Zavřít reklamu

Samsung možná brzy získá klíč k výrobě malých microLED displejů s ultravysokým rozlišením, které vytvářejí méně tepla a netrpí tzv. degradací účinnosti. Vědci z výzkumné univerzity KAIST (Korea Advanced Institute of Science & Technology) našli způsob, jak toho dosáhnout, změnou epitaxní struktury microLED obrazovek.

Jednou z největších překážek při výrobě malých microLED displejů s vysokým rozlišením, jako jsou panely pro nositelná zařízení a brýle pro rozšířenou a virtuální realitu, je fenomén známý jako degradace účinnosti. V podstatě jde o to, že proces leptání microLED pixelů vytváří na jejich stranách vady. Čím menší pixel a čím vyšší rozlišení displeje, tím větším problémem se toto poškození boční stěny pixelu stává, což vede ke ztmavování obrazovek, jejich nižší kvalitě a dalším problémům, které výrobcům brání ve výrobě malých microLED panelů s vysokou hustotou.

Výzkumníci z KAISTu zjistili, že změna epitaxní struktury může degradaci účinnosti zabránit a zároveň snížit teplo generované displejem o zhruba 40 % ve srovnání s běžnými microLED strukturami. Epitaxe je proces vrstvení krystalů nitridu galia používaných jako materiály vyzařující světlo na ultračistý křemíkový nebo safírový substrát, jež se používají jako nosič pro microLED obrazovky. Jak do toho všeho zapadá Samsung? Přelomový výzkum KAISTu byl proveden s podporou výzkumně-vývojové instituce Samsung Future Technology Development Center. To samozřejmě výrazně zvyšuje šanci, že společnost Samsung Display tuto technologii zavede do praxe u výroby microLED panelů pro nositelná zařízení, AR/VR headsety a další zařízení s malou obrazovkou.

Samsung podle všeho pracuje na novém headsetu pro smíšenou a virtuální realitu s údajným názvem Galaxy Glasses. A i ten by mohl těžit z tohoto nového typu technologie výroby microLED obrazovek, stejně jako budoucí chytré hodinky a další nositelná elektronika. Apple má pak na začátek června naplánovanou vývojářskou konferenci WWDC, kde se od něho očekávalo představení prvního AR/VR headsetu. Podle posledních zpráv se však představení posouvá z důvodu nejistoty úspěchu takového produktu. Protože Apple od Samsungu displeje odebírá běžně, mohl by i on těžit z posunu kvality microLED displejů, které nasadí do svých produktů.

Dnes nejčtenější

.