Zavřít reklamu

„Nebuď pořád na tom telefonu“ je věta, kterou možná někteří z vás slýchají od rodičů, kamarádů či partnerů. Jak poznat závislost na mobilním telefonu, a je možné se jí zbavit?

Závislost na mobilu je složité, palčivé téma, kterému ale mnozí mají tendenci se vysmívat, případně jej zlehčovat. Zároveň není zrovna nejjednodušší takovou závislost na mobilu poznat. Své telefony používáme dnes a denně, a hranice závislosti může být někdy hodně tenká. Spousta z nás se navíc bez mobilního telefonu neobejde – naše smartphony nám v dnešní době slouží jako osobní asistenti, kapesní kanceláře a nepostradatelné prostředky ke komunikaci. Zjednodušeně by se dalo říci, že o závislosti mluvíme tehdy, kdy mobilní telefon zcela ovládá náš život. Příznaky si přitom v mnohém nezadají s příznaky závislosti na tradičních návykových látkách.

Snížení aktivit

Člověk, závislý na mobilním telefonu, přestává mít zájem o běžné aktivity a koníčky. Středobodem jeho života se stává předmět jeho závislosti. Postupem času může začít docházet i k tomu, že mobilu ustoupí nejen koníčky a záliby, ale také povinnosti – škola, práce, péče o domácnost, nebo třeba rodina.

Ztráta kontroly

Jedním ze znaků závislosti je to, že člověk přestává mít kontrolu nad tím, na čem je závislý, a naopak závislost přebírá kontrolu nad člověkem. Lidé, závislí na svých mobilních telefonech, musí brát smartphony do rukou neustále, a to i v situacích, ve kterých je to naprosto nevhodné nebo nežádoucí. V extrémních případech dávají mobilům přednost i před spánkem a dalšími důležitými věcmi.

Fyzické a emoční příznaky

Fyzické abstinenční příznaky v pravém smyslu slova se samozřejmě u závislosti na mobilním telefonu nevyskytují. Může ale docházet k fyzickým projevům úzkosti, která závislost provází – pocení, bušení srdce, psychicky podmíněný stres, zrychlené dýchání nebo motorický neklid. Po psychické stránce pak závislí lidé zakouší podrážděnost, neklid, nepokoj, úzkost a další nepříjemné pocity.

Jak se zbavit závislosti na mobilu

Na rozdíl od alkoholu nebo drog většinou není možné závislost na mobilním telefonu vyřešit striktní a okamžitou abstinencí. Pomoci mohou nejrůznější aplikace a funkce, na kterých si budete moci omezit čas, strávený u obrazovky. Před spaním můžete mobil klidně nechat v obýváku a do ložnice se odebrat pouze s klasickým budíkem. Zkuste také telefon co nejčastěji nechávat doma nebo v jiné místnosti – například když jdete mýt nádobí, může mobil určitě odpočívat v obýváku. Pokud nepotřebujete na mobilu sociální sítě pro pracovní účely, smažte si příslušné aplikace a přistupujte na dané sociální sítě z rozhraní webového prohlížeče na vašem počítači.

Dnes nejčtenější

.