Zavřít reklamu

Společnost Google se již několik let zabývá vývojem plnohodnotného konkurenta sítě Find My, respektive Najít od Applu. Ten by umožnil přesnou lokalizaci díky miliónům zařízení se systémem Android, které by vzájemně komunikovaly. Projekt prozatím označený jako Finder Network by měl představovat rozšíření existující aplikace Najdi moje zařízení v systému Android a výrazně usnadnit získání přesné aktuální polohy ztracených věcí, jako jsou telefony, sluchátka, hodinky a další zařízení.

Jednou z nejdůležitějších vlastností funkce Najít od Applu je bezesporu možnost určit polohu telefonu i tehdy, je-li vypnutý. V roce 2021 ji společnost uvedla v rámci systému iOS 15. Jde o další prvek prevence krádeží, protože iPhone tak lze najít i po vypnutí nebo dokonce obnovení továrního nastavení.

Podobnou schopnost by podle Kuby Wojciechowského, který se dlouhodobě zabývá novinkami ve světě Androidu a o svůj názor se podělil prostřednictvím 91Mobiles, měla nabídnout i síť Finder. Tým APK Insight je toho názoru, že bychom se s ní měli v budoucnu setkat v rámci služeb Google Play. Po spuštění Finder Network by byla registrovaná zařízení se systémem Android schopna komunikovat pomocí Bluetooth s ostatními, vybavenými stejným operačním systémem. V zájmu bezpečnosti a ochrany soukromí zpracování signálů probíhá šifrovaně a anonymně.

Nová funkce s názvem Power-off Finder bude signál vysílat i po vypnutí telefonu. To by jistě mohlo významným způsobem ovlivnit konání mnoha zlodějů a od krádeže je odradit, protože by to znamenalo, že zařízení bude možné nalézt i po jeho vypnutí a dokonce ve vypnutém stavu by mělo umožnit vysílat signál mnohem déle, protože nároky na spotřebu energie budou nižší.

S aplikací Najdi moje zařízení společnosti Google máte již dnes k dispozici možnost vzdáleného uzamčení nebo vymazání ztraceného či odcizeného telefonu se systémem Android. S trochou štěstí by společnost Google mohla přidat také možnost vzdáleného vypnutí telefonu, což by umožnilo využít zbývající výdrž baterie výhradně pro potřeby lokalizace a konečného navrácení.

Wojciechowski tvrdí, že je tato funkce označována jako Pixel Power-off Finder, což naznačuje, že by se zpočátku mohlo jednat o exkluzivní záležitost pro telefony z dílny Googlu. To by z krátkodobého hlediska mohlo dávat smysl, vzhledem k potřebným úpravám spojeným s Bluetooth, které bude muset podporovat tento nový režim. Při dlouhodobém pohledu ale není důvod se domnívat, že by tato funkce měla být zachována exkluzivně jen pro telefony Pixel, pakliže by o ni projevili zájem i další výrobci zařízení s Androidem.

Osobně, jako dlouholetý uživatel Apple produktů mám s funkcí Najít pozitivní zkušenosti. Poměrně často ji používám v případě AirTagu, který mám umístěný ve svém autě a už mnohokrát mi pomohl se zorientovat u nákupních center, kdy jsem jsi nemohl vzpomenout, kde jsem to vlastně tentokrát zaparkoval. Podobnou situaci jsem řešil, když můj iPhone zůstal v držáku telefonu připevněném v otvorech větrací mřížky auta. Pomocí funkce Najít jsem se mohl snadno přesvědčit, kde jsem telefon zanechal. Uživatelé Androidu si dozajista zaslouží stejný komfort, jaký v tomto směru aktuálně nabízí Apple.

Dnes nejčtenější

.