Zavřít reklamu

Jedním z nejzásadnějších problémů souvisejících s mobilními aplikacemi je jejich výchozí nastavení soukromí a přístupu k poloze. Apple a Google udělali hodně práce, aby zajistili, že věci, jako je přístup ke kontaktům nebo poloze, se nedějí bez souhlasu uživatele, ale většina aplikací je navržena tak, aby ve výchozím nastavení shromažďovala uživatelská data s vědomím, že udělíte přístup téměř čemukoli. 

Je to samozřejmě špatně. Tato praxe se navíc tak rozšířila, že si mnoho lidí zvyklo na to bezmyšlenkovitě odklepnout veškeré přístupy, aniž by nad tím nějak přemýšleli. Samozřejmě to vyvolává vážné obavy o soukromí a ochranu vašich údajů. Tím, že aplikacím umožníme přístup k našim osobním údajům a jejich následné sdílení, se fakticky vzdáváme kontroly nad našimi vlastními informacemi.

Ano, má to potenciál ke zneužití našich dat, a to buď samotnými vývojáři aplikací, nebo třetími stranami, které k nim mohou získat přístup. Naše data jsou totiž pro společnosti peníze. Chcete-li tyto obavy vyřešit, každé nastavení, které má potenciál sdílet vaše data s kýmkoli nebo jakoukoli jinou službou, musí být ve výchozím nastavení vypnuta, což uživatelům dává na výběr, zda je povolí či nikoli. Tento přístup by nám dal kontrolu nad našimi vlastními daty, což by nám umožnilo rozhodnout, jaké informace chceme sdílet s vývojáři aplikací a světem, a jaké informace chceme zachovat jako soukromé.

Jednou z klíčových výhod tohoto přístupu je, že by zvýšil transparentnost sběru dat. Další výhodou je, že by to pomohlo snížit potenciál zneužití uživatelských dat. Tím, že uživatelům poskytnete větší kontrolu nad tím, co se stane po shromáždění dat, bude méně pravděpodobné, že by se vývojáři aplikací zapojili do praktik, které mohou být vnímány jako rušivé nebo neetické. Vývojáři aplikací mohou mít například menší pravděpodobnost, že poskytnou uživatelská data třetím stranám, pokud vědí, že uživatelé se mohou v reakci na shromažďování nebo sdílení dat odhlásit. To by pomohlo zajistit, že vše bude používáno pouze pro legitimní účely a způsobem, který je v souladu s očekáváním uživatelů.

Někteří vývojáři v tom nevidí problém, protože některé aplikace jsou již tímto způsobem vytvořeny a při prvním použití je třeba provést rychlou kontrolu nastavení. Ostatní ale předhodí jen nabídku, u které doufají, že si nikdy nenajdete čas si ji přečíst, protože potřebují vydělat peníze. Naše data budou měnou budoucnosti a měli byste vědět, jaká a komu je poskytujete a jak s nimi daný subjekt nakládá. Jedinou naší možností je prostě vypínání přístupů aplikacím ať už k čemukoli. Správná cesta to ale také 100% není. 

Dnes nejčtenější

.