemi celostátní zákaz. The Guardian upozorňuje, že celostátní zákaz TikToku by čelil významným právním překážkám. Aplikaci se snažil již v roce 2020 zakázat Bidenův předchůdce Donald Trump, zákaz však zablokovaly soudy.

Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), vedený ministerstvem financí, požaduje, aby čínští vlastníci TikToku prodali svůj podíl v něm, jinak bude v zemi čelit zákazu. TikTok v USA používá více než 100 milionů uživatelů. 60 % akcií společnosti ByteDance, která stojí za TikTokem, vlastní globální investoři, 20 % zaměstnanci a 20 % její zakladatelé. CFIUS ještě za Trumpovy administrativy doporučil, aby ByteDance TikTok prodal.

USA TikTok obviňují z toho, že špehuje své uživatele, cenzuruje pro čínskou vládu citlivá témata či představuje hrozbu pro děti. Všechna tato obvinění se snažil tento týden v americkém Kongresu vyvrátit sám ředitel TikToku Shou Zi Chew. Mimo jiné řekl, že TikTok vynaložil přes 1,5 miliardy dolarů (asi 32,7 mld. Kč) na zabezpečení dat, a odmítl nařčení ze špionáže. Vyjádřil přesvědčení, že nejlepším způsobem, jak řešit obavy o národní bezpečnost, je „transparentní ochrana dat amerických uživatelů a systémů s robustním monitorováním, prověřováním a ověřováním třetími stranami“.

Připomeňme, že používání TikToku ve státních institucích nedávno zakázala česká vláda, přičemž zrušila tiktokový účet Úřadu vlády. Učinila tak poté, co před aplikací varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. V Česku TikTok používá asi 2 miliony uživatelů.

Dnes nejčtenější

.