Zavřít reklamu

Samsung v březnu uvedl na scénu dvě nová vlajková „áčka“ – Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G. První zmíněný telefon jsme nedávno recenzovali, přičemž jsme konstatovali, že při jeho současné ceně to není až tak výhodná koupě. Má své nesporné kvality, dolů jej však sráží některé ne úplně pochopitelné nedostatky. Nyní je na řadě jeho sourozenec. O něm můžeme již nyní prozradit, že se nám líbil více, a pokud jsme o Galaxy A54 5G prohlásili, že je to nový král střední třídy bez koruny, o Galaxy A34 5G můžeme říci, že je to nový král střední třídy s korunou. Pokud vás zajímá, jak jsme k tomuto závěru došli, čtěte dál.

Obsah balení? Škoda slov

Galaxy A34 5G se stejně jako Galaxy A54 5G dodává v tenké krabičce, ve které najdete jen to nejnutnější. Tedy kromě telefonu samého asi metrový nabíjecí/datový kabel s USB koncovkami na obou stranách, několik uživatelských příruček a jehlu na vysunutí slotu pro SIM kartu (přesněji řečeno pro dvě SIM karty nebo jednu SIM kartu a paměťovou kartu). Nabíječka zde samozřejmě chybí, protože „ekologie“. Budeme se opakovat, ale tak chudé balení si telefony korejského obra prostě nezaslouží. Pokud je někdo dlouholetou jedničkou smartphonového trhu, měl by tomu odpovídat i obsah krabičky. Můžeme jen doufat, že si to Samsung časem uvědomí.

Galaxy_A34_01

Design a zpracování nadchne

Telefon vypadá již na první pohled velmi pěkně, subjektivně lépe než Galaxy A33 5G. „Mohou“ za to souměrné rámečky kolem displeje, minimalistický design fotoaparátu, kdy každá čočka má svůj vlastní výřez, i barva. My jsme testovali světle fialovou variantu a nutno říci, že ta smartphonu neskutečně sluší (kromě té se nabízí ještě v limetkové, černé a „měňavě“ stříbrné). Zadní strana i rám jsou vyrobeny z plastu, na první pohled byste to ovšem jen těžko poznali. Zejména u rámu je imitace kovu velice zdařilá.

Zpracování je špičkové – nikde nic nevrže, vše dokonale sedí a telefon na rozdíl od Galaxy A54 5G (který má skleněná záda) neklouže z ruky. Za zmínku ještě stojí, že oproti sourozenci se na stole nekolébá, protože jeho fotoaparáty z těla tolik nevystupují. Je nám záhadou, proč si Samsung toto u jednoho telefonu ohlídal a u druhého nikoli. Abychom nezapomněli, Galaxy A34 5G disponuje – stejně jako předchůdce – stupněm krytí IP67, což znamená, že vydrží ponoření do hloubky až jednoho metru po dobu 30 minut.

Na velkém displeji necháte oči

Galaxy A34 5G má oproti předchůdci i vylepšený displej. Ten meziročně narostl o 0,2 palce na 6,6 palců, má vyšší obnovovací frekvenci (120 Hz vs. 90 Hz; oproti Galaxy A54 5G však není adaptivní), vyšší maximální jas (1000 vs. 800 nitů) a podporuje režim Always-On. Je samozřejmě typu Super AMOLED, což znamená, že se pyšní živými sytými barvami, dokonalou černou, perfektním kontrastem a skvělými pozorovacími úhly. Díky vyššímu vrcholovému jasu má výbornou čitelnost na přímém slunci. Jediné, co displej postrádá, je podpora formátu HDR, což je trochu škoda, protože Galaxy A54 5G jej „umí“.

Displej samozřejmě nabízí funkci Pohodlí pro oči, která šetří vaše oči tím, že omezuje modré světlo (což přijde vhod zejména večer), či tmavý režim. Je v něm zabudovaná čtečka otisků prstů, která stejně jako u sourozence funguje naprosto spolehlivě.

Na výkon si stěžovat nebudete

Telefon pohání několik měsíců starý čipset střední třídy Dimensity 1080, jehož výkon vám bude zcela dostačovat. Vše včetně pohybu v prostředí, spouštění a přepínání aplikací je plynulé, nezaznamenali jsme sebemenší „záškub“. Zkoušeli jsme samozřejmě i hry, konkrétně Asphalt 9, PUBG MOBILE a Diablo Immortal, které jsou graficky poměrně náročné, a všechny běžely hladce a stabilně, byť ne na nejvyšší detaily (to však od smartphonu této cenové kategorie ani nikdo neočekává). Telefon se sice při delším hraní zahříval, rozhodně však méně než Galaxy A54 5G.

O více než solidním výkonu svědčí i výsledky, kterých telefon dosáhl v populárních benchmarcích. V AnTuTu získal 488 069 bodů a v Geekbenchi 6 v testu jednoho jádra 1034 a ve vícejádrovém 2521 bodů. Pro srovnání: Galaxy A54 5G v nich „shrábl“ 513 346, resp. 991 a 2827 bodů. Oba smartphony tak z hlediska výkonu můžeme považovat za srovnatelné. Ještě doplňme, že jsme testovali nejvyšší variantu telefonu, tedy tu s 8 GB operační a 256 GB vnitřní paměti.

Ani fotoaparát (ve dne) nezklame

Galaxy A34 5G je vybaven trojitým fotoaparátem s rozlišením 48, 8 a 5 MPx, přičemž hlavní má optickou stabilizaci obrazu, druhý plní roli širokoúhlého objektivu a třetí slouží jako makro kamera. Oproti předchůdci tedy telefon postrádá hloubkový senzor, i když to ve skutečnosti ztráta není, protože jej nahrazuje software. Ve dne si na kvalitu snímků určitě stěžovat nebudete – fotky jsou dostatečně ostré, mají přiměřený kontrast a slušný dynamický rozsah. Jejich barvy se nám zdály o něco saturovanější než u těch, které jsme pořídili s Galaxy A54 5G. Pochvalu si zaslouží i více než použitelný digitální zoom a rychlé a přesné automatické ostření.

V noci jde kvalita snímků poměrně razantně dolů. Je v nich patrný šum, ztráta detailů a barevně jsou nekonzistentní. Noční režim je prakticky k ničemu, využití najde snad jen při focení v hluboké tmě (kdy se zapne automaticky), výsledné snímky však stejně nebudou k chlubení. Pořízení fotografie v tomto režimu navíc trvá několik sekund, což jeho použitelnost limituje ještě více. Zcela nepoužitelný je v noci ultraširokoúhlý objektiv, který produkuje podivně zatmavené snímky (zejména na okrajích). Tato „podivnost“ nás nicméně nepřekvapila, protože jsme se s ní setkali již u Galaxy A54 5G. Mnohem použitelnější je naopak zoom, i když většinou jen na nižší stupně. Celkově nejsou noční fotky tak špatné, jak by se podle slov výše mohlo zdát, ve srovnání s těmi, které pořizuje Galaxy A54 5G, jsou však zjevně horší.

Hlavní fotoaparát dokáže natáčet videa v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu. Ve dne vypadají videa v tomto rozlišení velmi dobře, jsou perfektně ostrá bez jakéhokoli náznaku šumu, plná detailů a mají široký dynamický rozsah. Barvy jsou poněkud saturovanější a kontrast vyšší, ale na to už jsme u telefonů Samsungu zvyklí. 4K videím poměrně citelně chybí stabilizace, která (stejně jako u Galaxy A54 5G) funguje pouze do rozlišení Full HD při 30 fps.

V noci jde kvalita videí rapidně dolů. Jsou viditelně neostrá, slévají se v nich detaily, mají poněkud mdlé barvy a jsou celkově tmavší, než by odpovídalo realitě. Zde má Galaxy A54 5G zřetelně navrch.

Na jedno nabití vydrží i přes dva dny

Silnou stránkou Galaxy A34 5G je výdrž baterie. I když má stejnou kapacitu baterie jako předchůdce i sourozenec, tedy 5000 mAh, vydrží na jedno nabití o něco déle. Při běžném používání se můžete dostat na více než dva dny, při intenzivnějším (kratší herní seance, časté surfování po internetu, sledování videí na YouTube…) na necelé dva dny a při velmi intenzivním (časté herní seance, trvalé zapnutá Wi-Fi, sledování filmů…) na necelý jeden a půl dne. Čip Dimensity 1080 je tak očividně energeticky efektivnější než Exynos 1280, resp. Exynos 1380.

Bohužel jsme u sebe v době testování neměli nabíječku, takže vám nemůžeme říci, za jak dlouho se telefon plně nabije. Podle dostupných informací je to však zhruba za hodinu a půl, což je v dnešní době skoro až nesnesitelně dlouhá doba (nabití pomocí kabelu trvá přibližně dvě a půl hodiny). V této oblasti má Samsung dlouhodobě velké rezervy a už je nejvyšší čas, aby do svých telefonů (nejen střední třídy) přinesl skutečné rychlé nabíjení (dnes není výjimkou, když se telefon střední třídy plně nabije za „plus minus“ půl hodiny, viz například Realme GT2). Pro úplnost dodejme, že Galaxy A34 5G se nabíjí výkonem 25 W (stejně jako sourozenec, ale například i základní model vlajkové řady Galaxy S23).

Stojí za koupi? Jednoznačně

Jak z výše řečeného vyplývá, Galaxy A34 5G se nám velmi líbil. Může se pochlubit excelentním designem a zpracováním, vynikajícím velkým displejem, výkonem, který stačí i na graficky náročnější hry, velmi solidní kvalitou fotek pořízených ve dne, skvělou výdrží baterie a jako jeho sourozenec odladěnou a široce přizpůsobitelnou nadstavbou One UI 5.1 a dlouhou softwarovou podporou (čtyři upgrady Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací).

Nedostatků je velmi málo, z nichž ty největší jsou průměrná až podprůměrná kvalita nočních snímků a nevalná kvalita nočních videí. Pak je zde evergreen smartphonů Galaxy, a to pomalé nabíjení. O dalších slabinách bychom museli hodně dlouho přemýšlet a stejně by nás asi nic nenapadlo. Jinými slovy řečeno, Galaxy A34 5G za koupi rozhodně stojí, neboť nabízí vskutku výtečný poměr cena/výkon. Samsung jej na českém trhu prodává od 9 490 Kč (je tedy o 2 500 Kč levnější než Galaxy A54 5G), můžete jej však sehnat i o více než dva tisíce korun levněji. Toto je skutečný hit střední třídy, který nelze než doporučit.

Galaxy A34 5G koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.