Zavřít reklamu

Jak jste jistě zaznamenali, Google tento týden vydal první betaverzi Androidu 14, ovšem jen pro telefony Pixel. Nová aktualizace přinesla do Androidu 14 několik nových funkcí, přičemž lze očekávat, že další do něj přidají následující betaverze.

Google by měl betaverze Androidu 14 vydávat až do července, přičemž jeho stabilní verzi by měl na Pixely začít vypouštět koncem léta. I když do vydání stabilní verze zbývá ještě dost času, pojďme se podívat na nové funkce, které Android 14 Beta 1 přináší, a udělat si představu o tom, co můžeme očekávat od z Androidu 14 vycházející nadstavby One UI 6.0.

Nová šipka zpět pro navigaci gesty

Možná nejzajímavější změnou v Androidu 14 Beta 1 je výraznější šipka zpět. Pokud máte v telefonu aktivovanou navigaci gesty a přejetím z levého nebo pravého okraje displeje se vrátíte zpět, uvidíte na okraji obrazovky šipku zpět zabalenou do bubliny. Podle Googlu nápadnější šipka „pomůže zlepšit porozumění a užitečnost gesta zpět“. Kromě toho se řídí dynamickým motivem Material You, což znamená, že se objeví ve stejné barvě, jakou má tapeta nebo systémové téma vašeho telefonu.

Android_14_Beta_1_vyraznejsi_sipka_zpet_navigace

Vylepšené sdílení

S Androidem 14 mohou vývojáři aplikací přidávat do nabídky sdílení vlastní akce. To znamená, že přístup k různým možnostem sdílení v aplikacích bude nyní jednodušší. Systém navíc nyní v nabídce sdílení používá více signálů aplikací k určení pořadí či umístění těchto akcí. Pokud například ve Fotkách Google používáte možnost Vytvořit odkaz častěji než Vytvořit album, příště se tato možnost objeví v seznamu jako první.

Android_14_Beta_1_stranka_se_sdilenim_obsahu_vlastni_akce

Vylepšené nastavení jazyka pro jednotlivé aplikace

Google do Androidu 13 zavedl funkci jazykových preferencí pro jednotlivé aplikace. Android 14 ji vylepšuje, a to tím, že nabízí dynamické přizpůsobení. Pomáhá například systému otevřít klávesnici ve stejném jazyce, jako je jazyk aktuální aplikace.

Android_13_nastaveni_jazyka_pro_jednotlive_aplikace

Možnost zobrazit nebo skrýt informace o počasí na zamykací obrazovce

Uživatelské rozhraní „čistého“ Androidu 13 zobrazuje informace o počasí na zamykací obrazovce. Pro ty, kterým se to nelíbí, je nyní dostupná možnost tyto informace skrýt. Tato funkce se může, ale nemusí dostat do One UI 6.0, protože to vypadá, že je lépe přizpůsobená pro telefony Googlu.

Android_14_Beta_1_skryti_informaci_o_pocasi_zamykaci_obrazovce

Průhledná navigační lišta ve všech aplikacích

Vývojáři aplikací mohou v Androidu změnit barvu navigační lišty, aby byl v souladu s barevným motivem jejich aplikace. Mají také možnost učinit lištu průhlednou, aby se za ní zobrazoval obsah. Stále však existuje řada aplikací, které tuto funkci neimplementují, a navigační lišta je ve výchozím nastavení černá, což vypadá nemístně. Android 14 Beta 1 tento problém řeší. Uživatelé mohou pomocí nabídky Vývojářské možnosti vynutit, aby navigační lišta byla průhledná.

Android_14_Beta_1_pruhledna_navigacni_lista

Funkce Nearby Share v nabídce sdílení

Funkce Nearby Share je androidovým ekvivalentem funkce Applu AirDrop, který vám umožňuje bezdrátově a lokálně sdílet soubory. Pokud však chcete soubor sdílet, musíte jít až do aplikace Soubory nebo Fotografie, zvolit požadovaný soubor a poté vybrat možnost odeslání prostřednictvím Nearby Share. Android 14 tuto nepříjemnost řeší, když přidává Nearby Share do nabídky sdílení, což znamená, že pokud pořídíte snímek obrazovky, můžete jej okamžitě sdílet prostřednictvím Nearby Share přímo z nabídky náhledu.

Android_14_Beta_1_Nearby_Share_v_menu_sdileni

První telefony a tablety Samsungu by měly aktualizaci s nadstavbou One UI 6.0 začít dostávat někdy ve 4. čtvrtletí letošního roku. Korejský obr obvykle vydává betaverzi nejnovějšího Androidu těsně po vypuštění jeho finální verze Googlem. To znamená, že můžete očekávat otevření beta programu pro z Androidu 14 vycházející nadstavbu One UI 6.0 kolem srpna.

Dnes nejčtenější

.